Taip pastarųjų dienų įvykius vadina verslininkas Mantas Zemeckas, sužinojęs, kad jo įkurtos asociacijos „Petys už laisvę" plakatas Šiauliuose buvo nukabintas, ten išbuvęs vos parą. Žiniasklaidos ir „įtakotukų" puolimas ne tik žaibiškai išpopuliarino plakatą, bet ir išgąsdino reklamos ploto savininką, tad jis plakatą pašalino. Tačiau M.Zemeckas pasiduoti neketina.
„Jei po dviejų poveikis yra nulinis, kaip trečias gali tą nulį pastiprinti?" - klausė „Petys už laisvę" asociacijos antradienį Šiauliuose pasirodęs plakatas, socialinėje erdvėje ir sisteminėje žiniasklaidoje tuojau pat sukėlęs didžiules kritikos audras. Buvo diskutuojama, ar tai nėra klaidinanti reklama, Šiaulių miesto savivaldybės klausta, kokių sprendimų miesto valdžia ketina imtis.
„Šią temą visus rašytojus kviečiu prisiminti po dviejų mėnesių ir vėliau. Bus įdomu stebėti, kaip vėliau bus „verčiami kailiai". Kaip bus sakoma, kad žmonės turi galvoti patys, kad žmonės turi eiti pasivaikščioti ir patys stiprinti savo sveikatą, kad ne GP dokumentas juos saugo.
Man neatrodo gerai, kada žmonės galvoja, jog juos saugo GP. O valdžia iš esmės sako, jog žmones saugo GP. Tai ryški logikos klaida, kuri ir veda į užsikrėtimų plėtrą", - diskutuodamas apie pasirodžiusį plakatą komentavo Šiaulių meras Artūras Visockas.
„Vakaro žinios" kreipėsi į Valstybinę vartotojų teisių tarnybą su klausimu, ar tikrai plakatas gali būti laikomas klaidinančia reklama. Tarnyba priminė, kad reklama laikoma informacija, kuria siekiama padėti parduoti arba skatinti įsigyti prekes ar naudotis paslaugomis. „Matyti, jog skleidžiama informacija nedaro įtakos vartotojo ekonominiam elgesiui bei neskatina įsigyti konkrečių prekių ar naudotis konkrečiomis paslaugomis. Atsižvelgiant į tai, asociacijos „Petys už laisvę" skleidžiama informacija neatitiktų Lietuvos Respublikos reklamos įstatyme įtvirtintos reklamos sąvokos", - nurodė tarnybos atstovė Dalia Malinauskienė.
Nepaisant to, trečiadienį vakare plakatą savavališkai pašalino jam reklamos plotą išnuomojusi įmonė „Owexx", kartu pranešusi, kad planuoja reklaminiuose ekranuose didžiuosiuose šalies miestuose neatlygintai skelbti skiepytis skatinančią kampaniją, kurios vertė sieks iki 30 tūkst. eurų. Iš viešai skelbiamų duomenų matyti, jog tai gali būti beveik pusė bendrovės tiesioginio pelno. Jo pernai buvo sugeneruota 77 641 euras.
Interviu kalbamės su asociacijos „Petys už laisvę" įkūrėju, kavinės „Gustuko picerija" vadovu Mantu ZEMECKU:
- Kaip vertinate įmonės vienašalį sprendimą nukabinti plakatą?
- Plakatas buvo bandymas užduoti klausimą, ar Lietuvoje dar turime žodžio laisvę. Manau, tai, kas įvyko, parodo, kad žodžio ir nuomonės laisvės nebėra.
Mūsų niekas neįspėjo, kad plakatas nuimtas, tai buvo padaryta vienašališkai. Ir tą iš esmės paskatino žiniasklaidos puolimas.
Normalioje teisinėje valstybėje plakatas, atitinkantis visus reikalavimus, negali būti nukabintas. Pasirodo, sprendimus priima jau ne tam skirtos tarnybos, kurios ir turėtų spręsti, ar jis yra tinkamas. Šiandien Lietuvoje ne institucijos, o „įtakotukai" skelbia, kas yra leidžiama, o kas ne.
Apie skiepus plakate neužsimenama nė žodžio. Tačiau vis tiek vienas mažas plakačiukas sukėlė tokią isteriją ir paranoją. Man atrodo, kad normaliam išsilavinusiam žmogui visiškai aišku, kad tai buvo tik siekis susidoroti, parodyti, kad kitos nuomonės, klausimų šiomis temomis būti negali.
- Kokiam laikui buvo pasirašyta sutartis dėl plakato Šiauliuose?
- Sutartis buvo mėnesiui. Akivaizdu, kad įmonė tiesiog neatlaikė spaudimo. Gal kažkas dar jiems buvo pažadėta. Juk dabar jie dar ir skiepus reklamuos, tam skirdami 30 tūkst. eurų vertės ploto. Labai įdomiai atrodo... Jie nepažeidė jokių įstatymų ir nieko blogo nepadarė, kodėl jie turėtų pulti ir siūlytis reklamuoti kažką?
Bet mes nepasiduosime, esame principingi. Sutartis negali būti nutraukta vienašališkai, todėl imsimės veiksmų. Tikimės, jie išgirs mūsų argumentus. Mūsų tikslas, ne pinigai, o kad plakatas grįžtų į savo vietą. Jeigu būsime neišgirsti, eisime į teismą.
- Gruodžio viduryje vienas dažnai žiniasklaidos cituojamas duomenų mokslininkas pasakė, kad „dviejų vakcinų efektyvumas prieš „Omikron" yra nulinis", bet niekas nepuolė, esą tai klaidinanti informacija.
- Būtent. Bet dar daugiau pasisakymų visuomenei ne tik ekspertai, bet ir politikai, institucijos yra paleidę tokių, kurie iš tiesų buvo melas, kurie buvo susiję su skiepų apsauga, galimybėmis pasiskiepijus ir pan. Bet tai visiems atrodo normalu. O štai mūsų plakatas jau traktuojamas kaip nusikaltimas.
- Nepaisant sisteminio puolimo, sulaukėte paprastų gyventojų palaikymo?
- Milžiniško. Žmonės labai palaikė, dalijosi, diskutavo. Net ir pasiskiepiję žmonės rašė komentarus, išsakydami nuomonę, kad nemato prasmės, mato, jog sprendimai peržengia visas sveiko proto ribas. Juk apginti žmogaus teises turėtų būti visų mūsų bendras tikslas.
- Visgi viešai jau svarstoma, esą iš kur asociacija turi pinigų tokioms iniciatyvoms...
- Asociacijoje yra 98 verslininkai. Nesame visiški elgetos, galime sau leisti „susimesti" po kelis eurus.
Man būtų gėda rašyti tokius dalykus. Nenustebčiau, jog tai yra daroma tyčia, kad būtų atlikti mūsų finansų patikrinimai.
Tai parodo, kas vyksta mūsų šalyje. Situacija atrodo nejuokingai. Neturime nei teisių, nei laisvių. Tai, kas vyksta, rodo, kad trūksta vieno mažo žingsnelio ir būsime ne demokratija, bet režimas.