Karas Ukrainoje jau parodė, kokia galinga jėga yra patriotiški, savo kraštą mylintys žmonės. Net turėdami silpnesnę ginkluotę, užpulti priešo, žmonės pasirengę jį sudoroti plikomis rankomis. Todėl kiekviena valstybė turėtų gerbti Tėvynę mylinčius žmones, išklausyti juos net tada, kai jie kritikuoja valstybės vadovus. Būtent todėl „Vakaro žinios" nutarė priminti skaitytojams, kas dar visai neseniai vyko mūsų šalyje.
(Straipsnis parašytas prieš Rusijai užpuolant Ukrainą.)
Vasario viduryje kone interneto žvaigžde tapo visuomenininkas Kazys Grabys. Vaizdo įrašas su juo, laikančiu plakatą „Buvau Sąjūdyje, tapau Jedinstva!", žaibiškai apskriejo internetą ir sulaukė didžiulio susidomėjimo. Vasario 16-ąją su šiuo plakatu policija vyro niekaip nenorėjo prileisti prie prezidentūros.
Vaizdo įraše matyti, kaip prie vyro priėję pareigūnai prašė nesinešti plakato. K.Grabys mandagiai paprašė pareigūnų nurodyti įstatymą, kuris draudžia jam laikyti šį plakatą. „Aš atėjau į šventę su savo mintimis, savo nuomone ir savo laisve. Ar galime laikytis Lietuvos įstatymų?" - pareigūnams sakė K.Grabys. Greitai vyro ginti susibūrė nemažai žmonių, kurie antrino jam ir kritikavo policijos pareigūnus. Šie galiausiai paprašė vyro kartu nueiti į policijos automobilį, kad patikrintų tapatybę. K.Grabys nepasidavė, per akimirką ištraukė savo tapatybės dokumentą ir prisistatė. Net kepurę nusiėmė, kad pareigūnams būtų lengviau atpažinti. Galiausiai policijos pareigūnai nebeturėjo kaip prie taikiai nusiteikusio vyro „prikibti" ir privalėjo leisti jam toliau dalyvauti renginiuose.
Beje, tai, kas buvo parašyta K.Grabio plakate, yra tiesa. „Vakaro žinios" neseniai kalbino šį vyrą, kuris šiemet buvo ir Sausio 13-osios minėjime. K.Grabys yra buvęs Sąjūdžio sekretorius, istorinių Sausio įvykių metu buvęs Panevėžio atsakinguoju sekretoriumi. Jis buvo ne tik parlamento gynėju, bet ir vežė šovinius, sprogmenis, kurių galėję prireikti gynybai. Iki šiol K.Grabys puikiai prisimena, kaip nuo ryto iki vakaro būdavo tai prie parlamento, tai prie Televizijos bokšto, tai prie Spaudos rūmų Vilniuje. Pro jį skrido kovinės kulkos. Už visa tai jis buvo apdovanotas ir pagerbtas. Tačiau po šių metų sausio minėjimo Vytauto Landsbergio jis, kaip ir kiti susirinkę prie parlamento, buvo išvadintas jedinstva ir fašistu.
Tad K.Grabys, nešinas šiuo plakatu vasario 16-ąją, nieko nenorėjo įžeisti, nes plakatas kalbėjo apie jo nuopelnus Lietuvos nepriklausomybei ir apie tai, kaip dabartinė valdžia išreiškia dėkingumą laisvės gynėjams. Vis dėlto toks užrašas pro akis neprasprūdo net prezidentui. Gitanas Nausėda, praeidamas pro K.Grabį, nesusilaikė nuo replikos: „Gal be šitų plakatų, mielasis. Suprantu, ką jūs turite galvoje, bet jūs ir dabar Sąjūdyje. Visi Sąjūdyje."
- Ar girdėjote, kad į Jūsų plakatą sureagavo ir prezidentas G.Nausėda? - „Vakaro žinios" paklausė minėtą plakatą atsinešusio K.Grabio.
- Taip, prezidentui einant pro žmonių minią, priėjau arčiau. Aš sušukau prezidentui, kad jis paskaitytų mano plakatą. Jis sureagavo ne iš karto, bet pamatė plakatą ir pasakė kažką panašaus į tai, jog tokio plakato čia neturėtų būti ir kad visi esame sąjūdiečiai.
- Kiti renginio dalyviai, turėję plakatų, taip pat sulaukė policijos dėmesio?
- Daug žmonių su tuo susidūrė. Vienam iš panevėžiečių, turėjusiam plakatą, buvo ir antrankiai uždėti. Tik todėl, kad jis su savimi neturėjo asmens dokumento, nors laisvoje šalyje jis neprivalo nešiotis tokių dokumentų. Jam buvo uždėti antrankiai, policija paguldė jį ant automobilio kapoto ir tik susibūrus daugiau žmonių pavyko įtikinti policiją, kad jis nebūtų išvežtas.
