respublika.lt

Nesibaigianti vaiko teisių reforma

(0)
Publikuota: 2020 sausio 12 07:16:28, Justina GAFUROVA
×
nuotr. 1 nuotr.
Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

Nuo sausio 1 d., įsigaliojus naujiems Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pakeitimams, šeimos, regis, turėtų lengviau atsikvėpti. Vaikas iš šeimos galės būti paimtas tik kraštutiniu atveju, nebeliko grėsmės lygių lentelių. Tačiau sistemos kritikai įžvelgia ir pavojingų momentų.

 

Svarbiausios gerosios naujienos šeimoms, kurias užtikrins įstatymo pakeitimai, yra tai, kad vaikas iš šeimos galės būti paimamas tik kraštutiniu atveju. Be to, nuo šiol vaiko paėmimo iš šeimos sprendimą teismas priims, prašymą nagrinėdamas žodžiu, o ne raštu, kaip buvo iki tol. Taip pat tėvai galės gauti nemokamą valstybinę advokato pagalbą.

Atsiras laikinoji priežiūra, kai trumpam vaikas galėtų būti perduodamas giminaičiams, kaimynams ar kitiems žmonėms, kuriais pasitiki tėvai. Teisiškai vaiko atstovais liktų tėvai. Taip pat įstatyme numatyta atsakomybė už melagingus pranešimus apie galimą vaiko teisių pažeidimą.

Svarbus pakeitimas ir tai, kad nuo 2020 m. sausio 1 d. atvejo vadybą galima taikyti ir šeimoms, kuriose auga negalią turintys vaikai. Atvejo vadybos procesas galės būti inicijuotas ir vaiko tėvų, ir pagalbą vaikams ar šeimoms teikiančių įstaigų prašymu, jei, jų manymu, vaikui ar visai šeimai būtina kompleksinė pagalba. „Atvejo vadybą šeimoms, auginančioms neįgalius vaikus, teiks tie patys atvejo vadybininkai, kurie teikia socialinę priežiūrą šeimoms“, - „Vakaro žinioms“ sakė socialinės apsaugos ir darbo ministro patarėja Eglė Samoškaitė. 2019 m. 3 ketvirčio duomenimis, Lietuvoje yra 283,5 atvejo vadybininkų pareigybės darbui su šeimomis. Maksimalus atvejų, vienu metu tenkančių vienam atvejo vadybininkui, skaičius yra 25-30.

Nuo šiol tėvai galės žinoti, kai apie juos tarnybos rinks informaciją. Tačiau ne visais atvejais. „Tėvai apie tai bus informuojami raštu, išskyrus atvejus, kai toks informacijos pateikimas prieštarauja vaiko interesams arba nėra įmanomas dėl kitų objektyvių priežasčių. Pavyzdžiui, jeigu įtariamas seksualinis smurtas prieš mažametį, o skriaudėjas, vaiko teigimu, gali būti šeimos narys, tuomet apie informacijos rinkimą nebūtų informuojama“, - sakė E.Samoškaitė.

Tiesa, kaip ir buvo iki šiol, taip ir su naujais pakeitimais galimybės tėvams atsisakyti šeimai primygtinai siūlomos pagalbos nėra.

Interviu su Laisvos visuomenės instituto teisininku Ramūnas AUŠROTU:

- Ar nuo sausio 1 d. šeimos gali gyventi ramiau?

- Viskas priklausys nuo praktikos. Įstatymas aiškiai nustato, kad vaiko paėmimas yra kraštutinė priemonė. Šios priemonės negalima taikyti tol, kol nėra išbandytos visos kitos priemonės. Kyla abejonių, ar nebus išplėstinai aiškinamos įstatymo nuostatos.

Kažkiek užuominų galima rasti ministerijos dar nepriimtose tvarkose - tai yra atvejo vadybos tvarkos aprašas ir vaiko situacijos vertinimo aprašas. Kol kas abu aprašo projektai įkelti tik derinimui.

