Nors Lietuva jau 30 metų deklaruoja esanti demokratiška šalis, jos valdininkų veiksmuose kartais dar pasireiškia sovietinis požiūris „iniciatyva turi būti baudžiama". Būtent tokios mintys kilo pradėjus domėtis Ukmergės miesto bendruomenės pirmininko, Pakrantės seniūnaičio Juliaus Kazėno istorija. Parodęs iniciatyvą sutvarkyti Šventosios upės pakrantes, vyras dabar už tai yra tampomas po teismus.
Nes sutrukdė gauti paramą?
Redakcija sulaukė Ukmergės miesto bendruomenės pirmininko J.Kazėno laiško, kuriame jis „pasidžiaugė" netikėtu rajono valdžios ir Aplinkos apsaugos departamento dėmesiu jam ir jo parodytai iniciatyvai. Pirmiesiems užkliuvo 15 metų bendruomenės tvarkoma pakrantė, antrieji įžvelgia pažeidimus ir dėl to jau antrą kartą padavė vyrą į teismą.
J.Kazėno teigimu, laisvu nuo teismo posėdžių laiku bendruomenės nariai organizuodavo talkas, kuriose dalyvaudavo Seimo nariai, rajono vadovai, miestelėnai, verslo mokyklos moksleiviai bei darbuotojai, net ir vaikų darželio vaikai. Padedant miesto organizacijoms, visuomenininkai nuo savaradžių krūmų, vėjovartų, sausuolių valė beveik 3 kilometrų upės pakrantę, savo jėgomis įrengė 3 poilsio zonas su suoliukais, sūpuoklėmis ir vaikų smėlio dėžėmis.
Tuo pat metu Ukmergės rajono savivaldybė už beveik 50 tūkst. eurų suformavo miesto pliažą prie 25 km nuo miesto nutolusio ir toli gražu ne visiems lengvai pasiekiamo Žirnajų ežero.
Pasak J.Kazėno, rajono savivaldybė turi grandiozinę paupio tvarkymo viziją, bet pažadai, planai ir projektai tęsiasi dešimtmečiais ir niekaip nebaigiami realizuoti. Pastarasis momentas - savivaldybės turima vizija, - jo įsitikinimu, ir tapo persekiojimo priežastimi. Ukmergiškio turimomis žiniomis, nors pakrančių tvarkymo projektui buvo skirti nemaži pinigai, buvo tikimasi išprašyti dar didesnės paramos, kurios, visuomeniniais pagrindais sutvarkius nemažą dalį pakrantės, rajono valdžia nebegalės gauti. Būtent tai, visuomenininko nuomone, ir užrūstino valdininkus, kurie nusprendė sutramdyti paramas trukdančius gauti miestelėnus.
Žada, kad bus gerai
Vilija Grabauskienė, Ukmergės rajono savivaldybės Viešosios tvarkos ir aplinkosaugos skyriaus vedėjo pavaduotoja, „Vakaro žinioms" teigė, jog savivaldybės administracija nėra išdavusi J.Kazėnui leidimo saugotinų želdinių tvarkymui. Ji taip pat nurodė, jog savivaldybė šiuo metu įgyvendina projektą „Ukmergės miesto Šventosios upės pakrantės sutvarkymas". Pagal jį tarp Vilniaus g. tilto ir Ukmergės miesto vandenvietės turėtų būti įrengiama infrastruktūra. Žadama, kad bus įrengiamos bendruomeninės poilsio zonos - krantinė ties tiltu, išplatėjančioje tako vietoje įrengiama zona vaikams su žaidimams skirta įranga, vietomis piknikui, apžvalgos aikštele, palei taką bus pastatyti suoliukai. Kraštovaizdžio tvarkymo darbai bus finansuojami Europos Sąjungos, LR valstybės ir savivaldybės biudžeto lėšomis. Jam viso skirta beveik 535 tūkst. eurų.
Įdomi detalė - nors J.Kazėnas ir jo vadovaujami visuomenininkai Šventosios upės pakrantę tvarko jau daugiau negu dešimt metų, savivaldybė pakrantės tvarkymo projektą sugalvojo realizuoti tik šiemet.
