Vasarą, kai moksleiviams atostogos nuo mokslų, daugybė vaikų ir paauglių vyksta į įvairias stovyklas. Šiemet ne vienerius metus stovyklas organizuojanti anglų kalbos studija pateko į tėvelių akiratį. Kai kurie tėvai pasakoja, kad jų vaikai ten mokomi pasirinkti lytį ir mato homoseksualius vadovų santykius. Tėvai piktinasi, kad stovykloje, kurioje turėtų būti mokoma anglų kalbos, užsiimama lytiniu švietimu.
Nustebino santykiai
Diskusiją apie stovyklas, kurias jau kurį laiką rengia „Anglų kalbos stovykla", užvedė atlikėjas Ligitas Kernagis, socialiniame tinkle „Facebook" pasidalijęs savo dukros patirtimi joje. Vyras pasakoja, kad stovykloje šalia Anykščių šiemet dalyvavo jo trylikametė dukra su savo bendraklase.
„Pasiėmus mergaites, pradėjome klausinėti jų įspūdžius apie stovyklą. „Į kokią homoseksualų kompaniją mus čia atvežėt?" - drėbtelėjo dukters bendraklasė. Klausimas pribloškė, sakom - pasakokit. Pasirodo, iš 7 vadovų 4 buvo homoseksualūs. Gėjai ar lesbietės. Paklausus mergaičių, iš kur tai žino, jos atsakė, jog visa stovykla tai žinojo. Vienas iš vadovų, 19-metis vaikinas vis atslinkdavo į mergaičių palapinę ir klausė, - jūs pora ar ne? Ar žinot, kad mergaitė su mergaite yra žymiai geriau, nei su berniuku?" - rašė L.Kernagis.
Vyras sako susisiekęs su stovyklos vadove, tačiau, pasak L.Kernagio, vadovė atšovė, kad mergaitė išsigalvoja.
„Į mano klausimą, iš kur mergaitės žino apie jų visų seksualinę orientaciją, ji atsakė, jog jie nieko nuo vaikų ir neslepia. Jei vaikai klausia, tai jie ir atsako. Visa stovykla žino.
Pasirodo, kai kurie vaikai, ne pirmą kartą ten atvykę, jau yra „susiporavę".
Pasirodo, kad vadinamam „Ryto rate" vaikų buvo klausinėjama, kuo jie save jaučia - ji, jis ar kažkas kito? Vadovė pripažino, kad vaikinas, kuris klausinėjo paauglių, ar jos yra pora, ir ragino pabandyti, viršijo įgaliojimus ir jie su juo pasikalbės", - rašė L.Kernagis.
Šis vyro įrašas sulaukė daugybės komentarų ir pasidalijimų. Kai kurie tėvai komentavo, kad jų vaikai pasakojo panašias patirtis apie minimą stovyklą, kurią organizuoja „Anglų kalbos studija".
Dalis tėvų sutiko pabendrauti su „Vakaro žiniomis". Keletas tėvų patvirtino, kad stovykloje vaikai kiekvieną rytą prašomi prisistatyti, kokios lyties jie yra, ir nurodyti, kokios lyties jaučiasi. „Paauglių tai neišgąsdino, nes buvo pasakyta, kad tai yra tam, kad žinotum, kaip kreiptis į kitą, ir jo neįžeistum. Tačiau mano dukra nustebo, kad tai privaloma dienos dalis, kurioje dalyvauja ir jaunesni, apie 10 m. vaikai. Dukra sako, kad mažiesiems tai buvo kaip žaidimas, tad jie kasdien save priskirdavo vis kitai lyčiai", - pasakojo mama Ana.
Vilniečio Petro dukra minėtoje stovykloje vasarojo būdama 13 m. Vyras sako, kad jo dukros patirtys stovykloje buvo analogiškos L.Kernagio išsakytai istorijai. „Jos bendraklasių aplinka yra gana liberalių pažiūrų. Pavasarį su draugais ėjo stebėti Kaune vykusių homoseksualų eitynių, o po stovyklos dukra grįžo „sutvirtinusi" savo liberalias pažiūras", - pasakojo Petras.
