respublika.lt

Kas baigs Ignalinos AE uždarymo darbus?

(131)
Publikuota: 2022 rugsėjo 25 09:50:00, Vidmantas MISEVIČIUS
×
nuotr. 1 nuotr.
Profsąjungoms nuogąstaujant dėl darbuotojų nutekėjimo Ignalinos atominėje elektrinėje, įmonės administracija teigia, kad vyksta natūrali kaita. IAE nuotr..

Vienas didžiausių pastarųjų metų Lietuvoje vykdomų projektų - sustabdytos Ignalinos atominės elektrinės (IAE) uždarymas. Procesai nebeveikiančioje elektrinėje vyksta, tačiau, pprofesinės sąjungos teigimu, jie, dėl keistokos darbuotojų ir administracijos atlyginimų nustatymo politikos, netrukus gali pradėti strigti.

 

 

Pinigų yra, bet... nėra?

Ignalinos AE profesinės sąjungos atstovai išplatino kreipimąsi, kuriame teigiama, kad „įtrauktoje į strateginių objektų sąrašą valstybės įmonėje atlyginimai nustatomi neatsakingo ir trumparegio verslo pavyzdžiu".

„Nuo liepos 1 d. apie 5 proc. įmonės darbuotojų - vadovų, ekspertų gavo prieaugį prie algos, siekiantį nuo 650 iki 950 eurų. Tuo pat metu išmontavimo darbus vykdantiems darbininkams atlyginimai buvo pakelti nuo 8 ik iki 63 eurų.

Dar pavasarį, kuomet vyko derybos dėl algų peržiūrėjimo, darbuotojų atstovai ragino to nedaryti, nes įmonė rizikuoja netekti kvalifikuoto ir patyrusio personalo. Profsąjungos balsas nebuvo išgirstas. Šiandien situacija tapo komplikuota: darbuotojai dešimtimis išeina iš darbo nesutikdami su jiems siūloma alga. Tai daro neigiamą įtaką pagrindiniams įmonės projektams", - perspėjo jie.

Taip pat buvo priminta, kad IAE uždarymas finansuojamas Europos Sąjungos lėšomis.

„Finansavimas patvirtintas iki 2027 m, derybos vyksta dėl finansavimo iki 2038 m. - planinės darbų užbaigimo datos. Tačiau jau šiai dienai yra rimtų tendencijų nespėti iki nustatytos datos. Vienas pagrindinių tokio atsilikimo veiksnių - neatsakingas požiūris į darbą su personalu bei itin neteisingas, neproporcingas darbo užmokesčiui skirtų lėšų paskirstymas.

Nevaldomos infliacijos, energetinės krizės ir sparčiai kylančių kainų fone yra nemažai pavyzdžių, kuomet atsakingo verslo vadovai, siekdami išsaugoti įmonę ar verslą, atsisako dividendų, viršpelnio, o lėšas nukreipia personalo išsaugojimui. IAE, kurios uždaryme dirba regiono gyventojai, situacija yra kitokia, todėl vaikus norintys išmaitinti jos darbuotojai, priversti emigruoti iš Lietuvos.

Įrodymas to, kad šiandien įmonei reikia būtent „darbo rankų", yra pateikiama atlyginimų lentelė. Pati įmonė neslepia, kad tenka ieškoti kvalifikuotų darbininkų ir specialistų, nes nesugebama išsaugoti turimų", - teigė profsąjungos.

Ilona Nekrošienė, VĮ IAE Nepriklausomų profsąjungų pirmininkė, „Vakaro žinioms" priminė, kad didėjant infliacijai atitinkamai nuvertėja žmonių atlyginimai.

„Vadovybė siūlo 1400 eurų iki mokesčių, tačiau kas dirbs už tiek radiacinės spinduliuotės sąlygomis? Įmonei būtina išsaugoti kvalifikuotus darbuotojus, nes auga radioaktyvių dalių išmontavimo apimtys. Deja, šiandien mūsų specialistai išvyksta dirbti į Skandinaviją ar kitas Europos šalis. Senieji išeina, o nauji neskuba ateiti arba ateina, pasimoko ir vis tiek išvyksta", - realijomis dalinosi I.Nekrošienė.

Kadangi IAE vadovai profsąjungų girdėti nepanoro, jų atstovams teko vykti į Briuselį.

