respublika.lt

„Perlas“ išdūrė, išdurs ir valdžia?

(302)
Publikuota: 2022 rugpjūčio 10 10:41:00, Danas NAGELĖ
×
nuotr. 4 nuotr.
Arūno Bernacko koliažas

Nepriklausomas elektros tiekėjas „Perlas energija", turintis apie 180 tūkst. klientų, pranešė, kad nebesilaikys sutarčių ir fiksuotą kainą pakeis gerokai aukštesne biržos kaina. Toks pareiškimas sukėlė didžiulį ažiotažą tarp politikų - ne tik opozicijos, bet ir valdančiųjų, nes jis kompromituoja visą rinkos liberalizavimo procesą ir kelia dar didesnį nepasitikėjimą. Kol kas ieškoma išeičių iš padėties, bet nieko konkretaus dar nesugalvota.

 

Akibrokštas vartotojams

Nepriklausomam elektros energijos tiekėjui „Perlas energija" informavus savo klientus apie naikinamus fiksuotos kainos planus, nuo rugsėjo 5 d. pakeičiant juos tiesiogiai su birža susietu planu, Energetikos ministerija kreipėsi į Valstybinę energetikos reguliavimo tarybą (VERT) ir Valstybinę vartotojų teisių apsaugos tarnybą, prašydama įvertinti tokio veiksmo teisėtumą.

„Vartotojai, pasirinkdami fiksuotos kainos planus, turėjo lūkesčių, jog tai infliacijos akivaizdoje padės jiems prognozuoti savo išlaidas. Dabar dėl vienašališkų įmonės veiksmų jie to netenka. Aš, kaip ministras, visada būsiu vartotojų ir jų lūkesčių užtikrinimo pusėje", - savaitgalį tikino energetikos ministras Dainius Kreivys.

Pasak D.Kreivio, ministerija šiuo metu vertina susidariusią padėtį elektros energetikos rinkoje, o VERT bei Vartotojų teisių apsaugos tarnybos prašo atlikti teisinį įvertinimą ir užtikrinti vartotojų interesus.

„Dėl Rusijos energetinio šantažo aukštos kainos yra daugumos ES šalių problema, tačiau nėra teisinga nepasiteisinusią verslo riziką perkelti ant vartotojo pečių", - sako ministras. Jis tikisi, jog suveiks konkurencija, ir rinkoje esantys kiti tiekėjai galės pasiūlyti patrauklius fiksuotos kainos planus.

Energetikos ministerija primena vartotojams, kad jie visada turi galimybę keisti elektros energijos tiekėją, ir ragina kitus rinkos tiekėjus teikti patrauklius fiksuotos kainos pasiūlymus.

Sutartis su nepriklausomu tiekėju pasirašę trečiojo liberalizacijos etapo klientai gali be jokių pasekmių grįžti į visuomeninį tiekimą. Ministerija taip pat atkreipia dėmesį, jog, remiantis VERT išaiškinimu, visi bendrovės „Perlas energija" pranešimus gavę pirmojo ir antrojo liberalizacijos etapo klientai gali ir nepritarti siūlomoms sąlygoms, reikalauti sutarties sąlygų užtikrinimo arba nutraukti sutartį - tam tereikia laisvos formos rašytinio nesutikimo.

Vartotojui išreiškus nepritarimą pasiūlytam sutarties pakeitimui, tačiau nenurodžius, kad jis pageidauja nutraukti sutartį, lieka galioti tokios sutarties sąlygos, dėl kurių šalys jau yra sutarusios.

Klientai, norintys nutraukti turimą sutartį, turėtų peržiūrėti sutarties nutraukimo sąlygas, joje nurodytus tiekėjo informavimo terminus ir būdus. Jeigu sutartis neterminuota, dažnai užtenka tik informuoti tiekėją prieš 30 kalendorinių dienų ir sutartis nutrūksta. Nutraukiant elektros energijos tiekimo sutartį su fiksuota kaina, klientas turi grąžinti suteiktas nuolaidas, jei jos buvo taikomos.

Tyla - gera byla?