Džiaugiuosi, kad man padėjo žmonės, su kuriais kartu apgynėme savo laisvą nuomonę nepriklausomoje Lietuvoje. Manau, pareigūnų tikslas buvo mane sulaikyti. Jeigu ne mane užstoję žmonės, manau, kad mane būtų tikrai nusitempę ir atėmę plakatą.
Dalyvavau Sąjūdžio veikloje nuo pradžios iki pabaigos. Staiga mes, tie, kurie tada gynėme parlamentą, paversti jedinstvininkais ir fašistais. Tais, kurie buvo mūsų priešai. Dabar mūsų valdžiai mes esame priešai. Nors savo rankomis tais metais stūmėme Jedinstvą nuo parlamento. Ir tai pavyko. Sausio įvykių metu mačiau, kaip buvo peršautas savanoris Lukšas, kaip virš galvos mums lėkė kulkos. Tada patys žmonės organizavosi gynybai.
- Ar, kilus pavojui, šiandien eitumėte ginti Lietuvos valdžios?
- Savo valstybę, žemę, namus, savo Tautą ir savo valstybės žmones - ginsiu visuomet.
Seime planuojamas parlamentinis tyrimas
Apie tai, kad Vasario 16-osios renginiuose policija tikrins dalyvių plakatus, buvo pranešta iš anksto. „Vakaro žinios" teiravosi, kur yra apibrėžta, kokius plakatus žmonės gali turėti viešojoje erdvėje, o kokius ne? Taip pat kas davė nurodymą tikrinti plakatus ir pagal kokius kriterijus jie turėjo būti vertinami?
Pasirodo, kad pareigūnai su plakatais atvykusius žmones laikė protestuotojais. Policijos atstovas Ramūnas Matonis nurodė, kad jei žmonės nori protestuoti, jie turi tai suderinti su savivaldybe.
„Šiaip pareigūnai prieš renginius yra instruktuojami, tačiau kiekvienas pareigūnas situaciją vertina individualiai, įvertinęs visas aplinkybes, bendraudamas su konkrečiu piliečiu. Jei kyla papildomų klausimų, tuomet sprendimai gali būti priimami komandiniame operacijų centre.
Svarbu pabrėžti, kad prieš renginį buvo gauta įvairios informacijos apie galimas grėsmes ar provokacijas, tad asmenims su plakatais buvo skirtas didesnis policijos dėmesys", - nurodė R.Matonis.
Paprašius patikslinti, ar tai reiškia, kad plakatų tikrinimas ir atvejai, kai jais nešini žmonės nebuvo įleisti į renginius, buvo pavienių policijos pareigūnų sprendimas, R.Matonis atsakė, kad „į renginius galėjo patekti visi žmonės, išskyrus momentą, kai dėl didelio dalyvių skaičiaus laikinai buvo ribojamas patekimas į Pilies gatvę".
Nors dalyvavusieji renginiuose atsimena kiek kitaip. Apie tai, kad policija atsisako prie prezidentūros ar kitur praleisti piliečius su plakatais liudija ir vaizdo įrašai socialiniuose tinkluose. Dėl to Seime ketinama inicijuoti parlamentinį tyrimą. žinoma, visa tai buvo prieš prasidedant karui Ukrainoje.
Informacija
„Vakaro žinios" kreipėsi į prezidentūrą su klausimais, ką savo komentaru norėjo pasakyti prezidentas G.Nausėda ir ar jam žinoma, kas yra tas žmogus, laikęs plakatą. Prezidento patarėjas Ridas Jasiulionis pateikė tokį atsakymą: „Pokalbio su žurnaliste Daukanto aikštėje metu prezidentas sureagavo į pono K.Grabio prinešto plakato tekstą. Žurnalistės paklaustas, ar užtenka šiandien vienybės, jis atsakė: „Žmonių veidai pasako viską. Labai norisi, kad tokią dieną vyrautų būtent vienybės nuotaikos. Šiandien žmonės atėjo pasidžiaugti, kad esame nepriklausoma valstybė, turime visus valstybingumo simbolius, gerovę. Suprantu, kad kai kas sakys - kokia ten gerovė? Galbūt tai ne mano gerovė, kažkieno kito... Mes labai stengiamės, kad tos gerovės būtų kiek įmanoma daugiau įvairiuose Lietuvos kampeliuose. Ir tai yra svarbiausia - be barjerų, be barikadų. Neturime vienas nuo kito nieko slėpti ir vienas nuo kito gintis. Su šia nuotaika..." - kaip tik tuo metu prezidentas perskaitė prie jo priėjusio pono K.Grabio plakatą ir su šypsena kreipėsi į jį: „(...) Ir gal be šitų plakatų, mielasis. Suprantu, ką jūs turite galvoje, bet jūs ir dabar Sąjūdyje. Visi Sąjūdyje", - kelis kartus pakartojo prezidentas.