„Kelionė buvo naudinga, tad nuo spalio 1 d. darbo užmokesčio fondas bus didinamas 6 proc., bet disproporcija tarp darbininkų ir vadovų atlyginimų vis tiek išliks. Finansavimas IAE skirtas, bet tie pinigai darbuotojų kažkodėl nepasiekia. Esant tokiai situacijai, iki 2038 m. elektrinės gali nepavykti uždaryti. Juolab kad kai kurie projektai jau stringa. Jeigu vėliau ES nuspręs uždarymo darbų neberemti ar Lietuva viena pajėgs juos pabaigti?", - nesmagiu pastebėjimu pokalbį baigė profsąjungietė.

Situacija kontroliuojama

VĮ IAE komunikacijos vadovė Natalija Survila-Glebova patikino, kad įmonė, „peržiūrėdama darbuotojų atlyginimus ir paskirstydama darbo užmokesčio fondą, siekia teisingumo, konkurencingumo, motyvavimo, sąžiningumo bei lėšų panaudojimo skaidrumo":

„2021 m. įmonėje buvo patvirtinta atlygio politika. Vadovaujantis šiuo dokumentu buvo patvirtinti nauji, nuo liepos 1 d. taikomi, bazinio atlyginimo rėžiai. Atsižvelgiant į tai, kad tam tikrų IAE pareigybių atlygio rėžiai buvo ženkliai žemesni nei atitinkamų pareigybių lygiai kitose Lietuvos įmonėse, buvo siekiama šį skirtumą sumažinti. Nauji bazinių atlyginimų dydžiai buvo suderinti ir su nepriklausoma profsąjunga. Įvertinus pritaikytų bazinių atlyginimų rėžius, IAE darbuotojų atlygis padidėjo: darbininkams - vidutiniškai 68 eurų; specialistams - vidutiniškai 123 eurų; vadovams - vidutiniškai 440 eurų. Papildomai, nuo liepos 1 d. darbuotojai sulaukė atlyginimų pakėlimo ir po metinio veiklos vertinimo."

Jos teigimu, darbuotojams, kurie dirba kontroliuojamoje zonoje ir yra nukrypimų nuo normalių darbo sąlygų, yra mokamas mėnesinis 130 arba 260 eurų priedas bei taikomos papildomos naudos.

„Suprantama, kad skirtingų pareigybių darbuotojai atlieka skirtingos atsakomybės ir sudėtingumo darbus, todėl atlygis už darbą nustatomas atsižvelgiant į atliekamas funkcijas. Siekiame būti konkurencinga įmone, norime išlaikyti esamus ir pritraukti naujų stiprių darbuotojų, todėl 2022 m. buvo priimti papildomi sprendimai atlygio srityje ir užsitikrintas reikalingas finansavimas. Nuo spalio 1 d. bus dar kartą peržiūrėtas darbuotojų bazinis atlyginimas. Atlyginimų pakėlimai planuojami ir ateityje, - nurodė N.Survila-Glebova. - Liepą įsigaliojo nauja organizacinė struktūra, kadangi buvo užbaigtas vienas svarbiausių darbų - panaudoto branduolinio kuro iškrovimas iš blokų ir pervežimas į saugyklą. Dėl šios priežasties dalies darbuotojų funkcijos tapo nebereikalingos ir buvo keičiama organizacinė struktūra. Darbuotojams buvo pasiūlytos naujos, jų kvalifikaciją bei kompetencijas atitinkančios pareigos. Jie buvo laisvi pasirinkti tęsti darbą naujose pareigose arba pasinaudoti galimybe nutraukti darbo santykius bei gauti visas nustatytas išeitines išmokas. Šiuo metu darbuotojų amžiaus vidurkis yra 53 metai ir nemaža dalis darbuotojų, nutraukusių darbo santykius, yra priešpensinio amžiaus. IAE nepriklausomos profsąjungos, teigdamos apie darbuotojų išėjimą iš darbo dėl žemų atlyginimų, pateikia faktų bei tikrosios situacijos neatitinkančią informaciją."

Buvo akcentuota, kad darbuotojų kaita yra natūralus procesas.

„Šiandien įmonėje dirba 1629 darbuotojai, ieškoma 13 naujų darbuotojų. Atsižvelgiant į tai, kad amžiaus vidurkis yra virš 50 metų ir kasmet įmonę palieka nemažai į pensiją išeinančių asmenų, o kita dalis pasirenka kitą darbą, nežymi darbuotojų kaita yra natūrali ir niekaip nėra susijusi su atlygio sistema", - užtikrino Komunikacijos vadovė.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
16
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (131)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek dienų kitą savaitę (gruodžio 23-29 d.) dirbsite?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip vertinate I.Šimonytės Vyriausybės darbą?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+1 +5 C

+1 +6 C

-3 +3 C

+1 +4 C

0 +4 C

-3 +3 C

0-8 m/s

0-4 m/s

0-2 m/s