Planai steigti Lietuvoje naujus karinius poligonus kelia nemažą ažiotažą, tačiau ir be jų toli gražu ne visi šalies gyventojai gali mėgautis ramybe ar užtarnautu poilsiu. Mat laukdami poligonų, kariškiai pratybų nevengia organizuoti ir krašto regioniniuose parkuose.
Neramios naktys
Vienoje iš socialinio tinklo grupių prieš keletą dienų savo istorija pasidalinusi Justina piktinosi kariškių kaimynyste.
„Situacija tokia, kad jau daugiau negu metus laiko jie (kariškiai - aut. past.) pasidarė treniruočių bazę/poligoną Kurtuvėnų regioniniame parke. Ar regioninis parkas išvis tam tinkama vieta, klausimas, į kurį net nebandome atsakyti. Mes bandom sukomunikuoti su jais, kad be suderinimo pratybos negali vykti privačiose žemėse, nes pernai rudenį (kariai) žaidė karą ką tik užsėtoje pievoje. Be to, laikome daug gyvulių, kurie bijo šaudymo garsų.
Prieš 2 savaites pratybų metu buvo pasitelktas sraigtasparnis, kuris skraidė pirmyn atgal liesdamas medžių viršūnes. Besilaukiančioms ožkoms ir karvėms tai sukėlė stresą, o mums gali pridaryti nuostolių.
Su pratybas rengusiais karininkais tąkart sutarėm, kad garsiniai šoviniai negerai. Jie atvažiavo pas mus, suderinome, kur žemės mūsų, kur - ne. Sutarėme, kad prieš pratybas informuos, šaudymai bus tylūs, po pratybų susirinks šiukšles ir šovinių gilzes, kurias pagal įstatymą privalo surinkti, bet realybė tokia, kad nesurenka ir visame parke mėtosi šoviniai. Šiąnakt (gegužės 27 d. - aut. past.) 2.35 val. nakties vėl prabundam nuo šaudymų.
Išbėgus į kiemą virš jo skraido dronas, taip pažeisdamas privatumą, o norint eiti pasižiūrėti, ar gyvuliai nepasibaidė, jie manęs nepraleido, nes vyko pratybos. Buvo iškviesta policija", - piktinosi internautė.
Buvo suderinta?
Majoras Gintautas Ciunis iš Lietuvos kariuomenės Strateginės komunikacijos departamento tikino, kad visos pratybos, kurias rengia Lietuvos kariuomenė, yra organizuojamos tik susiderinus su teritorijų savininkais. Ir tik ten, kur leidžiama.
„Svarbu paminėti, kad ne kariniuose poligonuose vykdomos tik ribotų taktinių veiksmų pratybos, kuriose nereikalinga sunkiasvorė karinė technika", - akcentavo majoras.
Komentuodamas internautės išsakytas pastabas, jis patikslino, jog tuo atveju buvo rengtos nedidelės kelių Lietuvos kariuomenės padalinių žvalgų pratybos.
„Apie jas buvo informuota daugybė institucijų, tarp jų - savivaldos institucijos ir Bendrasis pagalbos centras. Šiose teritorijose kariai pagal draugišką susitarimą su gyventojais prieš treniruodamiesi juos informuoja iš anksto, tačiau kartais gali pasitaikyti nesusipratimų, kaip greičiausiai nutiko ir šiuo atveju, - sakė jis. - Pagal Lietuvos kariuomenėje patvirtintas procedūras ir karių išankstinį instruktažą, organizuodami pratybas, kariai ne tik derinasi su suinteresuotomis pusėmis, bet visuomet susitvarko pratybų vietą, taip pat organizuoja ir prevencines tvarkos akcijas tiek poligonuose, tiek apylinkėse. Tačiau pratybų metu gali įvykti nenumatytų atvejų ar iškilti nenumatytų aplinkybių, todėl priimame visą informaciją, kuri gali būti susijusi su karių palikta žala, kadangi kariuomenėje yra numatyti žalos kompensavimo gyventojams mechanizmai."
Baigdamas pokalbį, jis nurodė, jog Lietuvos kariuomenė turi treniruotis įvairiose vietose, kadangi pratybos yra organizuojamos, stengiantis maksimaliai pritraukti jas prie realių galimų valstybės gynybos sąlygų ir aplinkybių. Tačiau tuo pat metu kariškiai yra suinteresuoti bendradarbiauti su visomis institucijomis ir gyventojais, kadangi, nusivilkę uniformas, jie patys tampa tos pačios visuomenės dalis.