Gražus žiemos oras pasivaikščioti ar pasportuoti kviečia ne tik žmones, bet ir gyvūnus, beje, sniegas ne tik šunims patinka, juo džiaugiasi ir žirgai. Netrukome tuo įsitikinti patys sostinėje aplankę raitosios policijos žirgus, kurių gretas jau kurį laiką papildę 7 nauji tarnybiniai žirgai.
Tinkamiausi mišrūnai
Žiemos periodas policijos žirgams būna sėslesnis, kadangi patruliavimas vyksta šiltuoju metų laiku, tačiau žiemą žirgai daugiau treniruojami manieže, lauke ir miške, kai tik tinkamas oras. Kai sniegas girgžda, nėra ledo, drėgmės, o temperatūra iki -10, tvirtų keturkojų šėlionės puošia apylinkes. VPK Patrulių rinktinės Raitojo būrio vadas Viktoras Čedovičius „Vakaro žinioms“ džiaugėsi, jog policija įsigijo gana gerų žirgų. Tiesa, kaina nėra stulbinanti, paprastai žirgą tarnybai galima įsigyti už daugiau kaip 1000-2000 eurų. Paklaustas, kaip atsirenkami žirgai, V.Čedovičius tikino, jog svarbiausias kriterijus gera žirgo sveikata, fizinė ištvermė ir stabili psichologinė būklė, geras charakteris, be abejo, žirgas turi turėti visus reikalingus skiepus, būti „sučipuotas“.
„Perkame mišrūnus žirgus, grynakraujai labai brangūs, o mišrūnai būna susirinkę geriausias savo tėvų savybes. Būna, vienas žirgas gali iš prigimties nebijoti vandens, garsų, o kito niekaip neišdresuosi. Todėl renkantis svarbu, kad žirgas būtų lankstus auklėjimui ir nepasiduotų baimei, nebijotų troleibusų, triukšmo. Kad ir koks stiprus ir sveikas žirgas, jei jo psichika netinkama tarnybai, niekas tokio neims, - sakė jis. - Pavyzdžiui, žirgas gali agresyviai reaguoti į vežimėlius, mažus vaikus, toks patruliavimas gali būti pavojingas. Su tokiu žirgu niekas nepatruliuotų.“
Atrenkant žirgus tarnybai imami kastratai, kumelių neperkama, kadangi užsienio šalių praktika rodo, jog kumelės būna psichiškai agresyvesnės, sunkiau dresuojamos. Raitoji policija, norėdama turėti tinkamiausius žirgus tarnybai, susitvarkė ir įstatyminę bazę įvedusi žirgų testavimo sąlygą, tai yra įsigytą žirgą dar mėnesį gali testuoti ir jeigu jis neatitiks jam keliamų reikalavimų, policija turi teisę grąžinti jį pardavėjui. V.Čedovičius teigė, jog tokių pakeitimų prireikė dėl pasitaikančių pardavėjų sukčiavimo atvejų. „Tiesiog parduodamam žirgui pardavėjas suleisdavo raminamųjų, taigi žirgas į išorę, garsus, šūvius reaguodavo ramiai, o praėjus porai savaičių lipo sienom“, - sakė pareigūnas.
Garbingai atitarnavę policijai žirgai parduodami už tokią kainą (didesnę), kad jų niekas neįsigytų pardavimui mėsai. Daugiausia tokius žirgus įsigyja vyresnio amžiaus raiteliai savo sodybai.
Pareigūnai žirgus pasiskirstę
Vasaros metu žirgas turi atlaikyti 5 valandas patruliavimo, jei kelias iki patruliavimo vietos tolimas, žirgai į vietą vežami specialiu transportu. Pasak VPK Patrulių rinktinės Raitojo būrio vado, raiti patruliai jaučia visuomenės susidomėjimą, džiaugsmą, žmonės myli žirgus, prieina, nori paglostyti, nusifotografuoti.
Šiuo metu Lietuvos policijoje yra 17 pareigūnų raitelių; iš jų patruliuojančių pareigūnų - 15. Pareigūnai žirgus pasiskirstę pagal norą ir simpatiją. „Žirgo ir raitelio charakteriai turi sutapti. Žirgas jaučia šeimininką. Tačiau visi pareigūnai turi mokėti joti su visais žirgais tuo atveju, jei kuris nors keturkojis susirgs ir raiteliui teks patruliuoti kitu žirgu“, - aiškino V.Čedovičius.
Žirgai tokie patys skirtingų charakterių kaip žmonės, jų įpročiai ir savybės taip pat skirtingos. Štai vienas Raitojo būrio žirgas buvo įsigudrinęs pats atsirakinti dureles ir pasidairyti arklidėje į savo keturkojus „kolegas“. Taigi teko papildomomis grandinėmis rakinti duris. O štai prancūzų ristūnas aktyviai mokomas šuoliuoti, nes nemoka. Mat šios veislės žirgai iš prigimties linkę bėgti risčia (todėl tokie mėgstami važnyčiotojų lenktynių dalyvių). Darbo dresuojant šuoliuoti tenka įdėti labai daug.
V.Čedovičius teigė, kad policijos žirgai nėra drausti, priežastis paprasta: nepakankamas finansavimas. „Suvaldome žirgus, kad nenukentėtų kitas turtas, juk mieste, pavyzdžiui, gali pasibaidyti žirgas ir šokdamas padaryti žalos, pavyzdžiui, automobiliui. Nėra tokių atvejų buvę, bet jei taip atsitiktų, tai pareigūnas dalį žalos turėtų atlyginti iš savo kišenės, jei draudimas civiline tvarka, o ne kasko“, - kalbėjo Raitojo būrio vadas.
Raitosios policijos finansavimas - opi problema. Nors persikelta į anksčiau buvusią nuomininkų arklidę, patalpos tokios, kad jau net remontuoti neapsimoka, o geriau statyti naujas. Per buvusius šalčius net buvo užšalę seni vandentiekiai.
„Yra numatyti projektai, pertvarkymai naujų arklidžių statyboms, bet viskas priklausys nuo finansavimo. Policija neturi Vilniuje stadiono, kur būtų galima laikyti įskaitas. Yra Kalnų parko, bet jis apgailėtinos būklės, nei varžybų, nei treniruočių. Jei būtų koks kompleksas pastatytas, tai jis tikrai atsipirktų“, - neabejojo V.Čedovičius.
Tikėkimės, kad politikai mato toliau Vyriausybės, ministerijų ir pagalvos apie policijos arklides, žirgai bus tikrai dėkingi.
Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“