respublika.lt

Partnerystės įstatymas - kitame kailyje

(129)
Publikuota: 2022 gegužės 17 07:00:49, Danas NAGELĖ
×
nuotr. 1 nuotr.
Naująjį projektą teikianti Jurgita Sejonienė sako, kad civilinė sąjunga projekte niekaip nėra gretinama su santuoka. Stasio Žumbio nuotr.

Vakar Seimo valdantieji žurnalistams pristatė naują projektą, kuris turėtų reguliuoti tiek heteroseksualių, tiek homoseksualių partnerių santykius. Tačiau jis jau vadintųsi nebe Partnerystės, o Civilinės sąjungos įstatymu. Tokia pora esą nepretenduotų būtu sulyginta su šeima, tačiau oponentai ir į tokį variantą žiūri atsargiai, nes įtaria, kad po tokiomis formuluotėmis vis tiek slypi vienalyčių „šeimų" įteisinimas.

 

 

Valdančiųjų teigimu, šis įstatymo projektas yra kompromisinis variantas, parengtas įsiklausius į nuotaikas visuomenėje. Projektą teikia konservatorė Jurgita Sejonienė.

„Jis nustatytų bendruosius civilinės sąjungos teisinio reglamentavimo principus ir civilinės sąjungos įregistravimo, jos galiojimo ir nutraukimo pagrindus bei tvarką, partnerių tarpusavio turtines ir neturtines teises ir pareigas. Reglamentavimas būtų grindžiamas monogamijos, civilinės sąjungos geranoriškumu, partnerių tarpusavio lygiateisiškumu ir kitais principais", - sakė ji, tikindama, kad civilinė sąjunga projekte niekaip nėra gretinama su santuoka.

Projektą pristatė ir kartu konferencijoje dalyvavę valdančiųjų frakcijų seniūnai.

Seimo Laisvės frakcijos seniūnas Vytautas Mitalas teigia, kad pristatomas Civilinės sąjungos projektas yra kompromisinis variantas.

„Būtent tokį ne iki galo Laisvės partijos įsivaizdavimą tenkinantį įstatymo variantą teikiame iš vienos pusės prisimindami Konstitucinio Teismo išaiškinimą, kuris aiškiai pasakė, kad valstybė turi prievolę teisiškai reglamentuoti ir apsaugoti dviejų santuokos nesudariusių žmonių bendrą gyvenimą, iš kitos pusės, įvertindami visą matematiką, kuri yra Seime, ir siekdami reikiamo Seimo narių palaikymo, kad projekto svarstymas prasidėtų", - pridūrė jis.

Seimo narys pažymi, kad buvo paskaičiuota, jog kompromisinis Civilinės sąjungos įstatymo projektas galėtų sulaukti reikiamo palaikymo Seime.

Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas taip pat sutinka, kad parengtas Civilinės sąjungos įstatymo projektas yra labai didelis kompromisas, tačiau, pasak jo, tai vis tiek labai didelis žingsnis į priekį.

„Projekte nekalbame apie LGBT. Kalbame apie visus. Ir apie juos", - neslėpė E.Gentvilas.

Įstatymu būtų numatyta teisė gauti informaciją apie sąjungoje gyvenančio asmens sveikatos būklę, numatoma partnerių paveldėjimo teisė nemokant paveldėjimo mokesčių ir t.t.

Tačiau net ir daliai pačių valdančiųjų projektas kelia nerimą. Konservatorius, Seimo vicepirmininkas Paulius Saudargas teigia jo nepalaikysiąs, nes žvelgiant į kitų šalių praktiką tai yra žingsnis vienalytės santuokos įteisinimo link.

„Europos Žmogaus Teisių Teismo praktika rodo, kad, jei valstybės priima ar Partnerystės, ar Civilinės sąjungos įstatymą, statistiškai lygiai per 8,5 metų nueinama iki vienalyčių asmenų santuokos su iš tuo išplaukiančiomis įvaikinimo ir kitomis pasekmėmis", - įspėjo P.Saudargas.

Opozicijos kiek nuosaikesnis valdančiųjų teikiamas variantas irgi neįtikina. Pasak „valstiečių" lyderio Ramūno Karbauskio, nors įstatymo projekte nelieka Partnerystės sąvokos, vis dėlto, jo teigimu, tikslas išlieka toks pats - priartėti prie vienos lyties asmenų santuokos.

„Bet kurioje Europos valstybėje buvo pasakojamos pasakos, kad reikia sutvarkyti turtinius, teisinius klausimus, bet niekur nebuvo toks tikslas. Buvo pabandoma priartėti prie šeimos formuluotės, o po to prasideda žmogaus teisių teismai. O teismai, kai mato panašias formuluotes įstatymuose, iš karto konstatuoja, kad teisės šalyje yra pažeistos", - „Eltai" vakar teigė R.Karbauskis.

Jis laikosi panašios nuomonės, kaip ir P.Saudargas: žvelgiant į kitų šalių praktiką, naujai suformuotas Civilinės sąjungos įstatymo projektas suteiktų teisę vienalyčių porų partneriams kreiptis į Europos Žmogaus Teisių Teismą.

„Mes suprantame, kad įvaikinimas ir visi kiti dalykai eis ne per įstatymą. Lietuvos Seimui nereikia padaryti klaidos ir duoti jiems progą paduoti į teismą", - pridūrė „valstietis".

 

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F

Sekite mus „Google“ naujienose.

Esame Facebook: būk su mumis Facebook

Esame Youtube: būk su mumis Youtube

Esame Telegram: būk su mumis Telegram

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (129)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar reikėtų lietuviams boikotuoti didžiuosius prekybos centrus dėl didėjančių maisto kainų?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kas turėtų kalbėti iš Signatarų rūmų balkono Vasario 16-ąją?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-6 +1 C

-7 +1 C

-9 +1 C

-2 +1 C

-1 +4 C

0 +4 C

0-5 m/s

0-5 m/s

0-4 m/s