Jau tapo gražia tradicija antrąjį rudens mėnesį dedikuoti garbaus amžiaus žmonėms - spalis skelbiamas Senjorų mėnesiu. Todėl dauguma muziejų, bibliotekų, kitų kultūrinių įstaigų senjorams siūlo nemokamų renginių, edukacinių užsiėmimų. „Vakaro žinios" pasidomėjo, kur senjorai šį mėnesį galėtų apsilankyti nemokamai.
Renginių gausa išsiskiria Kaunas
Garbaus amžiaus kauniečiams nemokamai duris atveria dauguma Kauno muziejų, galerijų, bibliotekų. Ir kviečia senjorus ne tik apsilankyti parodose, bet ir siūlo išklausyti paskaitų, dalyvauti edukaciniuose užsiėmimuose, kuriuose bus mokoma dekupažo, akvarelės technikos, papuošalų kūrimo paslapčių.
Nacionaliniame M.K.Čiurlionio dailės muziejuje spalio 7 ir 14 dienomis 11 val. senjorams vyks nemokama ekskursija su kuratore parodoje „Ir žodis tapo reginiu: vaizdiniai pasakojimai XVIII-XX a. lietuvių medžio ir lino raižiniuose". Ekskursantai bus supažindinti su techninėmis raižinių subtilybėmis, turės progą pamatyti autentišką, vienintelę Nacionaliniame M.K.Čiurlionio dailės muziejuje saugomą XIX a. medžio raižinio klišę, eksponuojamą drauge su nuo jos atspaustu kūriniu. Taip pat sužinos, kaip buvo formuojamas muziejaus liaudies medžio raižinių rinkinys, išgirs daug įdomybių.
Spalio 8 d. 11 val. senjorai M.K. Čiurlionio muziejuje mokysis atpažinti baimes. Edukacijos apie tai rengėjai sako, kad baimė vartoja savitą kalbą, pasakodama mums apie tam tikroje laiko ir erdvės sankirtoje gyvenusius žmones ir supusį pasaulį. „Šios edukacijos tikslas yra tą kalbą atskleisti supažindinant dalyvius su baimės atspindžiais objektuose, eksponuojamuose parodoje „Lietuvos dailė XIV-XIX a." Tam tikri daiktiški fragmentai mums gali atskleisti, kaip to meto žmonės suprato, jautė ir išreiškė baimę. Bandysime pamatyti baimę kaip politinį įrankį ir įvardinti konkrečias baimės formas atspindinčius visuomenėje susiklosčiusius galios santykius", - parodą pristato jos rengėjai.
Edukaciniame renginyje „Dekupažas ir jo technologija" su šio užsiėmimo subtilybėmis bus galima susipažinti spalio 8, 15, 22, 29 dienomis Kauno Vinco Kudirkos viešosios bibliotekos Vaikų literatūros skyriuje.
Teatro išsiilgę senjorai spalio 15 d. Kauno kultūros centro Didžiojoje salėje galės mėgautis Kazio Binkio teatro premjera „Uošvė rojuje", kurią režisavo Nida Žilinskienė.
Spalio 15 d. 16 val. Maironio lietuvių literatūros muziejus senjorams paruošė ypatingą staigmeną - Maironio bute dovanos edukacinę popietę „Maironio namų fragmentai". „Iš mažų gabalėlių sulipdysite visą rašytojo gyvenimą Kaune, - intriguoja edukacinės popietės organizatoriai. - Atradimo džiaugsmas labai smagus, todėl leisime jums aptikti tuos gabalėlius memorialiniame bute ir sudėlioti į Maironio namų fragmentų mozaiką. Edukacinės programos metu sužinosite daugiau ne tik apie Maironį, bet ir apie Kauno kultūrinį gyvenimą. Išsiaiškinsite, kokie pobūviai vykdavo tuometiniame Kaune, kur lankydavosi poetas, su kokiais žinomais žmonėmis jis bendraudavo, kokios jo būdo savybės, o gal net rasite ką sau artimo ir pažįstamo."
