Policijoje baigtas aplinkybių tikslinimas dėl Vasario 16-osios minėjimo metu Vilniuje, gatvėje, įvykusio signatarės Nijolės Oželytės ir jaunuolio konflikto, kuriame signatarė nepažįstamą žmogų išvadino nacistu, debilu, idiotu ir žydu. Policija, kuriai prokuratūra pavedė ištirti situaciją, neįžvelgė neapykantos kurstymo.
Išvadino debilu ir žydu
„Vakaro žinios" jau rašė apie šį konfliktą, kurio metu signatarę N.Oželytė supykdęs Kęstutis Tamašauskas buvo išvadintas žydu ir idiotu. Paviešintoje vaizdo medžiagoje matyti, kad jaunuolis užkalbino gatve ėjusią signatarę ir priminė LRT eteryje jos pasakytą nuomonę, jog Lietuva po 100 metų išnyks.
Paklausus, kaip ji tai pakomentuotų, signatarė tuojau pat klausiantįjį išvadino debilu: „Dabar žiūrėk. Nusiimkit kaukę, žiūrėkite man į akis, neapsimeskite idiotu, gerai? O dabar žiūrėkite - po 100 metų Lietuva išnyks. Bet tas „išnyks", dvejos galimybės: jei žmonės pyksis, tai neliks gyvybės, o jei draugaus, tai sienų nebeliks. Jūs debilas, jūs nesuprantate, ką tai reiškia?" - kartojo signatarė.
Įraše girdėti, kaip K.Tamašauskas atsako, kad nėra debilas, tačiau yra prieš globalizmą. „Pasaulis neįdomu, mes esame lietuviai, tauta" - atsako jis. Tačiau N.Oželytė nesutinka: „Jūs panašus į žydą, ne į lietuvį. Absoliučiai, jūs juodas, lietuviai tokie nebūna, su rudomis akimis", - besikarščiuodama sako signatarė ir klausia, kam būtinai būti lietuviu, ar jaunuoliui nepatinka anglai arba latviai. Šiam atsakius, kad ne, signatarė komentuoja: „Tai jūs nacistas." O vėliau priduria: „O pats esate niekas. Ir netgi ne lietuvis, žiūrint į fizionomiją."
Konflikto metu praeiviai drausmina signatarę, kad ji taip nekalbėtų su jaunu žmogumi. „Kodėl aš negaliu? Aš kaip noriu, taip kalbu ant jauno žmogaus todėl, kad jis provokatorius, jis maršistas. Jis ne šiaip sau jaunas žmogus", - sako N.Oželytė.
„Aš ne maršistas", - atsako K.Tamašauskas. „O kas jūs?", - klausia ji. Išgirdusi atsakymą „aš lietuvis", replikuoja: „Ne, vaikeli, jūs ne lietuvis, lietuviai tokie nebūna." Žodžių tirada tęsiasi toliau... Galiausiai signatarė paklausia, kas finansuoja tokius, kaip jaunuolis. „Niekas. O jūs vagiate iš biudžeto. KGB`istus slepia 75 metus. O kaip čia yra?" - klausia jaunuolis. Už tai signatarė jį apkaltina rusiška propaganda.
Įžvelgė neapykantos kurstymą
„Vakaro žinių" kalbintas K.Tamašauskas sakė, kad signatarės pyktį galėjo iššaukti tai, kad minėjimo metu, kai Vytautas Landsbergis sakė sveikinimo kalbą iš Signatarų namų, jis ir dar trys jaunuoliai klausėsi kalbos laikydami rankose signatarų plakatus. K.Tamašauskas laikė R.Ozolo atvaizdą. Tai jis pakartojo ir apklausos policijoje metu.
Dėl incidento aktyvus pilietis Raimondas Šimaitis kreipėsi į policiją ir prašė pradėti ikiteisminį tyrimą signatarės atžvilgiu. Jis pateikė filmuotą medžiagą ir nurodė, kad toks signatarės elgesys gali būti traktuojamas kaip neapykantos kurstymas, apibrėžtas Baudžiamojo kodekso 170 straipsnio 2 dalyje.
Tačiau policija atsisakė pradėti ikiteisminį tyrimą. Neseniai R.Šimaitis gavo tai patvirtinančius dokumentus. Juose išdėstytos visos aplinkybės, tačiau nėra pačios N.Oželytės pozicijos. Ji, kaip galima spręsti iš policijos dokumentų, nė nebuvo apklausta.