Nuskuto plaukus
Į anglų kalbos stovyklą dukrą išleidusi Eliza „Vakaro žinioms" papasakojo dar daugiau. Moteris sako, kad jos dukra pernai iš stovyklos grįžo pusiau nuskustais plaukais.
„Suprantu, kad nuskusta ne visa galva, bet 13 metų mergaitei su plaukais žemiau juosmens, kurie visą gyvenimą buvo puoselėti, - baisus pokytis. Tuo labiau kad be tėvų žinios ir leidimo.
Kaip pati pasakojo, plaukus stovykloje taip pat nusiskuto iš viso 6 mergaitės. Paklausus, iš kur gavo tam reikalingas priemones, pasakė, kad skutimosi mašinėlė buvo vieno iš stovyklos vadovų.
Taip pat įtarimų sukėlė ir itin lygiai nuskusti plaukai - labiau pakamantinėjus, dukra papasakojo, kad nusiskusti padėjo tas pats stovyklos vadovas", - stebėjosi mama Eliza.
Ji pasakoja, kad tik pamačiusi L.Kernagio įrašą pasikalbėjo su dukra apie stovyklą: „Tik tuomet sužinojau, kad stovykloje tikrai vaikai klausiami apie jų lytį. Dukra pasakojo, kaip stovykloje buvo rengiami madų šou, kur berniukai perrengiami mergaitėmis, o mergaitės - berniukais. Taip pat vaikai skatinami liesti vieni kitus: prieiti prie žmogaus ir jį pamasažuoti. Manau, taip siekiama didinti LGBT populiaciją, pasitelkiant labiausiai pažeidžiamą sluoksnį - paauglius. Juk tokiame amžiuje jie dar nežino, kokiais nori būti.
Nors manau, kad dukra dar per jauna spręsti tokius dalykus, bet šiandien ji sako, kad jai patinka ir berniukai, ir mergaitės."
Kad stovykloje laukiami LGBT vaikai, neneigia ir patys organizatoriai. Jos aprašyme nurodoma, kad stovyklos nėra didelio fizinio aktyvumo ar sportinės stovyklos; pagrindinis stovyklos elementas - bendravimas, atsitraukus nuo telefono ir interneto, komandos ir grupės stiprinimas, saugios erdvės saviraiškai kūrimas, skirtingų vertybių ir požiūrio priėmimas, glaudus, šiltas ryšys su stovyklos vadovais.
Pakomentuoti nepanoro
„Vakaro žinios" kreipėsi į stovyklas organizuojančią studiją su klausimais, ar tikrai stovykloje vaikai skatinami liesti vyresnius asmenis, persirenginėti kita lytimi. Taip pat klausėme, ar buvo patikrinta informacija, kad vienas iš vadovų lankėsi paauglių palapinėje ir skatino užsiimti homoseksualiais santykiais. Tačiau nei telefonu, nei elektroniniu paštu stovyklos atstovai situacijos pakomentuoti nepanoro.
Tačiau socialiniame tinkle „Facebook" savo netradicinės seksualinės orientacijos neslepianti studijos vadovė Aurelija Paunksnė Ignotė sureagavo į viešai išsakytą kritiką. „Taip, stovykloje galima sutikti LGBTQ+ žmonių tiek tarp vadovų, tiek tarp paauglių. Faktiškai kiekvienas iš mūsų ten sutikome nuostabių žmonių, su kuriais likom draugais ilgam laikui, išvažiažiuojant iš stovyklos nepasikeitė visiškai niekas.
Stovykloje atmosfera yra beprotiškai saugi. Kad ir koks būtum - azijietis, LGBTQ+ priklausantis, europietis iš kaimyninių ar nekaimyninių šalių, amerikietis, visi visi, tiek vadovai, tiek paaugliai, gali jaustis savimi", - rašė stovyklos įkūrėja.