„Vakaro žinios" bandė prisiskambinti „Perlas energija" klientų informavimo centrui. Tačiau autoatsakiklis iškart įspėjo: jei skambinate esamo plano pakeitimo į biržos planą klausimu, visą informaciją rasite įmonės interneto svetainėje. Paspaudus telefono mygtuką ir pasirinkus meniu eilutę „kiti klausimai", kone pusvalandį niekas taip ir neatsiliepė - tik buvo grojama muzika.

Energetikos viceministras Albinas Zananavičius, LRT eteryje atsakinėdamas į žurnalistų klausimus, pareiškė situaciją vertinantis neigiamai, nes gyvename teisinėje valstybėje, kur visos sutartys turi galioti. Tačiau nuramino, esą kiti nepriklausomi tiekėjai neketina eiti „Perlas energija" keliu. Pastarosios veiksmuose jis mato „įstatymų pažeidimų požymių" ir išreiškė viltį, kad VERT imsis veiksmų ir pritaikys kokias nors sankcijas.

Išvada: sprendimas - neteisėtas

O jau vakar energetikos ministras D.Kreivys pranešė: VERT konstatavo, kad „Perlas energija" sprendimas panaikinti fiksuotos elektros energijos kainos planus yra neteisėtas.

„VERT teigimu, įmonė privalo kuo skubiau nutraukti neteisėtus veiksmus. Priešingu atveju, įmonei gresia baudos ir netgi licencijos, leidimo prekiauti elektra netekimas. Valstybė bus vartotojo pusėje ir neleis nuostolių perkelti ant vartotojų pečių", - pabrėžė D.Kreivys.

Anot jo, situacija rodo, kad reguliavimas yra nepakankamas, todėl ministerija ketina teikti įstatymų pakeitimus, kurie numatytų didesnius finansinius įsipareigojimus, kapitalo reikalavimus ir kompetencijas energetikos srityje. Tai turėtų būti padaryta per kelias savaites.

Sutartis - šventas reikalas

Griežtai situaciją vertina ir energetikos ekspertas prof. Vidmantas Jankauskas. Anot jo, kadangi prieš dešimtmetį, kai į nepriklausomų tiekėjų glėbį buvo stumiami komerciniai vartotojai, ne vienas tiekėjas bankrutavo, reikėjo iš to pasimokyti: apsidrausti, numatyti kainų kilimą ir pan.

„Tačiau ateina kiti, kurie mano, kad čia lengvas darbas, lengvai uždirbsime - tik perkame ir parduodame, ir iš to gyvename", - konstatavo ekspertas.

Pasak jo, „Perlas energija" labai gražiai reklamavosi, atrodė kaip patikimas tiekėjas, todėl sugundė daug klientų, o dabar visą naštą krauna ant jų pečių. Jis sako, kad vienintelė išeitis tinkamai rizikų neįvertinusiai įmonei - bankrutuoti.

„Kiek supratau, teisininkai sako, kaip sakoma įprastai - sutartis yra šventas daiktas, jei ji sulaužoma, tai jau baudžiamas nusikaltimas. T. y. nematau kitos išeities šiam tiekėjui kaip tik bankrutuoti", - „Žinių radijui" sakė V.Jankauskas.

Tuo metu kiti tiekėjai, tokie kaip Lietuvos „Ignitis" ir latvių valdoma „Elektrum Lietuva" bei estiška „Enefit", eksperto nuomone, sklandžiai tęsti veiklą, esant tokioms aukštoms elektros kainoms, pasiruošę geriau.

„Manau, kad jie gerai viską apgalvoję. Jie yra apsidraudę, turi ilgalaikes sutartis, turi sutartis su atskirais gamintojais, pavyzdžiui, atsinaujinančių elektrinių parkais. Pavyzdžiui, „Enefit" siūlo vien iš atsinaujinančių, kur jiems visai nesvarbu, kokia biržos kaina", - kalbėjo V.Jankauskas.

Reikia parlamentinės kontrolės

Įdomu, kad ir Seimo valdantieji pripažįsta, jog situacija - nenormali.

„Komitetas jau šiandien paruošė klausimus Energetikos ministerijai, VERT'ui, kad būtų paaiškinta, kokių priemonių imtasi. Jei reikės, kviesime komiteto posėdį. Sutarčių privaloma laikytis ir reikia daryti viską, kad vartotojai, jau sudarę sutartis su „Perlas energija", nenukentėtų", - „Vakaro žinioms" sakė Seimo Ekonomikos komiteto pirmininkas konservatorius Kazys Starkevičius.

