Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM) pranešė, kaip šiemet bus laikomi abitūros egzaminai. Pasirodo, pandemija gerokai juos pakoregavo ne tik saugumo reikalavimų prasme. Įdomiausia, kad abiturientas, dėl ligų ar izoliacijos negalėsiantis dalyvauti nei pagrindinėje, nei papildomoje sesijoje, nuo egzaminų bus atleistas ir netgi galės stoti į aukštąją mokyklą. Tiesa, apie prestižines profesijas jam teks pamiršti.
Anot ŠMSM, visiems abiturientams ir kitiems laikantiesiems brandos egzaminus bus sudarytos sąlygos juos laikyti vėliau, pakartotinės sesijos metu, jei į egzaminą negalės atvykti dėl COVID-19 ar kitos ligos. Tokia pati tvarka galiojo ir ankstesniais metais. Nustatyti ir įvairūs saugos reikalavimai - saugaus atstumo, kaukių dėvėjimo ir t.t.
Jeigu pakartotinės sesijos metu abiturientas privalo izoliuotis, palikti izoliavimo vietą ir laikyti brandos egzaminą pakartotinėje sesijoje gali, jei ne seniau kaip 48 val. iki egzamino atliko SARS-CoV-2 PGR tyrimą, gavo neigiamą tyrimo rezultatą ir egzamino dieną nejaučia jokių ūmiai viršutinių kvėpavimo takų infekcijai būdingų požymių, jei prieš patenkant į brandos egzamino centrą atliko greitąjį antigeno testą ir jo rezultatas yra neigiamas.
Jei nutiktų taip, kad abiturientas serga koronaviruso infekcija ir pakartotinės sesijos metu, abiturientas arba jo artimieji turi apie tai pranešti mokyklos vadovui ne vėliau kaip kitą darbo dieną po egzamino. Mokinys nuo pasirinktų ir nelaikytų brandos egzaminų bus atleistas.
Ką tai reiškia? Ar tada jam vienam būtų rengiamas egzaminas? Ar reikėtų laukti kitų metų? Apie tai ministerijos pranešime nedetalizuojama, tačiau ŠMSM Komunikacijos skyriaus vedėja Nomeda Barauskienė „Vakaro žinioms" paaiškino: „Bet kokiu atveju jis brandos atestatą gaus, tik bus įrašyta, kad jis atleistas nuo egzamino. Stoti abiturientas ir į profesinę, ir į aukštąją mokyklą galės, bet konkursinis balas bus mažesnis. Jei abiturientui tai tinka, jis kitais metais egzamino galės nebelaikyti ir toliau mokytis profesinėje ar aukštojoje mokykloje.
Tačiau kalbame apie labai mažą tikimybę, nes sunkiai tikėtina, kad tas pats žmogus sirgs ir pagrindinės, ir papildomos sesijos metu, kuri bus po kelių savaičių. Nebent įmanoma, kad per pagrindinę sesiją jis izoliavosi, nes turėjo artimą kontaktą su sergančiuoju, o per papildomą pats susirgo. Tačiau, kaip minima pranešime, net esantys saviizoliacijoje galės laikyti egzaminą, jei atitiks sąlygas."
Tiesa, ji pripažino, kad su mažesniu konkursiniu balu tikėtis įstoti į populiaresnes studijas būtų naivu.
„Bet į kitas valstybės finansuojamas vietas tikrai galima įstoti", - reziumavo N.Barauskienė.
Lietuvos švietimo ir mokslo profesinės sąjungos pirmininkas Egidijus Milešinas „Vakaro žinioms" sakė, kad pastaruoju metu abiturientų konsultacijos egzaminų sesijai vyksta sklandžiai, iš pedagogų profsąjunga nebegauna nusiskundimų nei dėl išaugusio darbo krūvio, nei dėl atlyginimų. Tiesa, jis neturi duomenų, ar visose mokyklose konsultacijos vyksta gyvai, ar kai kur vis dar nuotoliniu būdu.
Pašnekovas tikisi, kad nebus nusiskundimų ir iš pedagogų, padėsiančių rengti egzaminus, ir iš taisysiančių darbus.
„Pernai nusiskundimų beveik nebuvo, nes už darbą per egzaminus yra mokama pagal ministro įsakymu nustatytus įkainius. Tik atsiskaitoma buvo gerokai vėliau - net spalį ar lapkritį. Sesija vyksta vasaros atostogų metu, tačiau dėl to irgi nekyla didelių problemų: vasarą dėl šios priežasties neatostogavę arba mažai atostogavę pedagogai ilsėtis turi teisę kitu metu, nes Darbo kodekse numatyta, kad atostogos - darbuotojo ir darbdavio susitarimo reikalas, jos nebūtinai turi būti vasarą. Skirtingose mokyklose šis klausimas sprendžiamas įvairiai: kai kur pedagogai ilsisi kitų moksleivių atostogų metu - rudenį, žiemą ar pavasarį, kai kur, suderinę su direktoriumi, atostogauja ir per mokslo metus, nes tikrai ne visi pedagogai turi pilną darbo krūvį ir gali pavaduoti kolegas", - dėstė E.Milešinas.
Anot jo, mokytojai, nenorintys dirbti egzaminų sesijos metu, gali atsisakyti, esą jokios prievolės nėra, nors ir neslepia, kad kai kuriose mokyklose jie yra spaudžiami dirbti, kai galėtų ilsėtis.
„Kita vertus, jei mokytojas sutinka būti vykdytoju arba vertintoju, tai yra papildomas darbas, už kurį sumokama papildomai. Todėl pedagogai nelinkę labai atsisakyti.
Tiesa, nelinkę atsisakyti ne vien dėl papildomo atlyginimo, bet ir dėl papildomo spaudimo iš įstaigų vadovų", - sakė E.Milešinas.