Šešerius metus Visagine veikianti meno rezidencija „Taškas" jau kuris laikas tapo vakarietiškas, liberalias vertybes puoselėjanti vieta, suburianti skirtingų tautybių, pažiūrų ir įsitikinimų žmones. Naujausiame projekte jaunieji menininkai tapo įspūdingo dydžio paveikslą, kuriame - ramybę simbolizuojantys kalnai. Tačiau netikėtai jie tapo priežastimi užpulti menininkus, kažkam upės formoje įžvelgus „Z" raidę.
Kaip tik šiandien Visagine baigiamas piešti paveikslas, kuris pastarosiomis dienomis pritraukė ne tik visaginiečių dėmesį. Jo autoriai nė nesitikėjo, kad graži idėja pavirs puolimu prieš juos ir Visagino miestą.
Didelio dėmesio piešinys sulaukė, kai jo eskizo nuotrauka „Facebook" pasidalijo LRT ir „Laisvės TV" žurnalistė Rita Miliūtė su prierašu: „Real Висагинас". Pasipuošė LT miestas Visaginas, prie bibliotekos filialo čia. Jei mato kas nors šitam žyvapisiuj vaikus žudančios armijos simbolį, tai matančių problemos. O ukrainiečiams iš viso niekas neliepia žiūrėti.
Meras Erlandas Galaguz tuo tarpu užsiėmęs svarbesniais dalykais. Ne kasdien gauni teismo nutartį, kad neteisėtai atleidai neįgalumą turintį mokyklos direktorių." (Kalba netaisyta - red. past.)
Kai kurie komentatoriai, gavę komandą, puolė miestą ir menininkus, tačiau greitai atsirado komentarų, kurie papasakojo, jog tai tik piešinio pradžia ir upės forma niekuo nesusijusi su Rusijos kariuomenės ženklinančia „Z" raide.
„Vakaro žinios" susisiekė su Visagine veikiančios meno rezidencijos „Taškas" vadovu Aleksejumi Urzanovu. Vyras neslėpė jau girdėjęs apie kilusį sąmyšį ir buvo nemaloniai nustebęs tokia piešinio interpretacija.
- Tai yra tiesiog upė, tekanti pro kalnus. Paskelbta nuotrauka buvo padaryta pirmą projekto įgyvendinimo dieną. Tuo metu drobėje ieškojome formos: kur turėtų stovėti kalnai, kur tekėti upė. Tą dieną šį eskizą nufotogravafo viena moteris. Ji socialiniame tinkle pasidalijo nuotrauka su prierašu, kuriame išreiškiamas džiaugsmas, kad miesto jaunimas atlieka tokius projektus ir taip gražina Visaginą. Nors buvo aišku, kad tai tėra darbo pradžia, o moters įrašas pozityvus, R.Miliūtė vietoj upės pamatė „Z" raidę.
Nors mūsų meno rezidencija „Taškas" visuomet palaikė ir iki šiol palaiko Ukrainą. Nuolat kalbame šia tema ir pasisakome prieš karą. Mūsų meno rezidencija yra liberalių vertybių erdvė. Bet kažkas, net nežinodamas apie mus, mūsų darbą, projektus, iš kažkur sugalvoja, kad mes norėjome nupiešti tokius žiaurius simbolius. Man tai keista. Puikiai suprantame, kad dabar karo metu yra ieškančių žmonių, kurie kupini piktų kėslų, o čia dar pasitaikė visaginiečiai. Manau, tai yra panika.
- Ar tai nėra tyčinis žmonių kiršinimas?
- Nežinau, kodėl nepaskaičius informacijos, skelbiami tokie dalykai. Mes su menininkais apie tai kalbėjome ir pagalvojome, gal žurnalistė norėjo, kad situacija būtų nupiešta tokiomis spalvomis.
Visagine yra skirtingų pažiūrų žmonių, o dar ateina žurnalistė, kuri nežinau, ar kada yra buvusi Visagine, sugalvoja parašyti tokį kontroversinį tekstą ir paskelbti apie mus tokius dalykus. Tai labai nemalonu, mums tai atrodo kaip provokacija. Manau, tokiais dalykais turi domėtis policija.
- Kokia yra tikroji projekto idėja?
- Pati projekto idėja buvo suteikti Visagino žmonėms daugiau ramybės, o būtent kalnai ir simbolizuoja ramybę, padeda atsipalaiduoti. Nors projektas buvo parengtas jau daugiau kaip prieš metus, tai ypač aktualu dabar, kai žmonės gyvena karo aktualijomis.
Beje, šią upę nupiešusi jauna mergina yra partizano anūkė. Ji palaiko Ukrainą, nuolat stebi naujienas apie pabėgėlius. Be to, patalpose esame įrengę vietą, kur priimame pabėgėlius. Ir kažkas sugalvoja, kad ji nupiešė tą raidę... Vyksta kažkoks chaosas. Mums tokie dalykai labai nepatinka.
Netgi galvojome, kad gal reikėtų į piešinį įtraukti didelę geltoną saulę, kuri būtų Ukrainos vėliavos simbolis. Nors to projekte, kuris kaip sakiau, rašytas daug anksčiau, nebuvo numatyta. Net nežinau, ar tai būtų galima padaryti, kadangi reikia pateikti projekto ataskaitas. Bet gal kitose veiklose galėsime kažką panašaus įgyvendinti.
- Visaginui ir jame gyvenantiems žmonėms dažnai tenka išgirsti išankstinių nuostatų, kad tai priešiškas, prorusiškas miestas?
- Dabar tai pasitaiko daug rečiau. Kažkada būdavo panašių kalbų, bet aš manau, kad jos gimsta tik dėl konkrečių personalijų. Yra žmonių, kuriems kažkas nepatinka arba tokių, kuriems visada kažkas nepatinka.
