Praėjus metams nuo tada, kai Šiauliuose buvo nukabintas plakatas su klausimu „Jei po dviejų poveikis yra nulinis, kaip trečias gali tą nulį pastiprinti?", paaiškėjo, jog tai buvo padaryta neteisėtai. Reklamą užsakiusi smulkaus verslo asociacija „Petys už laisvę" laimėjo bylą prieš įmonę „Owexx", kuri, kaip teismas konstatavo, sutartį dėl reklamos nutraukė neteisėtai.
Neseniai paskelbtu teismo sprendimu įmonė „Owexx" įpareigota atlyginti asociacijai jos patirtą žalą, sumokėti sutartines netesybas, o taip pat ir padengti visas asociacijos patirtas bylinėjimosi išlaidas. „Petys už laisvę" pateiktą ieškinį prieš įmonę „Owexx" buvo nuspręsta tenkinti visiškai.
Pernai metų pradžioje Šiauliuose pasirodęs plakatas socialinėje erdvėje ir žiniasklaidoje sukėlė audrą. Vieni teigė, kad plakatas yra „su tiesiogine dezinformacija cituojant neegzistuojantį antivakserį anonimą", kiti diskutavo, ar tai nėra klaidinanti reklama, Šiaulių miesto savivaldybės buvo klausiama, kokių sprendimų miesto valdžia ketina imtis.
Asociacijos „Petys už laisvę" įkūrėjas ir kavinės Šiauliuose „Gustuko picerija" vadovas Mantas Zemeckas dabartinį teismo sprendimą sveikino ir sakė, kad tai įrodymas, jog Lietuvoje teisingumą vykdo ne „feisbukas" ir įtakotukai.
„Įmonę „Owexx" byloje gynė ne tik advokatai, bet ir... pats šalies „generalinis prokuroras" ir jo „šaunioji kariauna". Teisinguolio vardo ir pavardės gal neminėsim, juolab kad jūs ir taip puikiai žinote, kas juo yra. Bet negalime nutylėti, kad metai buvo pažymėti šio asmens ir jam pritariančių nuolatiniu drabstymusi į mus purvais - niekuo nepagrįsti kaltinimai asociacijai vardo „Petys už laisvę" vagyste, kaltinimai melagienų platinimu, šaipymasis iš Sausio 13-osios minėjime dalyvavusių žmonių išvaizdos, o šlykščiausia - gėdinimas tuo, kad „pinigai stendams ir kelionėms į mitingus prie Seimo yra renkami iš žmonių", - rašoma „Gustuko picerijos" įraše.
Teisme buvo nagrinėta vos tris dienas Šiauliuose iškabėjusi informacija „Owexx" įmonei priklausančiame reklamos plote. Reklamoje buvo skelbiama: ,,Jei po dviejų poveikis yra nulinis, tai kaip trečias gali tą nulį pastiprinti?" Po dviejų skiepų antivakseriu tapęs Andrius."
Plakate taip pat pavaizduota: 1x0=0; 2x0=0; 3x0=0; 4x0=? Asociacija teisme skundė „Owexx" vienašalį sprendimą nutraukti sutartį dėl reklamos ploto nuomos ir plakatą nukabinti.
Byloje nurodoma, kad dar prieš plakatą pakabinant, jo turinys buvo suderintas abiejų šalių. Teisme taip pat buvo sutarta, jog šis plakatas nelaikomas reklama ir jam neturi būti taikomos Reklamos įstatymo nuostatos. „Šiame ginčo plakate buvo nurodyta subjektyvi nuomonė, taip buvo įgyvendinta Asociacijos saviraiškos (informacijos) laisvė, kaip konstitucinė vertybė, kuri gali būti ribojama tik įstatymuose aiškiai apibrėžtais atvejais siekiant apsaugoti kitas konstituciškai reikšmingas vertybes, o saviraiškos laisvės ribojimas turi būti pagrįstas ir proporcingas siekiamam tikslui. Teismų praktikoje pabrėžiamas pamatinis saviraiškos laisvės vaidmuo demokratinėje visuomenėje ir laikomasi nuostatos, kad šios laisvės ribojimai galimi tik esant svariems motyvams", - rašoma teismo nutartyje.
Teismas taip pat rėmėsi Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnybos išvada, kurioje nurodoma, kad „plakate tebuvo pareikšta kritiška nuomonė, užduodant klausimą, o tai nereiškia, jog buvo peržengtos žodžio ir informacinės laisvės ribos, informacija yra etiška, nes nėra reiškiama menkinančia ar niekinančia forma, joje nebuvo nekorektiškų, užgaulių, žeminančių teiginių, neprieštarauja viešajai tvarkai ir gerai moralei."
Įmonei „Owexx" teisme nepavyko įrodyti, kad sprendimas pašalinti plakatą buvo pagrįstas ir teisėtas. Teismas patvirtino, kad sutartį įmonė nutraukė neteisėtai.
Sveikatos teisės institutas taip pat pasidalijo žinia apie pasibaigusį teismo procesą. Instituto atstovų nuomone, ši istorija parodė, kaip siekiama susidoroti su neparankiais žmonėmis ar verslais: „Reklamos įmonė OWEXX ne pati sugalvojo šitokį veiksmą, bet patyrė didžiulį spaudimą iš taip vadinamų „influencerių". Jie atliko svarbų vaidmenį cenzūruojant, šmeižiant ir nepagrįstai kaltinant tuos, kurie kritikavo Vyriausybę ir nemokšiškus pandemijos valdymo sprendimus.
Politiškai ar ideologiškai neparankių asmenų, informacijos ar idėjų „cancelinimas" (atšaukimas, blokavimas - aut.past.) jau ne pirmus metus yra nuolatinė kai kurių influencerių bei žurnalistų veikla. Tai kuria nesveiką skundimo, susipriešinimo ir pykčio atmosferą viešojoje erdvėje."