respublika.lt

Kokį naują planą ruošia LGBT aktyvistai?

(284)
Publikuota: 2023 kovo 03 18:31:00, Justina GAFUROVA
×
nuotr. 2 nuotr.
Apie tai, kad konversiją reikėtų uždrausti teisiškai, kalba ir Lietuvos LGBT aktyvistai. EPA-Eltos nuotr.

Konversijos terapija daliai žmonių gali skambėti kaip nežinoma sąvoka. Tačiau ji puikiai žinoma seksualinių mažumų atstovams. Būtent jie pastaruoju metu ėmė kalbėti apie šios terapijos uždraudimą Lietuvoje, nors duomenys rodo, kad ji net nėra taikoma. Seime jau ruošiamasi šiai temai, tad aiškinamės, ką visa tai reiškia.

 

Seimo tyrimų skyriuje jau yra parengta konversijos terapijos taikymo analizė, kurioje analizuojama, kokios bausmės taikomos už tokios terapijos taikymą skirtingose šalyse. Tyrime nurodoma, kad labiausiai paplitusi konversijos terapijos praktika - psichoterapija. Nurodoma, kad psichoterapijos taikymas yra pagrįstas įsitikinimu, kad seksualinis potraukis tos pačios lyties asmenims ir lyčių įvairovė yra netinkamo auklėjimo bei aplaidumo priežastis. Taip pat nurodoma, kad Europos Parlamentas 2018 m. griežtai pasmerkė visų formų LGBT+ asmenų diskriminaciją, įskaitant konversijos terapijos praktikos taikymą.

Apie tai, kad konversiją reikėtų uždrausti teisiškai, kalba ir Lietuvos LGBT aktyvistai. Seimo žmogaus teisių komiteto pirmininkas, profesionaliu gėjumi ir Okeanide save pristatinėdavęs Tomas Vytautas Raskevičius, dar vasaros pradžioje Seime susitikęs su LGBT atstovais kalbėjo apie konversijos taikymą, nors ji nėra praktikuojama Lietuvoje. „Visos problemos, sprendžiant šį klausimą, prasideda nuo to, kad mūsų oponentai į mus, į LGBT+ žmones, žiūri ne kaip į žmones.

Jie žiūri į mus kaip į biurokratinę problemą, kurią reikia „išspręsti". Ši „problema" pasaulio istorijoje buvo „sprendžiama" pačiais įvairiausiais būdais: mirties bausme, baudžiamaisiais įstatymais, koncentracijos stovyklomis, elektros šoku, konversijos terapijomis, smurtu ir teroru. Dabar jie šią problemą siūlo spręsti teisinėmis „alternatyvomis" - jungtinės veiklos sutartimis, susitarimais dėl bendro gyvenimo, artimu ryšiu", - socialiniame tinkle rašė Seimo narys.

Apie iniciatyvas uždrausti konversijos taikymą girdima ir iš kitų LGBT aktyvistų. Šios bendruomenės portaluose, diskutuojant apie konversiją, neslepiama, kad Jungtinių Tautų organizacijoms Lietuva yra pateikusi informaciją, jog konversijos terapija nėra taikoma valstybinėse institucijose. Visgi, pabrėžiama, kad įstatymu tai nėra uždrausta.

Siekia konversijos uždraudimo

Apie tai, kad homoseksualumas gali būti nulemtas ankstyvųjų patirčių ir psichoterapijos būdu galima padėti tokiems žmonėms, viešai yra kalbėjęs psichiatras Gintautas Vaitoška, kuris dėl to jau prieš dvejus metus buvo apskųstas sveikatos apsaugos ministerijai, o ši paskyrė Bioetikos komitetui ištirti, ar specialistai nesiūlo pacientams konversijos gydymo. O minėtame Seimo tyrime nurodoma, kad „veiksmingiausias būdas sustabdyti konversijos terapijos taikymą - nacionaliniai teisės aktai, pagal kuriuos konversijos terapijos vykdytojai būtų kriminalizuojami, o LGBT+ asmenims būtų suteikiama teisinė apsauga" Tiesa, svarbu paminėti, kad jame kalbama tik apie priverstinį konversijos taikymą.

Apie tai, kaip galėtų atrodyti psichoterapijos draudimas, kalbama minėtame Seimo parengtame tyrime. Jame rašoma, kad štai Austrijoje, nustačius, kad sveikatos priežiūros paslaugų teikėjas taiko konversijos terapijos metodus, asmeniui gali būti skiriama laisvės atėmimo bausmė nuo 12 iki 18 mėnesių. Ispanijoje visiems asmenims, siekiantiems vienu ar kitu būdu suvaržyti asmenų lytinę tapatybę ir seksualinę orientaciją, numatyta didžiausia administracinė bauda, siekianti 150 000 eurų.

