respublika.lt

Netinkami globėjai, nes nekalba apie seksą

(212)
Publikuota: 2022 rugsėjo 03 10:12:00, Justina GAFUROVA
×
nuotr. 4 nuotr.
EPA-Eltos nuotr.

Skirtingos savivaldybės nuolat skelbia, kad trūksta žmonių, norinčių ir galinčių globoti laikinai iš šeimų paimtus vaikus. Pamatę, kad Vilniuje situacija itin prasta, Violetos (tikras vardas redakcijai žinomas - aut. past.) šeima nusprendė, kad gali pagelbėti likimo nuskriaustiems vaikams. Tačiau globėjų mokymuose patyrė šoką ir galiausiai buvo „išbrokuoti", kaip netinkami, mat namuose per mažai kalbasi apie seksą.

 

Savo istorija su „Vakaro žiniomis" pasidalinti sutikusi Violeta pasakoja, kad jų šeimoje auga trys laimingi vaikai. Niekuomet su jokiomis tarnybomis problemų šeima neturėjo, o tėvų širdyse buvo vietos atjautai tiems, kuriems reikia pagalbos. Todėl pamatę informaciją, kad Vilniuje nėra nė vieno budinčio globėjo, Violeta su vyru pagalvojo - gal jie galėtų suteikti užuovėją vaikams. Šią idėją šeima atsakingai apsvarstė, pasitarė su vaikais ir nusprendė, kad bent vieną vaiką per metus jie gali priimti į savo namus.

Sutuoktiniai kreipėsi į globėjus ruošiančią organizaciją Vilniuje. Prasidėjo ilgas ir atsakingas pasiruošimas - ne vieną mėnesį trukę mokymai. „Į tai žiūrėjome labai rimtai, lankėme visas paskaitas, darėme namų darbus ir aktyviai dalyvavome. Kiekvieną savaitę kursai vykdavo du kartus po tris valandas. Bet susiplanavome laiką taip, kad spėtume ir galėtume kokybiškai dalyvauti", - pasakoja Violeta. Dabar ji sako, kad geriau šį laiką būtų skyrusi savo vaikams ir tėvams. Nes būtent kursai atėmė norą tapti budinčiais globėjais.

Nustebino temos apie seksą

Violeta sako pajutusi, kad mokymuose ji su sutuoktiniu tarsi neatitinka tam tikrų kriterijų. Kadangi buvo sutarta kursų metu kalbėti tik atvirai, Violeta su vyru neslėpė, kad yra tradicinės šeimos atstovai ir puoselėtojai. Moteris mano, kad tai ir galėjo tapti viena iš priežasčių, kodėl globėjų rengėjams šeima neįtiko.

Moteris neslepia, kad mokymų metu daug dėmesio buvo skiriama pokalbiams apie tai, kaip bendrauti su vaikais, kurie paimti iš netradicinės orientacijos šeimų. Taip pat daug buvo kalbama sekso temomis. „Pasirodo, kad apie seksą turėtume kalbėti su vaikais nuo 3 m. Mus tokios nuostatos labai nustebino. Ypač žinant, kad vaikai mūsų namuose būtų tik laikinai, kol galėtų grįžti į saugius savo namus. Kaip mes galėtume prisiimti tokią atsakomybę - kalbėtis su svetimu vaiku apie seksą, jeigu jo tėvai yra nusprendę šią temą atidėti ateičiai?

Negana to, reikėtų klausinėti vaiko, ar jo namuose niekas netinkamai nelietė, ir nustatyti, ar prieš jį nebuvo seksualiai smurtaujama. Man atrodo, kad tokiems pokalbiams reikalingas profesionalus pasirengimas, tai turėtų daryti psichologai, o ne laikinieji globėjai. Netinkamas žodis ar sakinys gali dar labiau sužeisti ar traumuoti vaiką", - stebėjosi Violeta.