Tačiau buvo apklaustas jos užsipultas K.Tamašauskas. Jis policijai paliudijo, kad tai signatarė pirma priėjo prie renginyje dalyvavusių jaunuolių, laikiusių vėliavas su Antano Smetonos, Romualdo Ozolo atvaizdais. Priėjusi N.Oželytė klausė, kokie tai atvaizdai, o išgirdusi atsakymą, kad tai signatarai, sureagavo sarkastiškai. Tačiau žodinis konfliktas įvyko vėliau, renginiui jau pasibaigus.
Policijoje K.Tamašauskas nurodė manantis, kad N.Oželytė tyčia jį vadino žydu, norėdama įžeisti, kurstyti neapykantą dėl išvaizdos, be to, tai kartojo ne vieną kartą, sakydama tai vis garsiau.
Nusprendė už signatarę
Policijoje aplinkybes tikslinusi vyriausioji tyrėja Neringa Aušraitė greičiausiai neapklausė N.Oželytės. Bent apie tai atsisakyme pradėti ikiteisminį tyrimą nieko nerašoma, nors K.Tamašausko apklausa ir atsakymai aprašyti smulkiai.
Tuomet išeina, kad tyrėja pati bandė nuspėti, kokie buvo N.Oželytės tikslai ir ar taip ji elgėsi tyčia? „Įvertinus pranešime bei jo prieduose surinktus duomenis, konstatuotina, kad Nijolė Oželytė, atsakydama į jai pateiktą klausimą, susijusį su tuo, kad „Lietuva išnyks po šimto metų", išsakė savo subjektyvią nuomonę apie lietuvių tautos genotipo išsaugojimo įpatumus, bei nuomonę, apie tikro lietuvio bruožus ir išvaizdą.
Savo pasisakymu, išsakydama savo subjektyvią nuomonę, apie, jos manymu, netipinius asmens bruožus, kurie pagal ją negali būti siejami su, jos nuomone, tikro lietuvio bruožais, galėjo užgauti asmens, kurio išvaizdą aptarinėjo, savimeilę, tačiau kurstymo fakto prieš bet kokios tautos, rasės, etninę, religinę ar kitokią žmonių grupę nėra", - rašoma tyrėjos sprendime.
Mato dvejopus standartus
„Vakaro žinių" kalbintas K.Tamašauskas stebėjosi, ar galėjo taip būti, kad policija net nebūtų susisiekus su signatare. „Jeigu taip tikrai buvo, tai visai baisu... Nors kai buvau policijoje, supratau, kad buvo kalbėta su ja. Nesu įsitikinęs, ar ji buvo pakviesta į komisariatą, ar tik telefonu pakalbinta", - sakė K.Tamašauskas.
Jis neslėpė, kad sprendimas atsisakyti pradėti ikiteisminį tyrimą jo nenustebino: „Nieko naujo. Tai tik dar kartą įrodė, kokioje supuvusioje sistemoje mes gyvename: visur yra dvejopi standartai. Tai parodė ir neseniai įvykęs skandalas Seime apsilankius Olegui Šurajevui. Esu buvęs tame balkone ir žinau, kad balkono krašte atsistojus, tuojau pat prisistato apsauga. O jam buvo leidžiama šūkauti ir daryti cirkus. Nes yra Landsbergių klano nariai, kuriems nieko nebūna, net kai jie pagaunami su narkotikais, kai jie kitus žemina. Ir yra kiti. Būtų pamėginęs taip Seime elgtis Antanas Kandrotas-Celofanas, jis būtų išvestas kaip šuo iš Seimo ir gautų dar kelis metus kalėjimo."
K.Tamašauskas sako, kad atsakomybę dėl tokios situacijos reikėtų prisiimti ir visuomenei. „Kartais reikėtų būti ir labiau savikritiškiems. Mitinguose matome vienetus aktyvių žmonių, po to jiems keliamos bylos ir daugiau niekas nieko nebedaro. Bet ar jie dėl to kalti, ar mes, kurie nieko nedarome, todėl nieko ir neturime. Kaip nori ginti valstybę ir teisybę, jeigu nieko dėl to nedarai? Vienetai kažką daro, o pokyčių nori daug daugiau žmonių. Žmonės galvoja, kad pakaks ateiti į vieną mitingą ir kažkas pasikeis. Taip paprastai niekas nevyksta. Kaip ir norint būti sveikam, reikia reguliariai sportuoti, sveikai maitintis, taip ir čia, norint kažką išsikovoti, reikia dirbti, nes vienu žingsniu pasiekti pokyčių neįmanoma. Tai turi būti tęstinis procesas. Turime tai suprasti", - sako K.Tamašauskas.