Jam antrino ir opozicijos atstovė, Seimo Energetikos ir darnios plėtros komisijos vicepirmininkė, frakcijos „Vardan Lietuvos" narė Laima Nagienė.

„Situaciją vertinu labai blogai, nes „Perlas energija" pasiskaičiavo, kad dabar nuo kiekvienos kilovatvalandės netenka 9 centų, ir nusprendė naštą užkrauti vartotojams, nors pagal sutartį kainos yra fiksuotos. Nenori prarasti pelno. Siūlome šaukti komisijos posėdį ir vykdyti parlamentinę kontrolę - tai yra vienintelė išeitis: spausti, kad įmonė laikytųsi sutarčių. Kitų svertų nėra. Bijau, kad „Perlas energija" pavyzdžiu gali pasekti ir kai kurios mažesnės įmonės, tokios, kaip „Birštono energija". Nepasitikėjimas rinkos liberalizavimu dar labiau didės", - baiminosi L.Nagienė.

Ji įspėja: jei „Perlas energija" klientai nieko nedarys ir kainos jiems pakils iki 42-43 centų, valstybė jiems kompensuos tik 9 centus. Ir tai kol kas kompensacijos numatytos tik iki metų pabaigos.

„Perlas energija" teisinasi, kad nepaskaičiavo, nežinojo, kad kainos taip išaugs. Juokingas paaiškinimas. O tai ką, vartotojai turėjo už juos paskaičiuoti ir žinoti?" - stebėjosi parlamentarė.

Komentuoja ekonomistas, parlamentaras, buvęs premjeras Algirdas BUTKEVIČIUS:

„Perlas energija" veiksmas man - didžiulis galvosūkis. Dar didesnį smūgį sudavė premjerė, kuri pareiškė, kad vartotojai patys turi jausti atsakomybę. Na, žinokite... Kai tave įmeta į liberalizacijos lauką nieko nepaaiškindami - kokios atsakomybės galima reikalauti? Tačiau svarbiausia, kad „Perlas energija" vadovai nutyli, kad sutartyse numatyta, jog fiksuotos kainos pusę metų po sutarties sudarymo negali keistis. O dabar sako, kad kainos padidės ne po 6 mėnesių, o nuo rugsėjo 5 dienos.

Seku kainas „Nord Pool" biržoje. Kiti elektros tiekėjai su tokiomis kainomis kažkaip susitvarko - gal irgi generuoja nuostolį, bet neužkrauna jo vienašališkai ant vartotojų pečių.

Vyriausybė turi pasakyti tai, ką gegužės 18 d. savo komunikate yra pasakiusi Europos Komisija: visos valstybės turi paruošti priemonių planą, kaip ateinančius dvejus metus susidoros su augančiomis elektros bei dujų kainomis. Tačiau pas mus - tyla. Ką tik pasižiūrėjau kainas biržoje (pokalbis vyko vakar priešpiet, - aut. past.). Tai žiauru: 10 val. buvo 861 euras už megavatvalandę arba 86,1 cento už kilovatvalandę. 15 val. - 79,7 cento, o nuo 18 val. iki 21 val. - 86,1 cento. Pigiausią elektrą biržoje šiandien turėsime po 44,7 cento! Jei būčiau energetikos ministras, kviesčiau energetikos ekspertus, ministrus, Seimo narius iš aiškinčiausi, kodėl taip yra ir ką daryti, nes tai - nenormalu. Gal kainų nustatymo biržoje taisyklės neskaidrios? Tačiau kiek žinau, nemažai ministrų nuo šio pirmadienio atostogauja.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
59
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (302)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kokios šventinės dienos atsisakytumėte, jei to reikėtų, kad Sausio 13-oji taptų nedarbo diena?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar įeis Grenlandija ir Kanada į JAV sudėtį?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

0 +3 C

-1 0 C

0 +3 C

0 +1 C

0 +2 C

+1 +2 C

0-3 m/s

0-6 m/s

0-7 m/s