Neigiamo lektorių požiūrio Violetos šeima sulaukė ir tuomet, kai buvo paklausta, ar jie patys šeimoje kalbasi apie seksą: „Mūsų buvo klausiama, kaip ir kada kalbamės apie seksą su sutuoktiniu. Mus tokie klausimai privertė pasijusti nepatogiai. Nematau nieko bloga, jeigu mes su vyru vienas kitą ir taip gerai suprantame, kartu esame laimingi. Galų gale, jau auginame tris laimingus vaikus. Tačiau mums buvo pasakyta, kad jeigu nesikalbame apie seksą, negalėsime apie tai kalbėti su vaikais. Todėl esame netinkami tėvai, mums kažkas negerai, esame nenormalūs. Mums buvo nurodyta kreiptis į psichologą, išspręsti šias problemas, kitaip globėjais būti negalėsime. Kai aš paklausiau, kaip mūsų su vyru pokalbiai apie seksą susiję su vaikų globa, man buvo atsakyta, kad tai susiję tiesiogiai."

Pasijuto už viską atsakingi

„Vakaro žinių" pašnekovė nesuprato ir programos dalies, kurioje daug dėmesio buvo skiriama santykiams su globojamo vaiko tėvais. Moteris puikiai supranta, kad laikinos globos tikslas yra grąžinti vaikus į šeimą. Bet jai pasirodė, kad globėjams užkraunamas kone visos sistemos darbas: „Man atrodo, kad globėjų darbas yra užtikrinti vaiko saugumą ir patenkinti jo poreikius. Bet programoje labai daug dėmesio skiriama paramai vaiko tėvams. Kalbama, kad mes turime visomis išgalėmis jiems padėti. Aš suprantu, kad negalime drausti bendrauti, kad turime nuvežti vaiką į susitikimus, bet, atrodo, kad turime net darbą rasti tiems žmonėms ir padėti įveikti priklausomybes. Man atrodo, kad tai jie turėtų daryti patys. Kartu tai turi būti ne globėjų, o sistemoje dirbančių specialistų darbas. O globėjai visą dėmesį turėtų skirti globojamam vaikui. Bet programos metu pasirodė, kad vaikams skiriamas mažiausias dėmesys. Mūsų ir mokymų vedėjų požiūris šiuo klausimu taip pat išsiskyrė."

Violeta sako meluoti kursus rengusiems žmonėms nenorėjusi, nes į globėjo darbą su vyru žiūri labai atsakingai. Tad moteris apgailestauja, kad dėl išsiskyrusių vertybių ar požiūrio sistema netenka nuoširdžių žmonių, kurie yra pasiruošę pagelbėti vaikams. „Likome šokiruoti to, kaip rengiami globėjai. Nuolat girdime, kad jų trūksta. Man atrodo, kad trūksta ne žmonių, norinčių padėti vaikams, o tokių, kurie sutinka su keliamomis sąlygomis kursų metu. Išsigandę spaudimo ir išsiskyrus požiūriui į tai, kas yra šeima, pasiruošę padėti žmonės, spėju, tiesiog atsisako tokios minties. Tuomet lieka tie, kurie į šį darbą žiūri neatsakingai arba ieško finansinės naudos", - svarsto Violeta.

Moteris sako supratusi, kad budinčiais globėjais jie netaps, tačiau tai neužkirs kelio šeimai ir toliau padėti likimo nuskriaustiems žmonėms: „Man labai gaila tų vaikų, kurie kenčia, ir nėra, kas jiems padėtų. Bet palaidojome siekį tapti globėjais, nes supratome, kad tuose mokymuose vyksta kažkokie negeri dalykai. Mus išmušė iš vėžių pokalbiai apie seksualumą, netradicines šeimas. Tuose mokymuose mes pasigedome siekio padėti vaikams, o ne jų tėvams.

Tad ir toliau dalysimės gėriu, padėsime tiems, kuriems to reikia, taip, kaip tai darydavome anksčiau".

Bijo užsitraukti nemalonę

Violeta dėl šios situacijos niekur nesikreipė, tačiau sužinojo, kad ne jos vienos šeima gavo neigiamą išvadą dėl mokymų. Dar viena grupėje buvusi šeima pati nutraukė dalyvavimą kursuose. Dabar Violeta baiminasi, kad ši patirtis neatsigręžtų jų šeimai: „Ta neigiama išvada mums buvo parašyta todėl, kad nusprendėme nesikreipti į psichologą. Išeitų, kad kursų lektoriams atrodo, jog mūsų šeimoje kažkas negerai, kad gal mes netinkami tėvai. Bijau, kad nesulauktume keršto ir tarnybos nepradėtų domėtis mumis ir mūsų vaikais."