Bendras įspūdis toks, kad tarnybos specialistų darbas bus dar labiau komplikuotas. Dabar specialistai ne tik tikrins, ar nepadarytas vaiko teisių pažeidimas ir vertins vaiko apsaugos poreikį, bet ir vertins vaiko ir šeimos poreikius. Ši funkcija atsirado todėl, kad rengiant įstatymą iš kelių skirtingų jo versijų buvo parengtas vienas apjungtas projektas. Tai nebuvo protinga. Nes viena versija buvo orientuota į vaiko ir šeimos poreikių tenkinimą, o antroji - į pažeidimus ir prevenciją. Todėl gimė hibridinė versija, dėl kurios kilo papildoma funkcija specialistams. Todėl prieš save dabar matau vaiko situacijos vertinimo anketą, kuri užima 21 lapą. Grėsmės lygių nustatymo anketa buvo 17 lapų.

- Vienas iš svarbiausių pakeitimų turėjo būti grėsmių lygių vertinimo atsisakymas. Tačiau vaiko situacijos vertinimo anketa skamba kaip tas pats procesas, tik kitaip pavadintas?

- Sutikčiau su jumis. Darbo grupėje buvo kalbama apie tai, kad geras specialistas, dirbantis šioje srityje, žino rizikos veiksnius ir moka juos atpažinti. Jam nereikia pirmoko lentelės. Todėl siūlėme, kad vaiko rizikos veiksniai būtų įtraukti į aprašą, o protokole reikėtų tik įrašyti aktualius rizikos veiksnius. Tokiu būdu aprašas būtų sutrumpėjęs daugiau kaip perpus. Tai buvo padaryta, tačiau kartu buvo palikta lentelė. Taip pat yra antroji dalis - būtinybė vertinti vaiko poreikius. Ji yra perteklinė, nes ji dubliuoja atvejo vadybininkų darbą. Gali būti, kad ši anketa yra tokia ilga tam, kad būtų užtikrinti gynybiniai elementai, o ne tik vaiko interesai.

Įtartinų vietų yra ir daugiau. Pavyzdžiui, jeigu šeima du kartus neatvyks į atvejo vadybos posėdį, pradedamas vaiko apsaugos vertinimas. Tai iš tiesų yra spaudimo įrankis.

- Nuo šiol tais atvejais, kai bus įtariamas smurtas prieš vaiką, vienas iš tėvų su vaiku galės būti apgyvendintas krizių centre, smurtautoją paliekant namuose. Ar neturėtų būti atvirkščiai?


- Čia susipriešina du teisės aktai. Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymas sako, kad pagal Smurto artimoje aplinkoje įstatymą policija gali priimti sprendimą iškelti smurtautoją iš namų, jam gali būti numatyta sankcija apribojant prisiartinti prie šeimos gyvenamosios vietos. O Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymas sako kitaip. Nors Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymas galioja visiems šeimos nariams: ir vaikams, ir žmonai, ir vyrui.

Baimę kelia atvejai, kai tėvai nesutaria, kur vaikui gali būti skiriama laikinoji priežiūra, arba tėvai jos atsisako. Apraše numatyta, kad tokiais atvejais galima vaiką paimti. Manyčiau, taip plečiama įstatymo nuostata, kada galima paimti vaiką.

Pranešimai apie galimus vaiko teisių pažeidimus:

2018 m. liepa - 2018 m. gruodis - 14 488 pranešimai dėl 12 399 vaikų.

2019 m. sausis - 2019 m. lapkritis - 28 817 pranešimų dėl 20 959 vaikų.

Grėsmės lygio vertinimas:

2018 m. liepa - 2018 m. gruodis - grėsmės lygis vertintas 13 576 atvejais, 11 844 vaikams.

1 grėsmės lygis: 5291 vaikui.

2 grėsmės lygis: 1060 vaikų.

2019 m. sausis - 2019 m. lapkritis - grėsmės lygis vertintas 27 863 atvejais, 20 512 vaikų.

1 grėsmės lygis: 8996 vaikams.

2 grėsmės lygis: 1301 vaikui.

2019 m. iš vaikų, kuriems nustatyta laikinoji globa (1181), 320 vaikų grįžo pas abu ar vieną iš tėvų.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s