Kvadratinis metras plytelių - 120 litų, jų klijavimas - 150 litų. Tiek už darbą neįgaliųjų butuose lupa Kalvarijos statybininkai. Pasakiški pinigai. Už darbą moka savivaldybė. “Vakaro žinios” aiškinosi, ar statybos įmonėje dvasios invalidai, ar pačioje savivaldybėje.
Patyčios iš neįgaliųjų
Kaip ir kitos savivaldybės, taip ir Kalvarija kasmet dalį pinigų skiria kilniam tikslui - neįgaliųjų socialinės integracijos programai. Tačiau šiemet tam lėšų beveik neliko. Iš pradžių buvo numatyti 60 tūkst. litų, paskui suma sumažinta iki 43 tūkst. litų. Iš jų būstų pritaikymui neįgaliųjų reikmėms liko vos 14 tūkst. litų. Ir ne tik dėl krizės. Tai pinigų švaistymo 2008-aisiais padariniai.
Pernai spalio pabaigoje savivaldybė nusipirko būstų pritaikymo neįgaliesiems paslaugas už 93 tūkst. litų. Tačiau iš neįgaliųjų pasityčiojo ne tik tokį sprendimą priėmę politikai, bet ir konkursą laimėjusi Roberto Masionio individualios veiklos įmonė. Viskas, kas padaryta už tokią solidžią sumą - teįrengtos 3 dušo kabinos trims butams: dviem Kalvarijoje ir vienam Salaperaugio kaime. Tiesa, konkurso laimėtojo kaltinti kokiais nors pažeidimais liežuvis neapsiverstų, nes sąmata darbų konkurso organizatoriams buvo iš anksto pateikta.
Auksinės plytelės
4 kv. metrų patalpos įrengimas viename iš Kalvarijos butų kainavo beveik 32 tūkst. litų. Kitas vonios kambarys įrengtas net už 47,5 tūkst. litų. Beveik tiek dabar kainuoja visas butas šiame miestelyje.
Stebina kainos? Bet juk plytelės buvo klojamos kone auksinės - po 120 litų už 1 kv. metrą, klojimo darbai - 150 litų už 1 kv. metrą ir t. t.
Užsiundys prokurorus
Atrodytų, vietos politikams turėtų ausys kaisti iš gėdos. Tačiau, pasirodo, pavyzdžiui, Kalvarijos meras Jonas Ščeponis apie auksines vonias net nieko nežino.
“Negali gi visko prisiminti. Sprendimus priimame, tačiau juos įgyvendina administracijos direktorius. Bet jei yra taip - tai didžiausia nesąmonė. Jei voniai įrengti išleista 40 tūkst. litų - juk už tiek visą butą Kalvarijoje galima nupirkti. Dabar esu “ant biuletenio”, bet kai grįšiu - būtinai patikrinsiu, auditoriai turės pateikti visą informaciją. Net abejonių nėra. Jūsų pateikti skaičiai šokiravo. Kam tokias plyteles pirkti? Juk už 92 tūkst. litų galima ne tris, o daug daugiau būstų neįgaliesiems pritaikyti. Čia jau prokuratūrai atiduoti reikia”, - grasino J.Ščeponis.
“Švogerių kraštas”
Administracijos direktorius Juozas Benecijus Ignatavičius šia nemalonia tema nelinkęs daug šnekėti.
“Tuo metu aš nebuvau direktorius. O apie pirmtakus galiu tik tiek pasakyti: kaip norėjo, taip padarė. Supratot? Būtų neetiška komentuoti. Bet žurnalistams - tai puiki tema. Visi paminėti skaičiai - tikri”, - lakoniškas buvo J.B.Ignatavičius.
Beje, Kalvarijų tarybos nariai pernelyg nesistebi, kad konkursą laimėjo R.Masionio įmonė. Nesistebi ir tuo, kad savivaldybės antikorupcinei komisijai šis pinigų švaistymo atvejis neužkliuvo. Pasirodo, R.Masionis yra Kalvarijų eksmero ir antikorupcinės komisijos pirmininko (tiesa, jau baigiančio eiti šias pareigas) Tomo Minsevičiaus giminaitis.
Negraužia sąžinė
Pats T.Minsevičius aiškina, kad komisija sandorius tikrino pasirinktinai. Tai, kad dėmesio nesulaukė aprašytas pirkimas, esą visai nesusiję su jo giminystės ryšiais, mat R.Masionis - “tik antros eilės pusbrolis”.
Ar negraužia sąžinė dėl šito nešvaraus reikalo?
“Per mažai informacijos apie šį reikalą turiu”, - atšovė politikas.
Kur pinigai, ten moralės nėra
Edvardas ŽAKARIS - Seimo narys:
Kalvarijos tema net nelabai yra ką pasakyti. Šlykštu, bjauru. Kai jau pasipelnyti naudojamasi net neįgaliaisiais - tai baisu. Apie jokią moralę čia jau net kalbų nėra. Jos net su didinamuoju stiklu niekas neras.
Dėl viešųjų pirkimų tai kas nors turėtų būti labai smarkiai keičiama. Žinau daug atvejų, kai nuperkama daugybė nesąmonių. Kai pamatai, kiek buvo galima padaryti už išleistus pinigus ir kas tik buvo padaryta - baisu pasidaro. Bet įstatymai paprastai nepažeidžiami. Todėl juos keisti reikia.
Bet Kalvarijos atveju tai jau peržengtos visos ribos. Kam tos prabangios plytelės? Kai trūksta pinigų, tai normalus šeimininkas žiūri, kaip čia pigiau ir daugiau nuveikti. O čia žiūrima, kaip daugiau išleisti, kad kiti pasipelnytų.
Čia kas nors turėtų tikrinti tuos dalykus - prokuratūra ar Valstybės kontrolė. Tik viešumas ir baimė gali padėti. Viešumas - kad žiniasklaida nepaviešintų, baimė - kad teisėsauga pradės dirbti. Tačiau man susidaro įspūdis, kad šiuo metu žiniasklaida dirba už visus - už kontroles, prokuratūras ir kitus. Tik ji domisi visomis blogybėmis ir jas viešina. Galbūt “Vakaro žinių” dėka teisėsauga pagaliau susidomės tais dalykais.
Parengta pagal dienraštį "Vakaro žinios"