Komentaras

„Vakaro žinios" kreipėsi į Valstybinę vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybą su klausimais, ar tikrai ruošiami globėjai turi išklausyti temas apie seksą bei kalbėtis šiomis temomis net su 3 metų vaikais. Ar namuose apie seksą nesikalbantys žmonės yra netinkami globėjai.

Kaip situaciją pakomentavo tarnybos atstovė Alina Žilinaitė, visi žmonės, norintys globoti, įvaikinti vaiką, teikti vaikų priežiūros paslaugas įtėviams, globėjams, budintiems globotojams ir asmenims, dirbantiems bendruomeniniuose vaikų globos namuose turi išklausyti GIMK mokymus, kuriuos veda vaiko teisių gynėjų atestuoti specialistai: „Šių mokymų tikslas - kad būsimasis vaiko globėjas, įtėvis ar budintis globotojas būtų pasirengęs įvairioms situacijoms ir iššūkiams, nes nuo to priklauso vaiko globos ar įvaikinimo sėkmė, tad mokymų metu jų dalyviai supažindinami su įvairiomis temomis apie vaikų auklėjimą, jų poreikių tenkinimą ir pan."

Atstovė nurodė, kad žmonėms, norintiems tapti globėjais ar įtėviais, organizuojami pagrindinės mokymų dalies programos kursai ir ne mažiau kaip du individualūs susitikimai. Tuo metu žmonės, norintys tapti budinčiais globėjais ar šeimynos steigėjais, turi išklausyti ne tik pagrindinę, bet ir specializuotą mokymų dalį bei sudalyvauti ne mažiau kaip 3 individualiuose susitikimuose.

„Būsimas vaiko globėjas, o ypač budintis globotojas, turi turėti žinių apie vaiko elgesio sutrikimus, kaip juos atpažinti ir kaip pozityviais auklėjimo metodais juos įveikti. Specializuotoje mokymų dalyje, kurioje kalbama apie vaiko elgesio supratimą ir poreikių tenkinimą, taip pat kalbama apie seksualiai išnaudotų vaikų globą. Siekiant tokiems vaikams sukurti saugumo ir gerovės pojūtį, būtina patenkinti specifinius jų poreikius. Tai sudėtinga tema, apie ją nelengva galvoti ir kalbėti", - nurodė specialistė.

Tačiau ji patikino, kad „atpažinti, kad vaikas patyrė seksualinį smurtą, nėra globėjų darbas. Visgi, kartais apie tai sužinoma tik tada, kai vaikas naujoje šeimoje apsipranta ir pasijunta saugus. Budintiems globotojams ypač svarbu mokėti atpažinti seksualinio smurto požymius, nes bet kuris šeimoje apsigyvenęs vaikas gali būti patyręs seksualinį smurtą".

A.Žilinaitė nurodė, kad baigę mokymus žmonės turi gebėti užtikrinti vaikui saugią aplinką, tenkinti jo fizinius ir kitokius poreikius, gebėti kompensuoti jo raidos sunkumus: „Taip pat gebėti užtikrinti vaiko ryšį su biologine šeima, teikti vaikui pagalbą užmezgant saugius ir patvarius ryšius, gebėti bendradarbiauti sprendžiant vaiko ir šeimos problemas ir pan. Teigiamai įvertinus visus šiuos būsimo globėjo gebėjimus yra parengiama teigiama išvada. Jeigu išklausius mokymus žmogui vis dar trūksta gebėjimų užtikrinti tam tikrus vaiko poreikius, tuomet išvada parengiama neigiama."

Tarnyba nurodė, kad praėjusiais metais 732 žmonės sėkmingai baigė GIMK mokymų programą ir gavo teigiamas išvadas. 44 žmonėms nepavyko sėkmingai baigti mokymų.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
46
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (212)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kaip vertinate, jog magistraliniuose keliuose nebeliko apie greičio matuoklius įspėjančių ženklų?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokie jums buvo 2024-ieji metai?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+1 +5 C

0 +4 C

+2 +5 C

+1 +3 C

+2 +5 C

+3 +5 C

0-4 m/s

0-8 m/s

0-6 m/s