Lietuvos darbo birža ištrimitavo naujieną, esą teritorinėse darbo biržose praėjusią savaitę užregistruota net 11,8 proc. mažiau bedarbių negu prieš savaitę. Mėnesiais darbo ieškantys ir jo nerandantys žmonės šią informaciją vadina apgaule. Darbo rinkoje speigas dar skaudesnis negu gamtoje.
“Jeigu besikreipiančių į darbo biržą sumažėjo, vadinasi, jie neteko vilties susirasti darbo ir pragyvena iš išteklių arba išvažiavo į užsienį”, - tvirtina beviltiškų darbo paieškų iškankinti žmonės. Jokių atšilimo ženklų nematyti nuo tam tikros rūšies verslo priklausomose teritorijose. Viena tokių yra Marijampolė, jau beveik 20 metų didesnę pusę miesto gyventojų maitinusi automobilių verslo sukurtoje rinkoje. Neatmetama, kad nedarbo augimo šuoliui įtakos turėjo naudotų automobilių verslo nuosmukis. Nuo sausio 1-osios iki sausio 22 d. bedarbių skaičius Marijampolėje išaugo nuo 11,1 iki 11,8 proc.
Birža nemoka - lauk
37 metų marijampolietė Diana Marijampolės darbo biržos statistiniu vienetu taps nuo šios dienos. Vieni metai ieškant nuolatinio darbo, pusantro mėnesio laimės dirbti už pusę minimalaus atlyginimo ir štai vėl gatvėje be jokių garantijų. Per trejus praėjusius metus aštuoniolikos mėnesių neišdirbusi moteris negalės gauti net pačios mažiausios kompensacijos. “Neturiu tėvų, artimųjų, kurie mane paremtų, neįsivaizduoju, kaip gyvensiu”, - verkia pardavėjos kvalifikaciją turinti moteris, bet labiausiai jai neaišku, kodėl buvo atleista. “Aš tikrai jokių pažeidimų nepadariau. Darbdavys nieko nepaaiškino, tik per kitus sužinojau, kad darbdavys mane atleidžia, nes negauna už mane darbo biržos paramos”, - skundžiasi moteris.
Vietoj Dianos į parduotuvę dirbti bus priimta moteris, auginanti mažametį vaiką. Už tai, kad įdarbino papildomai remiamą bedarbį, darbdavys gaus 50 proc. darbo užmokesčio ir nuo jo skaičiuojamų socialinio draudimo įmokų subsidiją - šiek tiek daugiau, nei moka pardavėjai atlyginimo. Iš karto abejojusi, ar skųsti tokį darbdavio elgesį, dabar moteris savo sprendimo ketina atsisakyti. Bijanti, kad vėliau tai atsisuks prieš ją pačią. “Jokia paslaptis, kad priimdami į darbą darbdaviai konsultuojasi”, - sako darbo paieškos patirtį jau turinti moteris. Diana sako suprantanti, kad darbo reikia ne tik jai, bet ir jos vieton priimtai vaiką auginančiai motinai. “Tai dar nereiškia, kad po pusės metų, kai darbo birža nustos darbdaviui mokėti už įdarbinimą, ir ji neatsidurs gatvėje, kaip aš dabar. Darbdaviams savavaliauti sudarytos visos sąlygos. Iš penkių pardavėjų jau antra gaus darbo biržos išlaikymą”, - piktinasi moteris. Anot jos, situacijos darbo rinkoje ši parama absoliučiai nekeičia. Galbūt keičiasi tik statistika - juk įdarbintas bedarbis, o tai, kad anksčiau dirbęs išmetamas į gatvę, neatsispindi jokiuose grafikuose.
Darbininkas vietoj skuduro
Panašioje situacijoje rudenį buvo atsidūrusi marijampolietė Zita. Vienoje Marijampolės prekybos bendrovėje valytoja dirbusi moteris neteko darbo. Į jos vietą darbdavys priėmė taip pat darbo biržos subsidijuojamą bedarbę. “Tik su mumis buvo pasielgta kultūringiau. Darbdaviai nesakė, kad atleis dėl to, jog birža nemoka pinigų, ir sumokėjo išeitinę pašalpą nuo pusės minimalaus atlyginimo. Apie atleidimą buvo galima nujausti, nes sumažino atlyginimą, o išleidus atostogų buvo priimta neva pavaduojanti moteris iš darbo biržos. Dabar jau ir ji nebedirba. Darbdavys pasiėmė priklausančią subsidiją ir ją atleido”, - sako moteris.
Pataikauja darbdaviams
Anot Marijampolės darbo biržos direktorės Irenos Grabauskienės, praėjusiais metais iš papildomai remiamų bedarbių subsidijavimo programos įdarbinta 180 žmonių. “Galėjome įdarbinti kur kas daugiau, bet neturėjome kur. Žmonių, kurie patenka į remiamųjų grupę, yra maždaug pusė visų ieškančiųjų darbo. Mūsų biržoje darbo ieško 7262, pusė iš jų yra papildomai remiami. Galite suprasti, kokie tai skaičiai? Mes tiesiog lankstomės darbdaviams už jų pasiūlytą darbo vietą”, - pripažino darbo biržos vadovė. Bet kartu gynėsi, kad darbdaviai naudodamiesi Europos finansuojamos programos parama gali piktnaudžiauti nuolat. “Gali apgauti vieną, antrą kartą, bet ne daugiau. Mums seniai keliamas klausimas, esą Europos pinigais proteguojame darbdavių savavaliavimą, bet mes tikriname. Pernai šia pusę metų taikoma rėmimo programa pasinaudojo 140 įmonių, galbūt kuris nors jų ir “sužaidė”, - nė nebando gintis direktorė.
Marijampolės darbo biržos vadovė pastebėjo, kad sunkmečiu darbdaviai ne vienu atveju ieško naudos. Iš visų pasirašytų darbo sutarčių daugiau nei trečdalis yra trumpalaikės. Tai reiškia, kad jai pasibaigus darbdavys žmogų gali išsviesti be jokių garantijų. Didžiausia darbo pasiūla - paslaugų sferoje.
Parengta pagal dienraštį "Respublika"