Šią savaitę Lietuvą apskriejo džiugi žinia, kad rasta solidi pinigų suma. Policija, nesuradusi savininko, kreipėsi į visuomenę pagalbos, kad atsilieptų nemažai pinigų praradęs žmogus. O kol savininkas snaudžia, nepasigedęs turto, išskirtiniu šansu pasipelnyti jau pasiruošę kiti.
Apie tai, kad pirmadienį ankstyvą rytą į Vilniaus 6-ąjį policijos komisariatą buvo atnešta rasta piniginė su didele pinigų suma, policija visuomenei pranešė po kelių dienų, kai savomis jėgomis rasti teisėto savininko pareigūnams nepavyko. „Iš pradžių tikrinome registrus, ar nebuvo užregistruota kokių įvykių, laukėme, kada pats žmogus, praradęs pinigus, kreipsis į policiją. Bet kai niekas nesikreipė, ėmėmės iniciatyvos patys. Piniginės turinio nepakanka jos savininkui nustatyti, o pats jis kol kas neatsišaukė, todėl ir kreipėmės į žiniasklaidą, tikėdamiesi, kad tas, kuris prarado, atsišauks“, - su „Vakaro žiniomis“ naujausia informacija pasidalino komisariato viršininkas Gediminas Šarauskas.
Tiesa, paskelbę apie rastus pinigus visuomenei, pareigūnai jau sulaukė ne vieno norinčio susigrąžinti nepamestą turtą. G.Šarauskas sako, kad komisariatą jau pasiekė keli kreipimaisi dėl pinigų, tačiau greitai paaiškėjo, kad nė vienas iš jų nėra tikrasis savininkas: „Buvo visokių bandymų, bet neatrodo, kad jie rimti, nes tie, kurie kreipėsi, negali nurodyti esminių detalių, susijusių su radiniu.“
Kokia pinigų suma slepiasi piniginėje, viršininkas komentuoti nebuvo linkęs, kad kokiam nedorėliui nepalengvintų darbo. Tačiau užtikrino, kad pasibaigus istorijai visuomenei bus atskleistos slėptos detalės.
G.Šarauskas tvirtina, kad tokie atvejai, kai randama didelė pinigų suma ir ji atnešama policijai, gana reti. Dar retesni atvejai, kai grynųjų savininkai neatsiranda.
Visgi ar toks poelgis, kai žmogus sąžiningai atnešė didelę sumą pinigų, reiškia, kad mūsų visuomenė yra itin pilietiška, viršininkas spręsti nesiryžta. Pasak jo, tai geriausiai galėtų parodyti pasaulyje atliekami tyrimai, kurie leidžia spręsti, kokia dalis radinių pasiekia policiją, o kokia taip ir užsilieka radusiųjų kišenėse. „Kiek žinau, Vakarų Europoje yra atliekami tam tikri tyrimai, kai mieste keliose vietose paliekami tam tikri daiktai, o tuomet renkama informacija, kiek jų buvo atnešta ir apie kiek iš jų buvo pranešta policijai. Tada sprendžiama, kiek yra sąžininga visuomenė. Pastarąjį kartą teko skaityti, kad viename iš Šveicarijos miestų buvo nustatyta daugiausia atvejų, kai žmonės rastus daiktus grąžino policijai“, - pasakoja G.Šarauskas, tačiau apie tokius tyrimus Lietuvoje sako negirdėjęs.
Daugeliui paprastų žmonių gali pasirodyti keista, kad pats pinigų savininkas dar nepasigedo savo turto ir nesikreipė į policiją. Galbūt tai galėjo būti neteisėtai gauti pinigai, tad savininkui į policiją kreiptis nedrąsu? „Negaliu komentuoti, ar pinigai švarūs, ar ne. Pinigų pakankamai, laukiame, kol savininkas atsiras“, - svarsto viršininkas.
Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios"