Pasirodo, Lietuva neturi kur dėti pinigų, todėl prisipirko tiek "kovidinių" skiepų, kad jau 1,2 mln. dozių teko utilizuoti, mat baigėsi galiojimo terminas, nes nepavyko jų įsiūlyti nei saviems, nei padovanoti kitoms valstybėms. Ir šis skaičius vis augs.
Sauliaus Skvernelio Vyriausybė, iš kvailumo ar norėdama "paremti" skiepų gamintojus, tiek užsakė skiepų nuo COVID-19, kad liko ir Ingridos Šimonytės Vyriausybei. Tačiau šiai palikimas pasirodė per mažas ir pavasarį nusprendė jų užsakyti už dar beveik 28 mln. eurų. Dabar paaiškėjo, kad nemažą dalį teks išpilti. Įdomu, ar iš ko nors bus bandoma išieškoti patirtus nuostolius?
Per Seime vykusią Vyriausybės valandą parlamentaras Mindaugas Puidokas kreipėsi į sveikatos apsaugos ministrą Arūną Dulkį.
"Dabar yra apie 1 mln. 200 tūkst. vakcinų, kurių galiojimas jau yra pasibaigęs. Norėjau paklausti, ar yra koks nors specialus įpareigojimas taikyti specifinį utilizavimo procesą joms, o gal tai paliekama gydymo įstaigų nuožiūrai? Apskritai, kas ministerijos lygmeniu yra atsakingas už pavojingų medicininių atliekų tvarkymą ir kokios įmonės atlieka šių vakcinų utilizavimą. Kaip suprantu, tas bendras pasibaigusio galiojimo vakcinų skaičius nuolat auga. Kiek planuojate apskritai kitų metų pradžioje, kiek jau mes turėsime tų pasibaigusio galiojimo vakcinų? Kai buvo atliekami užsakymai ir užpirkimai, Europos reikalų komitete aš stengiausi labai atidžiai ir aiškiai įvardinti, kad iš tikrųjų pagal mūsų gyventojų skaičių tie skaičiai buvo ženkliai per dideli ir neatitiko mūsų šalies poreikio", - klausė M.Puidokas.
Įdomu, kad A.Dulkys šįkart neišsisukinėjo ir pripažino, jog milžiniškas vakcinų kiekis nueis šuniui ant uodegos. Tačiau detalių atskleisti nenorėjo.
"Jūs dabar pakartojote iš esmės viską, ką esate parašęs mums raštu. Atsakingi darbuotojai jau rengia jums atsakymus. Taip, iš tikrųjų iki šio momento esame utilizavę apie 1,2 mln. dozių. O dėl visos kitos statistikos ir visų tų procedūrų atsakysime jums raštu. Aš pamenu, dabar gavome jūsų raštą. Ačiū", - tiek teatsakė A.Dulkys.
"Vakaro žinios" dar gegužės pabaigoje skelbė, jog tuo metu nuo COVID-19 Lietuvoje kasdien pasiskiepydavo nuo 10 iki 200 žmonių, tačiau Vyriausybė balandžio pradžioje vis tiek nusprendė skirti beveik 28 mln. eurų naujoms vakcinų partijoms įsigyti. "Vakaro žinios" įspėjo, kad vakcinų galiojimas trumpas, už tokią sumą išeitų milijonai skiepų, o tiek su tokiais vakcinavimo tempais nesunaudosime ir iki metų pabaigos.
"Remiantis Sveikatos apsaugos ministerijos Ekstremalių sveikatai situacijų centro pateikta informacija, šios lėšos būtinos 2022 metų II ketvirtį planuojamų įsigyti vakcinų nuo COVID-19 ligos išlaidoms padengti, siekiant užtikrinti sklandų atsiskaitymo procesą su farmacijos kompanijomis, įvertinus numatytus patiekti vakcinų nuo COVID-19 ligos kiekius ir bendras atsiskaitymo sumas pagal sutartis su farmacijos kompanijomis", - tokia buvoVyriausybės pozicija.
O štai tą patį balandį Lenkijos sveikatos apsaugos ministras Adamas Niedzielskis pareiškė, kad jo šalis atsisako priimti papildomas vakcinų nuo COVID-19 siuntas ar už jas mokėti, nes ir taip turi milijonus nepanaudotų dozių. Juo labiau, kad būsimas dozes valstybėms užsakė Europos Komisija.
Įdomu, kodėl Lietuva negalėjo pasielgti taip principingai, kaip Lenkija. Matyt, esame turtingesni. O gal bailesni. Be to, vakcinos, kurioms Vyriausybė skyrė kone 28 mln. eurų, iki šio sprendimo netgi nebuvo pagamintos. Tačiau mūsiškiai Briuselio apie tai, kad mums skiepų nebereikia, nė nepasivargino informuoti.
Beje, iki minėto Vyriausybės sprendimo Sveikatos apsaugos ministerija jau buvo pranešusi, kad, pasibaigus galiojimo terminui, teko sunaikinti daugiau nei 46 tūkst. dozių „Modernos" vakcinų, po dviejų savaičių dar buvo išpilta 21,6 tūkst. dozių. Nors sandėliuose dar buvo likę 2,37 mln. galiojančių vakcinų, I.Šimonytės Vyriausybė nusprendė prisipirkti dar. Anksčiau šimtais tūkstančių dozių būdavo dovanojama Sakartvelui ar dar kokia nors valstybei, dabar turbūt niekam nebeįsiūlo.