Kanadoje įtvirtinta, kad konversija skirta pakeisti asmens seksualinę orientaciją į heteroseksualumą; pakeisti asmens lytinę išraišką, kad ji atitiktų lytį, priskirtą asmeniui gimus; slopinti arba sumažinti ne heteroseksualumo potraukį arba seksualinį elgesį; slopinti arba sumažinti asmens lytinę išraišką, kuri neatitinka gimtosios lyties. „Kiekvienas asmuo, kuris sąmoningai skatina atlikti konversijos terapiją, yra pripažįstamas padaręs nusikalstamą veiklą, už kurią gali būti skiriama ne ilgesnė nei 5 metų laisvės atėmimo bausmė", - rašoma Seimo parengtame tyrime.

Vokietijoje asmenims, siekiantiems vienu ar kitu būdu suvaržyti asmenų lytinę tapatybę ar seksualinę orientaciją, numatyta administracinė bauda arba laisvės atėmimo bausmė iki vienų metų. Pažymėtina, kad taip pat bet kuris asmuo, pripažintas kaltu dėl konversijos terapijos metodų taikymo arba reklamos, yra baudžiamas administracine bauda iki 30 000 eurų. O Prancūzijoje už sveikatos paslaugas teikiančių asmenų ir kitų asmenų veiksmus, elgesį ir pasikartojančius pasisakymus, kuriais siekiama pakeisti arba slopinti tikrą asmens seksualinę orientaciją arba lytinę tapatybę bei pažeidžiant asmens psichinę ar fizinę sveikatą, baudžiama 2 metų laisvės atėmimo bausme, papildomai skiriant 30 000 eurų administracinę baudą.

Kas užsakė, nesako

„Vakaro žinios" kelis kartus paklausė Seimo tyrimų ir viešųjų ryšių skyriaus, kas užsakė tyrimą apie konversijos draudimą kitose šalyse, tačiau atsakymo taip ir nesulaukėme. Lieka tik spėlioti, kokioms įstatymo iniciatyvoms ruošiamasi. Svarbu paminėti, kad Seimo atliktame tyrime kalbama apie konversiją, kaip metodą, taikomą prieš žmogaus valią. Tad lieka neaišku, ar uždraudus tai, žmonėms liktų galimybė savo noru kreiptis psichologinės pagalbos.

Komentuodamas minėtą tyrimą, publicistas Algimantas Rusteika priminė, kad spalį vykusiame mitinge kaip tik dalyvavo save buvusiais gėjais pristatę svečiai iš užsienio. Vienas jų - iš Maltos, kitas iš Moldovas. Abu jie pasakojo, kad homoseksualus potraukis jų gyvenime atsirado dėl vaikystėje patirtų traumų, o tikėjimas Dievu padėjo jiems pasikeisti.

„Kai tik rugsėjo pradžioje viešai užsiminėme apie tarptautinius kontaktus su konversine terapija, t.y. psichologine pagalba asmenims, norintiems sugrįžti prie tradicinės orientacijos, užsiimančiomis organizacijomis, Seime nedelsiant buvo sureaguota. Informacijos ir komunikacijos departamento tyrimų skyrius atliko tyrimą ir rugsėjo 16 d. paskelbė analitinę apžvalgą.

Tam tikra prasme šiam tyrimui, kuriam patys ir buvome priežastimi, esame dėkingi, nes iš jo sužinojome apie žmonių persekiojimą, tėvų teisių pažeidimus daugiau, negu mums buvo apie tai žinoma.

Ir štai, Malta. Šios šalies parlamentas dar 2016 m. gruodžio mėn. patvirtino Seksualinės orientacijos, lytinės tapatybės ir lyties raiškos įstatymą. „Suvaržyti asmenų lytinę tapatybę ar seksualinę orientaciją", t.y. net tėvams pasisakyti prieš tokias vaikų užgaidas - bauda nuo 1000 iki 5000 eurų arba laisvės atėmimo bausmė iki vienerių metų.

O sveikatos paslaugas teikiantis specialistas dėl konversijos terapijos metodų taikymo (arba net šios terapijos reklama) baudžiamas administracine bauda nuo 2000 iki 10 000 eurų bei laisvės atėmimo bausme iki gyvos galvos.

Tai dabar ir supraskit, kas iš tikrųjų pas mus ateina ir kas nuo mūsų yra slepiama. Kodėl mitingo scenoje buvo tie atsisakę priklausomybės vyrai iš Maltos, kiek jiems tai kainavo, kuo rizikavo jų gydytojai ir ką norėjome tuo pasakyti. Ir ko verti tie aiškinimai, kad tai mums nesvarbu ar veidmainių melas, kad siekiame prievarta juos „atversti".

Nei mes, nei jie to niekada nesakėme ir apie jokią „prievartą" nebuvo ir nėra kalbos. Jie tą savo gyvenimo sprendimą padarė savo noru ir ryžtu, parodė sau ir mums, kad tai įmanoma", - rašė A.Rusteika.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
86
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (284)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek knygų pernai perskaitėte?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokie jums buvo 2024-ieji metai?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-7 -1 C

-3 +4 C

0 +4 C

-4 +3 C

-2 +5 C

+1 +4 C

0-8 m/s

0-10 m/s

0-4 m/s