respublika.lt

Plintantis žiauraus vaiko paėmimo iš mamos vaizdo įrašas kelia visuomenės pasipiktinimą

Tarnybos pradėjo tyrimą

(642)
Publikuota: 2023 gruodžio 04 18:27:00, Justina GAFUROVA
×
nuotr. 1 nuotr.
Stop kadrai iš video

Socialiniuose tinkluose žaibiškai sklinda vaizdo įrašas, kuriame užfiksuotas vaiko paėmimas iš šeimos Lietuvoje.

 

Tarnybų specialistams bandant atskirti vaiką nuo mamos, berniukas priešinasi, šaukiasi mamos ir pagalbos, sako, kad mirs.

Viešojoje erdvėje kilo pasipiktinimas tokiu tarnybų darbu. „Vakaro žinios" kreipėsi į Valstybinę vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybą, kuri patikino, kad pasidomės situacija ir pateiks savo komentarą.

Minėtas vaizdo įrašas, ko gero, yra užfiksuotas ne dabar, nes matyti, kad žmonės apsirengę labiau šiltiems orams tinkamais drabužiais. Tad gali būti, kad vaiko šeimoje buvusi situacija jau pasikeitusi. Tačiau užfiksuotoje medžiagoje matosi, kad vaikas, plėšiamas iš mamos glėbio, visaip priešinasi specialistams, paėmime dalyvauja ir policijos pareigūnai, kurie laiko vaiko artimuosius.

Socialiniame tinkle sklinda ir galimai pačios vaiko mamos žinutė. Moteris pasakoja, kad vaikas buvo paimtas iš mamos ir perduotas tėvui.

„Vaiką antrą kartą prievarta atėmė, nors sūnus prašėsi pagalbos, teigė, kad tėvo aplinkoje patiria smurtą. Tačiau dėl visko apkaltino motiną, nori susidoroti bei visam laikui atimti sūnų, kad, patekęs į mamos aplinką, negalėtų papasakoti apie patiriamus išgyvenimus ir motina negalėtų vaiko pristatyti kvalifikuotiems specialistams", - rašoma moters įraše.

„Vakaro žinios" kreipėsi į Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstaigą ir gavo žinią, jog dėl šios situacijos kontrolierė Edita Žiobienė pradėjo tyrimą.

„Tik atlikus tyrimą, įvertinus faktines aplinkybes bus galima pateikti išvadas", - perdavė kontrolierės vyresnysis patarėjas Egidijus Meilus.

Valstybinės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos direktorė Ilma Skuodienė, paprašyta „Vakaro žinių" įvertinti, ar specialistai šiuo atveju tinkamai atliko darbą, vertinti situacijos nesiėmė. Taip pat nepatikslino, kokia grėsmė vaikui kilo, kad jį reikėjo iš mamos paimti per prievartą. Tačiau nurodė, kad tarnyboje pradėtas vidinis patikrinimas. „Apgailestaujame, jei šis vaizdo įrašas sukėlė neigiamų emocijų. Siekiant, kad būtų apsaugotas vaiko atvaizdas ir jo interesai, vaiko teisių gynėjai kreipėsi į policiją.

Vaiko teisių gynėjai visuomet stengiasi vadovautis Tarnybos vertybėmis, kurios pabrėžia vaiko balso, bendradarbiavimo, darbuotojų profesionalumo bei veiklos skaidrumo svarbą, todėl esame atviri prieš visuomenę ir pasiruošę prisiimti atsakomybę už kiekvieną situaciją, kurioje atsiduria ne tik individualus vaiko teisių gynėjas, bet ir visa Tarnyba. Tad dėl šio atvejo Tarnyboje šiuo metu vyksta vidinis tyrimas, aiškinamasi situacija, bendradarbiaujama su policijos pareigūnais bei vertinami darbuotojų veiksmai", - nurodė I.Skuodienė.

Pasak jos, minėtai šeimai pagalbos buvo prireikę jau kurį laiką, o dėl grėsmės, kilusios vaiko saugumui, teko priimti sprendimą perkelti jį į saugią aplinką: „Šiuo metu vaikas yra saugioje aplinkoje, kartu su jam artimiausiais žmonėmis, vaikui ir šeimai yra teikiama visa reikalinga specialistų pagalba."

Kaip nurodė tarnybos direktorė, šioje konkrečioje situacijoje 2022 m. buvo nustatytas vaiko apsaugos poreikis, dėl kurio teismas, įvertinęs visas aplinkybes, ikiteisminių tyrimų medžiagą, nustatė vaiko gyvenamąją vietą su tėvu ir bendravimo tvarką su mama. „Reikėtų paminėti, kad mama su vaiku jau kurį laiką slapstėsi, ėmėsi visų veiksmų, kad vaikas nebūtų sugrąžintas tėvui, su kuriuo buvo nustatyta vaiko gyvenamoji vieta. Per tą laikotarpį vaikui nebuvo sudarytos sąlygos lankyti ugdymo įstaigos, gyventi įprastą socialinį gyvenimą, bendrauti su kitais artimaisiais.

Tad 2023 m. rugsėjo mėnesį teismas skubiai įpareigojo mamą perduoti vaiką tėvui po teismo sprendimo, tačiau mamai nevykdant šio sprendimo, jį įgyvendinti patikėta vaiko teisių gynėjams. Minėtoje situacijoje, vaiko teisių gynėjams teko užduotis perkelti vaiką į neutralią aplinką, tačiau dažnai tai padaryti nėra taip paprasta, nes neretai vaiko artimieji daro vaikui įtaką, nesistengia jo nuraminti, o priešinasi ir aštrina ir taip įtemptą situaciją. Šiuo atveju buvo prašoma mamos nuraminti vaiką, bendradarbiauti su vaiko teisių gynėjais komunikuojant su vaiku ir aiškinant jam, kodėl jam reikia laikinai išsiskirti su mama, kur jis važiuos, kas pasirūpins jo gerove, kol bus vertinama šeimos situacija ir priimami kiti sprendimai", - sakė I.Skuodienė.

Valstybinės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos direktorė pridūrė, kad visuomenę pasiekusiame vaizdo įraše užfiksuotas ne visas vaiko paėmimo procesas: „Siekiame, kad tokie atvejai, kurie praktikoje yra ypatingai reti, nesikartotų. Šiuo atveju vaiko paėmimo iš šeimos procesas, kuriame su vaiko teisių gynėjais kartu dalyvavo ir policijos pareigūnai bei medikai, vyko šių metų rugsėjo mėnesį ir truko ilgesnį laiką nei visuomenei išplatintame vaizdo įraše, kuriame parodyta tik jautriausia jo dalis, neaprėpianti platesnio konteksto".

Vaizdo įrašą, kuriame užfiksuotas vaiko paėmimas, galite pamatyti čia: https://www.facebook.com/100095253799383/videos/334970002628023

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
99
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (642)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kokių minčių sukėlė žinia apie G.Palucko NT Brazilijoje ir Turkijoje?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar naudojatės socialiniu tinklu „Telegram“?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+9 +15 C

+10 +18 C

+11 +19 C

+18 +23 C

+20 +28 C

+23 +27 C

0-3 m/s

0-4 m/s

0-3 m/s