Mes esame optimistai ir visuomet stengiamės, kad Lietuva priimtų Visaginą, kad pamatytų, jog kaip ir visi mūsų šalies žmonės esame lietuviai ir europiečiai.
Aš esu Visagino gidas, dažnai vedu ekskursijas. Daug žmonių nežino Visagino istorijos ir net nežino, kodėl čia tiek daug rusakalbių, kiek tautybių žmonių čia gyvena. Visada pasakoju žmonėms, kaip keičiasi Visaginas, kad mieste daugėja lietuviškų mokyklų. Mūsų mieste yra žmonių, atvykusių iš viso pasaulio. Kartais patiems sunku atrasti bendrą kalbą. Bet aš matau, kad einame teisinga kryptimi. Visaginas dar labai jaunas ir jis turėjo savo patirtį, bet jis eina tuo pačiu keliu, kaip ir visa Lietuva ir nori būti kartu su visais savo šalies žmonėmis. Nenorime, kad mus laikytų kažkokiais atstumtaisiais.
- Žmonėms skaudu girdėti tokius kaltinimus, kurie dabar buvo paskleisti, pasinaudojus jūsų paveikslo nuotrauka?
- Gal tai jautriau vyresnio amžiaus žmonėms. Mes, jaunimas, to nesureikšminame. Esame pripratę, kad kai kas Visaginą laiko balta varna, nelaiko Lietuvos dalimi. Mes suprantame, kad tai yra tik provokacijos, kiršinimas. Ypač dabar, kai vyksta karas Ukrainoje, jeigu kažkam reikia ko panašaus, labai lengva taikiniu paimti Visaginą.
Gal ir ši piešinio istorija tik prisidės prie mūsų tikslo - veikti kartu dėl geriausios ateities Lietuvai.
Siūlymas uždrausti simbolį „Z" sukėlė klausimų. Bet jau norima drausti ir „V"
Trečiadienį įregistravus pataisas, kuriomis siekiama Rusijos karinių pajėgų invazijos simbolį „Z" prilyginti nacistiniam ir komunistiniam simboliui, Vytauto Didžiojo universiteto Filosofijos katedros profesorius Gintautas Mažeikis neatmeta, kad simbolio „Z" draudimo įgyvendinimas gali sukelti iššūkių.
Jo teigimu, būtų privaloma suformuoti simbolio, o ne raidės vertinimo praktiką. Taip pat, akcentuoja profesorius, „Z" simbolį turinčios kompanijos veikiausiai turėtų apsvarstyti, ar toliau naudoti įmonės simboliką.
„Pavyzdžiui, yra rašomas žodis „zulinti". Jei „Z" raidė penkis ar dešimt kartų padidinama, išryškinama, ji tampa simboliu. Teks išmokti atskirti ideologinius, politinius simbolius nuo raidžių, nors iš pirmo žvilgsnio jos sutampa", - teigė G.Mažeikis. Vis dėlto, profesorius akcentuoja, kad įteisinti „Z" simbolikos draudimą gali būti sudėtinga.
Buvusio Konstitucinio Teismo pirmininko Dainiaus Žalimo manymu, asmenis bausti už simbolio „Z" vartojimą būtų galima, tik įrodžius jų pritarimą Rusijos režimui: „Jei yra uždrausta viena „Z" raidė, tai būtų absurdiška. Bet jei raidė susieta su kontekstu, kaip raidės naudojimas, siekiant pademonstruoti savo „solidarumą" su Rusijos agresija prieš Ukrainą ar apskritai su agresija vykdyti karo propagandą, tada viskas gerai."
Vis dėlto, akcentuoja jis, siekiant įrodyti asmens pritarimą Rusijos invazijai, gali kilti sunkumų. „Norint patraukti atsakomybėn, kontekstą reikia įrodyti. Jei šiaip ant automobilio „Z" raidę nusipaišysiu, kontekstas bus visiems labai aiškus. Kita vertus, gal galiu įrodyti, kad aš čia sieju su savo, tarkim, pavarde. Tai priklausys nuo aplinkybių", - svarstė D.Žalimas.
Vakar Seime kilo iniciatyva drausti ir dar vieną - „V" raidę. Tai siūlo Seimo nariai Paulė Kuzmickienė, Raimundas Lopata, Evelina Dobrovolska, Andrius Vyšniauskas.
Pakeitimų projekte siūloma pateikti kuo platesnį ir kuo atviresnį tokių simbolių apibrėžimą. „Nors raidė „Z" dažniausiai nupiešiama baltai, tačiau dažnai šis simbolis būna apibrėžtas ir kvadratu, trikampiu ar kitomis formomis, taip pat ji demonstruojama ir kitomis spalvomis, parenkant ją žodžiuose išskiriančias spalvas ar šrifto dydį. Nors ir rečiau, taip pat atskirai ar kartu su raide „Z" naudojama ir raidė „V". Neabejotina, kad vykdant informacinį karą gali būti sugalvota ir daugiau įvairių simbolių, turinčių tokią pačią paskirtį", - sakoma dokumento aiškinamajame rašte.
Pasak P.Kuzmickienės, šiuos simbolius siekiama demonstruoti viešai ir kuo plačiau - jie ne tik naudojami plakatuose žmonių susirinkimuose, bet pastebimi ir automobiliai su šiuo ženklu, jį naudoja verslai, ženklindami prekes ir paslaugas, karinę agresiją ir autoritarinį Rusijos režimą palaikantys žmonės šiais simboliais žymi sportinę ar darbo aprangą bei kitus rūbus.
Abiem šiems siūlymams vakar Seime buvo pritarta po pateikimo.