Ji patarė tėvams: „Prieš leisdami savo vaikus į stovyklą, pasidomėkit, kokiomis vertybėmis stovykla gyvena - aprašyme aiškiai ištransliuota, kad tai - LGBTQ+ draugiška aplinka. Išsinagrinėkit viską, kad vėliau netektų pasirodyti tiesiog žiopliu."
Įrašo pabaigoje A.Paunksnė Ignotė patikino, kad su nepriimtinai besielgiančiu vadovu „pažadėta pasikalbėti", tačiau kartu ji išreiškė nuomonę, kad problema, pasak jos, „greičiausiai dar labai smarkiai paryškinta paties vaiko."
Kitos stovyklos
Tačiau anglų kalbos stovykla nėra vienintelė, kurioje vaikai gali susidurti su homoseksualiais santykiais. Mama Jolita su „Vakaro žiniomis" pasidalijo dukros įspūdžiais iš prieš dvejus metus aplankytos stovyklos, kurią organizavo šaulių 5-oji rinktinė. Stovykla vyko Panevėžio rajone, Pajuostyje esančio Karaliaus Mindaugo husarų bataliono teritorijoje. Mama pasakoja, kad po stovyklos jos trylikametė dukra grįžo kupina dvejopų įspūdžių.
„Stovykla vyko kareivinėse. Vaikai valgė kareivišką košę, dalyvavo rikiuotėje, eidavo į žygius, sportavo. Viskas buvo puiku. Tačiau dukra pasakojo, kad viską gadino tai, kad į palapinę, kur miegodavo mergaitės, kone kiekvieną vakarą ateidavo viena iš vadžių, ir tai su viena, tai su kita stovyklos mergina bučiuodavosi prancūziškai visų akivaizdoje. Dukra sako, kad vadės ir pačios buvo dar nepilnametės, gal 16 m. Po tokios patirties grįžusi namo ji buvo susikrimtusi ir tiesiai manęs paklausė, ar nieko, kad ji nėra homoseksuali, o tai reiškia, kad šiuo metu nemadinga", - pasakojo mama Jolita.
„Aš daug metų savanoriavau įvairiose jaunimo stovyklose, bet tokių dalykų nebuvau mačiusi. Man teko skirti daug laiko rasti argumentų įtikinti dukrą, kad būti „nemadinga" yra normalu", - „Vakaro žinioms" pasakojo Jolita.
„Vakaro žinios" kreipėsi į Alfonso Smetonos šaulių 5-osios rinktinės vadą Audrių Mordasą dėl komentaro apie stovyklą. „Tokios informacijos neturiu. Jei yra konkrečių nusiskundimų, rašykite vardus ir pavardes. Tuomet aiškinsimės", - atsakė vadas. A.Mordasas pridūrė, kad nepilnamečiai stovyklose nedirba.
Kontrolės nėra
„Vakaro žinios" kreipėsi į Švietimo, kultūros ir sporto ministeriją su klausimais, kas atsakingas už organizuojamų stovyklų turinį. Ministerija patikino, kad anglų kalbos stovykla yra privati, o jų programos nėra tikrinamos. „Privačių stovyklų programos nėra tikrinamos, nėra išduodami kokie specialūs leidimai, nes tokios stovyklos nefinansuojamos valstybės biudžeto lėšomis. Visa atsakomybė už stovyklą ir jos programą tenka stovyklos organizatoriams.
Tėvai, leisdami vaikus į stovyklą, turi teisę pasidomėti, kokia jos programa, kas vadovai, kokios temos bus aptariamos. Jeigu įtariama, kad stovykloje pateikta informacija padarė žalos nepilnamečių emocinei ir psichinei gerovei, apie tai vertėtų pranešti savivaldybės Vaiko teisių apsaugos teritoriniam skyriui", - nurodė ministerija.