Vokietijos mažmeninės prekybos tinklas „Lidl", turintis Lietuvoje 59 parduotuves, iš kurių tik trijose buvo privaloma iš pirkėjų reikalauti Galimybių pasų, ėmė ir persistengė. Sugalvojo įleisti klientus tik su Galimybių pasais. Kai tuo metu tas pats „Lidl" Vokietijoje jokių įrodymų, kad esi nuo COVID-19 infekcijos paskiepytas, nereikalauja. Pakanka, jog pirkėjai šio tinklo parduotuvėse dėvi kaukes. O kuo lietuviai už vokiečius prastesni, kad jiems taikoma segregacija?
Vokietijoje, Hanoverio mieste, dirbantis Jonas Kazlauskas kelis kartus per savaitę eina pirkti maisto į netoli jo buto esančią „Lidl" parduotuvę. Anot J.Kazlausko, jokio dokumento, kad esi pasiskiepijęs, čia niekas neprašo. Privaloma tik dėvėti kaukę. Parduotuvė yra mažesnė nei 1500 kv. m, tačiau pirkėjų srautas nėra ribojamas. J.Kazlauskas sako nepastebėjęs, kad ir kitiems prekybos tinklams priklausančios maisto prekių parduotuvės reikalautų įrodymų, kad pirkėjas pasiskiepijęs.
Dar jis pastebėjo, kad vokiečiai dažniau nei lietuviai atsiskaito ne kortelėmis, bet grynaisiais pinigais.
Kas darosi? Skandinavijos bankai baigia visus lietuvius suvaryti tik į elektroninę bankininkystę, nors su savo tautiečiais elgiasi daug pagarbiau. O štai „Lidl" sugalvojo lietuviams daugiau draudimų, nei taiko pirkėjams Vokietijoje? Gal nori įsiteikti Galimybių pasą sugalvojusiems valdantiesiems bei ypač - ekonomikos ir inovacijų ministrei Aušrinei Armonaitei?
„Lidl Lietuvos" generalinis direktorius Radostinas Rousevas Peinas (Radostin Roussev-Peine) aiškina kitaip:
„Gerai įvertinome abi alternatyvas (pirkėjų srautų reguliavimą, kad vienam pirkėjui tektų 30 kv. m plotas, ir Galimybių pasą - aut. past.). Galimybių paso prašėme trijose tinklo parduotuvėse Vilniuje ir Kaune. Šių parduotuvių rezultatai rodo, kad žmonės priprato prie pokyčių ir noriai naudojasi Galimybių pasais. Taip pat gerai prisimename, kiek nepatogumų pirkėjams sukeldavo srautų reguliavimas pastarojo karantino metu, todėl manome, kad sprendimas savanoriškai prašyti Galimybių paso dabartinėmis aplinkybėmis yra racionalesnis ir tvaresnis.
Ką reiškia „tvaresnis"? Anot Lietuvių kalbos žodyno, žodis „tvarus" reiškia tvirtas, patvarus, pastovus, nekintantis, ilgai trunkantis, nepraeinantis. Negi tai reikštų, jog Galimybių pasas Lietuvoje bus amžinas ar amžinesnis. Visose „Lidl" tinklo parduotuvėse? Pradedant Telšiais ir baigiant Druskininkais? Nepaisant parduotuvės ploto - rodyk Galimybių pasą, ir viskas. Nors net sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys tokių suvaržymų nereikalauja. Bent kol kas.
„Lidl Lietuvos" vadovo paaiškinimas visiškai neįtikino ir teisininkės Ramunės Romeikienės:
„Pasirodo, suskaičiuoti iki 50 žmonių (50 x 30 kv. m) parduotuvės valdytojams yra neįveikiama kliūtis. Be segregacijos paso žmonės nebus įleidžiami net į pustuštę parduotuvę. Jeigu gyventume teisinėje valstybėje, dėl šios savivalės neabejotinai ir nedelsiant turėtų būti kreipiamasi į prokuratūrą su reikalavimu iškelti baudžiamąją bylą šį nurodymą davusiam asmeniui pagal Lietuvos baudžiamojo kodekso 100 str.
R.Romeikienės minimas straipsnis ganėtinai baisokas. „Tas, kas tyčia, vykdydamas ar remdamas valstybės ar organizacijos politiką, dideliu mastu vykdė (...) apartheidą". Apartheidas sietinas su rasinės diskriminacijos ir segregacijos politika, vykdyta Pietų Afrikos Respublikoje. Negi ir mes, lietuviai, apsiperkantys Telšių „Lidl", esame prastesnės rasės nei lietuviai, apsiperkantys Hanoverio „Lidl"? Kažkodėl kiti prekybos tinklai iš pirkėjų nesityčioja. O kur dėtis žmonėms, kurie Galimybių pasų neturi? O jei ir turi, jei vakcinuoti, tai vis vien, anot medikų, gali koronavirusą platinti. Galų gale, gal ateityje į parduotuves neįleis pensininkų, garbanotų, be Lietuvos piliečio paso, akiniuotų ar dar pagal kokį nors požymį mus segreguos?
Komentuoja Lietuvos žmogaus teisių asociacijos pirmininkas Vytautas BUDNIKAS:
Jei žiūrėtume per teisinę prizmę, grupė Seimo narių jau kreipėsi dėl Galimybių paso teisėtumo į Konstitucinį Teismą. Galimybių pasas yra valdžios galios išraiška, piliečių drausminimo išraiška. Juolab kai ir medikai sako, kad ir pasiskiepijusieji yra COVID-19 infekcijos nešiotojai. Žmonės su Galimybių pasais yra didžiausias pavojus nepasiskiepijusiems, bet daroma priešingai. Pasiskiepijusius kažkodėl saugo nuo nepasiskiepijusių. O dėl prekybininkų - jie yra priklausomi nuo pirkėjų. Jei pirkėjams kas nors nepatinka, jie gali eiti į kitus prekybos tinklus. Juk niekas nedraudžia. Žmonės patys turi norėti ginti savo teises. Gali burtis į protesto grupes, boikotuoti, o jie to nedaro. Sėdi ant sofos ir žiovauja.