respublika.lt

Premjerė: elektros kainas galima sumažinti tik tuo atveju, jeigu jos bus atsietos nuo dujų kainos

(94)
Publikuota: 2022 rugsėjo 20 10:18:00, Leonardas Marcinkevičius, Elta
×
nuotr. 1 nuotr.
Premjerė Ingrida Šimonytė. Eltos nuotr.

Premjerė Ingrida Šimonytė sako, kad rugsėjo pabaigoje numatomame už energetiką atsakingų Europos Sąjungos ministrų tarybos posėdyje toliau bus laikomasi pozicijos, kad Europos Komisijos siūlymas apriboti dalies elektros gamintojų viršplanines pajamas – Lietuvai nėra tinkamas.

 

„Esame ne kartą pasakę, kad Komisijos pasiūlymas, kuris dabar yra dėl vadinamų „infraribinių“ tiekėjų kainų reguliavimo ir tam tikro rezervo suformavimo, iš kurio būtų galima mokėti kompensacijas. Lietuvos atveju tai problemos nesprendžia, kadangi Lietuva tokių gamintojų tiesiog neturi“, – antradienį Seime atsakinėdama į žurnalistų klausimus sakė I. Šimonytė.

Anot ministrės pirmininkės, praėjusią savaitę vykusiame susitikime su Lenkijos Vyriausybe buvo sutarta dėl bendros pozicijos, kad siekiant suvaldyti aukštas elektros energijos kainas, pirmiausiai būtina keisti elektros kainos apskaičiavimo modelį biržoje, jos nesiejant su dujų kaina.

„Pagrindinis sprendimas šiuo laikotarpiu – atsieti dujų kainą nuo elektros kainos, nes tik tokiu būdu tą problemą dabar galima įžeminti. Kadangi šokinėjančios dujų kainos, dabar kad ir krentančios, bet išliekančios labai aukštame lygyje, yra pagrindinė problema, dėl ko tokiose šalyse, kaip Lietuva, elektros kainos yra rekordinėse aukštumose“, – tvirtino I. Šimonytė.

Europos Komisijos vadovė Ursula von der Leyen trečiadienį pareiškė, kad Europos Sąjunga planuoja „gilią ir visapusišką“ elektros energijos rinkos reformą siekiant įveikti energetikos krizę, kurią sukėlė Rusijos karas Ukrainoje.

ES lygiu svarstoma taikyti kainų „lubas“ iš Rusijos importuojamoms arba elektrai gaminti naudojamoms dujoms. EK yra pasiūliusi apriboti elektros iš atsinaujinančių šaltinių, branduolinės energijos ir anglies gamintojų viršplanines pajamas, o jomis sumažinti energijos kainas verslui bei gyventojams. Anot Komisijos, tai leistų surinkti 140 mlrd. eurų ir „sušvelninti“ dideles kainas vartotojams.

Toks variantas Lietuvai nepalankus, kadangi joje didžioji dalis elektros importuojama, o generacija iš atsinaujinančių šaltinių nepakankama. Energetikos ministerija argumentuoja, kad ES pritaikius tokį modelį, Lietuvoje elektros kainos išliktų aukštos, tuo metu elektrą pasigaminančiose šalyse – sumažėtų. Tai esą sumažintų lietuviško verslo konkurencinį pranašumą. Didelė dalis ES šalių tokią išeitį linkusios palaikyti.

Energetikos ministras Dainius Kreivys Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ parlamentarams praėjusią savaitę teigė, kad Lietuva ir ES derasi dėl išlygos, pagal kurią elektrą eksportuojančių šalių gamintojai turės su Lietuva pasirašyti dvišales sutartis. Tokiu būdu elektros kainą būtų galima sumažinti ne tik tose šalyse, kur gaminama pigi elektra, bet ir Lietuvoje.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (94)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kokios šventinės dienos atsisakytumėte, jei to reikėtų, kad Sausio 13-oji taptų nedarbo diena?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar įeis Grenlandija ir Kanada į JAV sudėtį?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

0 +3 C

-1 0 C

0 +3 C

0 +1 C

0 +2 C

+1 +2 C

0-3 m/s

0-6 m/s

0-7 m/s