Spalio 17 d. Kauno miesto muziejaus Rotušės skyriuje senjorai kviečiami į renginį „Laisvalaikis tarpukario Kaune", kuriame bus supažindinama, kaip laisvalaikį leido to meto žmonės. Interaktyvaus žaidimo metu bus persikeliama į tarpukario Kauną ir drauge su jaunuolių pora Veronika bei Kazimieru aplankomi populiariausi to laikmečio paplūdimiai, kavinės, kino teatrai ir šokių aikštelės
Kiekvieną spalio mėnesio trečiadienį 15 val. Vytauto Didžiojo karo muziejus senjorus kviečia į nemokamą parodos „4 būdai nuskristi į Mėnulį, kuriuos žino Miunhauzenas" pristatymą. Grupėje gali būti iki 15 žmonių.
„Ypatingą dėmesį teikiame saugumui. Į daugumą Pagyvenusių žmonių mėnesiui skirtų renginių privaloma išankstinė registracija, ribojamas dalyvių skaičius. Atsakingi kuratoriai rūpinsis, kad būtų paisoma visų saugumo reikalavimų bei rekomendacijų", - sakė Kauno savivaldybės administracijos Kultūros skyriaus vedėja Agnė Augonė.
Pasak jos, detali informacija apie renginius ir veiklas skelbiama internete: www.Kaunas.lt bei socialinio tinklo „Facebook" specialiai sukurtoje renginio paskyroje „Spalis - pagyvenusių žmonių mėnuo".
Didieji dėl senjorų nepasivargino
Jei Vilniaus senjorai ketintų nemokamai apsilankyti Gedimino pilies bokšte, užsukti į Senąjį arsenalą, tektų nusivilti - nemokamai jų čia niekas neįleistų. Kaip sakė Lietuvos nacionalinio muziejaus viešųjų ryšių atstovas Arminas Šileika, Lietuvos nacionalinis muziejus ir jo padaliniai jokių išskirtinių programų spalio mėnesį senjorams nėra parengę, išskyrus įprastines jiems taikomas nuolaidas bilietams.
Senjorų mėnesiui nieko išskirtinio nėra parengęs ir gausiai lankomas Lietuvos jūrų muziejus.
MO muziejus Vilniuje taip pat nelepins garbaus amžiaus žmonių. Tik muziejaus bilietą įsigijusius senjorus (3,5 Eur) muziejaus darbuotojai garbaus amžiaus žmones spalio 19 d. 11 val. kviečia į nemokamą ekskursiją po muziejaus didžiąją parodą ir po ekskursijos visus vaišina kava/arbata su sausainiais.
Nemokami apsilankymai visoje Lietuvoje
Žaislų muziejus Vilniuje senjorams spalio 21 dieną 12 val. surengs nemokamą paskaitą „Žaislai - pasaulio istorijos liudininkai". Valandą truksiančioje paskaitoje bus supažindinama su žaislų ir žaidimų istorija ir aptariama, kaip ji atspindi visuomenės pokyčius, naujas technologijas, medžiagas ir dizainą.
Pasak Birštono muziejaus direktorės Vilijetos Šalomskienės, Birštono muziejų, glaudžiai bendradarbiaujantį su Birštono „Bočių" draugija, dažnai lanko senjorai, todėl dėmesys jiems skiriamas ne tik spalio mėnesį - Birštono muziejų senjorai gali aplankyti nemokamai visą laiką.
Visą mėnesį senjorų lauks ir Alytaus kraštotyros muziejus bei jo padaliniai, kviečiantys apsilankyti renginiuose, parodose nemokamai.
Zanavykų muziejus (Tubelių k., Lukšių sen., Šakių r.) apsilankyti senjorus nemokamai kviečia spalio mėnesio antradieniais.
Jonavos kultūros centro Krašto muziejus senjorus kviečia ne tik nemokamai apsilankyti muziejuje, bet ir spalio mėnesį skelbia Amatų mėnesiu. Kviesdamas prisiminti senuosius amatus, Jonavos krašto muziejus rengia jiems skirtus užsiėmimus: spalio 8 d. 17 val. rengiamas verpimo vakaras su senojo verpimo amato puoselėtojomis Danute Bieranciene ir Živile Laurinavičiene, spalio 15 d. 17 val. bus galima pasimokyti vaistinių augalų antpilų ir mišinių gamybos, o tradicinių karpinių subtilybių spalio 29 d. 17 val. pamokys senojo karpymo amato puoselėtoja Regina Jegorovienė.