Skirtingi požiūriai
Komentuodamas minėtą situaciją Aplinkos apsaugos departamentas nurodė, jog buvo nustatyta, kad dėl medžio kirtimo sutaręs J.Kazėnas „faktiškai neturėjo savivaldybės išduoto leidimo saugotinų medžių kirtimui, neteisėtai organizavo ir dalyvavo išpjaunant 135 medžius (122 gluosnius, 10 klevų, 1 uosį, 1 juodalksnį ir 1 beržą), kurių kamienai yra didesni kaip 12 cm skersmens, augančius ne miškų ūkio paskirties žemėje". Už tai visuomenininkui buvo skirta nuobauda. Vėliau, pasak departamento atstovų, kad buvo padarytas nusižengimas, patvirtino ir teismas bei skyrė J.Kazėnui civilinę atsakomybę - atlyginti gamtai padarytą žalą.
Teoriškai sutikęs su jų vertinimu, J.Kazėnas atkreipė dėmesį į tai, kad pastaruoju metu ir kituose miestuose vykdomas medžių kirtimas kelia nemažai klausimų.
„Prisiminkime, kokie medžiai kertami ne kažkur pakrantėse, o miestų centruose Vilniuje, Kaune, Trakuose, Šiauliuose ar toje pačioje Ukmergėje. Gamtos apsaugą turinti užtikrinti agentūra tame neįžvelgia jokių pažeidimų, tad paprasto visuomenininko persekiojimas ima atrodyti labai keistai. Juolab kad iš pateiktų dokumentų matyti, jog leidimai ne tik tvarkyti vėjovartas, bet ir kirsti kai kuriuos į saugotinų medžių kategoriją patenkančius medžius, buvo išduoti. Tai buvo padaryta 2006, 2009, 2013 ir 2016 metais. Be to, 2018 ir 2019 m. buvo parengti ir įgyvendinti ,,Poilsio vietų įrengimas Šventosios upės pakrantėje" tęstiniai projektai. Jie buvo suderinti ir finansuoti, suderinus su rajono vadovais bei kontroliuojant Ukmergės rajono savivaldybės administracijos direktoriui Dariui Varnui", - teigė ukmergiškis.
Nepaisant to, šį kartą aplinkosaugininkai nusprendė, kad J.Kazėnas „darbus atliko neteisėtai". Nors jis specialiai baigė „LR Aplinkos ministerijos ir Lietuvos Darbo rinkos mokymus ir įgijo medžių ir krūmų priežiūrai reikiamą kompetenciją.
Būtent todėl, dėl minėtų institucijų veiksmų Ukmergės bendruomenė kreipėsi į Generalinę prokuratūrą. Jie siekė apgini viešąjį interesą ir prabudinti valdininkų sąžinę. Pagalbos miestiečiai tikėjosi ir iš Seimo narių, televizijos bei kitų valdžios įstaigų, kadangi rajono vadovų vykdomas mobingas apima ne vieno kolektyvo, o plačios bendruomenės interesus. Deja, valstybinės institucijos žmonių prašymų „neišgirdo", o pačios rajono administracijos požiūrį į gyventojus, pasak jų, atspindi administracijos direktoriaus D.Varno pareiškimas: ,,Jei jums čia nepatinka, nepatinka vadovavimo metodai, varykite į Širvintas."
Savo ruožtu, komentuodamas situaciją iš savivaldybės pozicijos, administracijos direktorius D.Varnas „Vakaro žinioms" pateikė kitokią minėtų įvykių versiją. Jis paneigė visus savo adresu išsakytus kaltinimus ir teigė, jog tvarkant pakrantę buvo savivaliaujama. Be to, pasak direktoriaus, J.Kazėnas yra plačiai Ukmergėje pagarsėjęs asmuo ir toli gražu ne visa jo veikla yra tokia skaidri, kaip bandoma parodyti. Tarkim, administracijos vadovas nurodė, kad J.Kazėno visuomeninei veiklai buvo skirtos savivaldybės žinioje esančios patalpos. Vyras jomis naudojosi, tačiau nepanoro sumokėti už komunalines paslaugas, tad šiandien yra susidariusi nemaža skola.