respublika.lt

Nuo balandžio - daugybė pokyčių, apie kuriuos būtina žinoti

(56)
Publikuota: 2024 balandžio 02 14:39:41, Deimantas Kniška
×
nuotr. 1 nuotr.
Asociatyvi Eltos nuotr.

Balandžio 1-ąją įsigaliojo daug įvairių pasikeitimų, kuriuos reikėtų žinoti. Pristatome svarbiausius iš jų.

 

Bene maloniausia naujiena - mažėja dujų kainos. Tiesa, ne tiek, kiek vartotojai pagrįstai tikėjosi, mat rinkoje kainos praktiškai grįžo į prieškarinį lygį. Bet vis tiek tai geriau nei nieko. Mažiausiai dujų (iki 300 kubinių metrų per metus) suvartojantiems gyventojams kubinis metras pigs nuo 1,29 iki 1,05 euro, dujomis besišildantiems namus (nuo 300 iki 20 tūkst. kubinių metrų) - nuo 83 iki 59 centų, o trečiajai (daugiau kaip 20 tūkst. kubinių metrų per metus) vartotojų grupei - nuo 79 iki 55 centų. Pastovioji dalis nesikeis: pirmajai grupei ji sieks 0,56 euro per mėnesį, antrajai ir trečiajai - 3,99 euro.

Įdomu tai, kad visuomeninė elektros kaina, kurią moka nepriklausomo tiekėjo nepasirinkę buitiniai vartotojai, nuo balandžio mažės 2-3,2 proc., arba 0,44-0,47 cento už kilovatvalandę: maždaug nuo 21,9 iki 21,4 cento už kilovatvalandę. Kitaip tariant, nors politikai gąsdino, kad tiekėjų nepasirinkusieji mokės daugiau, kol kas išlošia tie, kurie politikais nepatikėjo.

Nuo balandžio pasikeitė „Sodros" išmokų dydžiai. Kaip skelbia „Sodra", tai ypač svarbu tiems išmokų gavėjams, kurių pajamos pačios mažiausios ir pačios didžiausios.

Ligos, motinystės, tėvystės ir vaiko priežiūros išmokos yra skaičiuojamos individualiai, atsižvelgiant į gavėjų pajamas. Nepaisant to, nustatyti minimalūs ir maksimalūs išmokų dydžiai užtikrina, kad išmokos nebus nei mažesnės, nei didesnės nei numatyta suma.

Šie dydžiai kinta pagal šalies vidutinį darbo užmokestį ir yra perskaičiuojami kas ketvirtį. Antrojo ketvirčio išmokos bus apskaičiuojamos taikant 2 097,30 euro VDU dydį, kuris galiojo paskutinį 2023 m. ketvirtį.

Ligos išmoka per mėnesį negali būti mažesnė negu 11,64 procento šalies VDU, galiojusio užpraeitą ketvirtį iki laikinojo nedarbingumo nustatymo dienos. Taigi, nuo balandžio pradžios iki birželio pabaigos mažiausia ligos išmoka negalės būti mažesnė nei 244,13 euro per mėnesį (buvo 233,49 euro) arba 11,68 euro per dieną.

Minimali motinystės, tėvystės ir vaiko priežiūros išmokų riba yra lygi 8 bazinės socialinės išmokos dydžiams. Taip užtikrinama, kad motinystės, tėvystės, vaiko priežiūros išmokos būtų didesnės nei išmokos mokėjimo metu galiojantis minimalių vartojimo poreikių dydis. Taikomi bazinės socialinės išmokos dydžiai, galioję praeitą mėnesį iki teisės gauti išmoką atsiradimo dienos.

Taigi, jei žmogus įgis teisę į motinystės, tėvystės arba vaiko priežiūros išmoką šių metų balandžio, gegužės arba birželio mėnesiais, minimali šių išmokų riba bus 440 eurų.

Nedarbo išmoką sudaro dvi dalys - kintama ir pastovioji, kurios dydis priklauso nuo minimalios mėnesio algos (MMA). Pastovi nedarbo išmokos dalis lygi 23,27 proc. MMA. 2024 metais MMA siekia 924 eurus, taigi pastovi nedarbo išmokos dalis yra 215,01 euro - ji lieka tokia pat, kaip pirmąjį metų ketvirtį.

Kintamoji nedarbo išmokos dalis priklauso nuo žmogaus turėtų draudžiamųjų pajamų.

Pavyzdžiui, jei žmogus užsiregistruos Užimtumo tarnyboje 2024 metų balandį, pastovi jo nedarbo išmokos dalis sieks 215,01 euro, o kintama dalis bus apskaičiuota pagal vidutines draudžiamąsias pajamas, turėtas nuo 2021 metų rugsėjo pradžios iki 2024 metų vasario pabaigos.

Jei tokio asmens vidutinės mėnesio draudžiamosios pajamos siekė 800 eurų, nedarbo išmoka mokama balandžio-birželio mėnesiais, sieks 525,33 euro, nuo liepos iki rugsėjo - 463,25 euro, nuo spalio iki gruodžio - 401,17 euro.

Maksimali nedarbo išmoka negali būti didesnė kaip 58,18 proc. VDU, galiojusio užpraeitą kalendorinį ketvirtį nuo bedarbio statuso įgijimo dienos. Taigi, žmonėms, kurie bedarbio statusą įgis nuo balandžio 1 d. iki birželio 30 d., maksimali nedarbo išmoka yra 1220,21 euro.

Dėmesio vairuotojams. Lengvaisiais automobiliais, krovininiais automobiliais, kurių didžiausia leidžiamoji masė - ne didesnė kaip 3,5 t, motociklais ir triračiais automagistralėse balandžio-spalio mėnesiais galima važiuoti ne didesniu kaip 130 km/h greičiu, greitkeliuose - ne didesniu kaip 120 km/h greičiu. Keliuose su asfalto ar betono danga numatytas ne didesnis kaip 90 km/h greitis, kituose keliuose - ne didesnis kaip 70 km/h greitis.

Taip pat, nuo balandžio 1 d. (iki spalio 31 d.) nebetaikomas draudimas eksploatuoti motorines transporto priemones ir jų priekabas su vasarinėmis padangomis. Nuo balandžio 10 d. iki spalio 31 d. draudžiama eksploatuoti transporto priemones su dygliuotomis padangomis. Šiltuoju metų laiku rekomenduojamos vasarinės padangos.

 

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
99
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (56)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar lankotės Dainų šventės renginiuose?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar kada nors šaudėte iš šaunamojo ginklo?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+10 +19 C

+12 +17 C

+11 +19 C

+13 +21 C

+15 +23 C

+19 +24 C

0-3 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s