Vaizdo klipas, kuriame pagal dainą „Kas nešokinės" su sporto instruktoriais nusifilmavęs Seimo narys Petras Gražulis, panašu, sukėlė tikrą audrą. Vaizdo įrašas ne tik buvo pašalintas per kelias valandas, bet pasiekė ir Jungtines Amerikos Valstijas. Visi vaizdo klipe nusifilmavę treneriai vakar sužinojo, kad liko be darbo, į jų telefonus jau kelias dienas plūsta žeminančios žinutės.
Kaip „Vakaro žinioms" sakė dabar jau buvęs „Kangoo Club" atstovas Tadas Romeika, vaizdo klipas buvo užblokuotas, nes internautai ėmė žymėti jį kaip neapykantą kurstantį turinį. Tačiau tuo nemalonumai nesibaigė. Vakar visi vaizdo klipe nusifilmavę treneriai sužinojo, kad jie nebeturi darbo, jiems uždrausta dirbti su „Kangoo Club" klientais. „Vakar gavau laišką, kad esu nušalintas ir negaliu dirbti su klientais. Kitaip sakant, aš ir kiti kolegos esame atleisti", - „Vakaro žinioms" sakė T.Romeika.
Apipylė įžeidimais
Kaip elgsis toliau, treneris dar nežinantis. Kol kas reikia laiko susivokti, kas įvyko: „Esu labai pasimetęs. Dirbau šioje veikloje aštuonerius metus ir tuo gyvenau. Norint dirbti su šiais batais, reikia išlaikyti licencijas, kurios nėra pigios. Tai yra ne tik darbas, bet ir nuolatinė investicija į tobulėjimą. Pastarosiomis dienomis įstaiga užpilta neigiamais komentarais ir vertinimais. Baisu, kai tai, ką kūrėme beveik dešimt metų, kažkas gali sugriauti per dieną.
Nesitikėjome tokios reakcijos. Mes sulaukėme labai negražių komentarų, pats gavau kelis grasinimus. Kodėl žmogus gali rašyti, kad mane užmuš arba man nusuks automobilio ratus, kodėl gali paskambinti mano draugei ir grasinti, kad ją išprievartaus? Kodėl jie gali taip kalbėti, kurti žeminančius montažus su mūsų atvaizdais, kai nuolat kalbama apie lygias teises. O mes panaudojome dainą, kuri yra viešai skelbiama, ir esame teisiami, lyg būtume padarę didžiausią nusikaltimą.
Įžeidimų ir žeminimų sulaukia net žmonės, nesusiję su vaizdo klipu. Pavyzdžiui, operatoriaus antroji pusė. Ar tai normalu? Mačiau, kaip po mus žeminančiais komentarais žmogui parašius palaikymo žodžius, jis taip pat buvo užpultas internautų", - sakė T.Romeika ir pridūrė, kad komanda sulaukė ir dainos „Kas nešokinės" kūrėjų reakcijų. Jie ramino jaunus žmones nepasiduoti puolimui ir išreiškė palaikymą.
T. Romeika pasidalino keliomis, kaip jis sako, švelnesnio turinio žinutėmis, kurių sulaukia pastarosiomis dienomis. Jose instruktoriai vadinami „homofobinės provincijos padugnėmis", „gaidžiais", „šlykščiais", „degraduojančiais lopais", „dalbajobais", „išgamomis", linkima „degti pragare", kad „už homofobijos skleidimą niekada nesulauktų valstybės paramos" arba bankrutuotų.
Atrodo, svarbiausia žinutė, kurią norėjo paskleisti vaizdo klipe nusifilmavę treneriai ir instruktoriai, taip ir liko neišgirsta. Sporto atstovai siekė pasiekti valdžios sąžinę ir priminti, kad jų sektorius dėl karantino nedirba šešis mėnesius. Deja, panašu, kad tai liko nepastebėta. Visas visuomenės dėmesys susikoncentravo ties nuskambėjusia daina ir Seimo nario P.Gražulio asmenybe. „Nors iš tiesų P.Gražulis nebuvo pasirinktas tyčia. Mes kvietėme ir daugiau Seimo narių dalyvauti šioje akcijoje. Tačiau tik P.Gražulis atsiliepė ir sutiko.
Svarbiausia, kad mes nenorėjome nieko blogo, klipas nebuvo skirtas LGBT bendruomenei ar konkretiems žmonėms. Jis siekė atkreipti valdžios dėmesį. Todėl kilus pasipiktinimui, mes atsiprašėme, jeigu kažką įžeidėme. Bet atrodo, kad to niekas nemato, apie tai niekas neskelbia.
Tiesa, dabar valdžia kalba, kad šiek tiek atlaisvins sporto klubų veiklą. Gal mūsų protesto akcija bent kiek prie to prisidėjo. Gaila, kad patys likome be darbų", - sakė T. Romeika.
Grasino išprievartauti
Su „Vakaro žiniomis" pabendrauti sutiko ir nuo piktų skambučių neatsiginanti kita „Kangoo Club" instruktorė, T. Romeikos mergina Brigita Barkauskaitė. Mergina papasakojo, kad prieš porą dienų sulaukė skambučio, - paskambinęs vyras grasino ją išprievartauti. „Pastarosiomis dienomis sulaukiame daug skambučių ir žinučių.
Galvojau, skambina žurnalistai. Tačiau pakėlusi ragelį išgirdau grasinimus išprievartauti, gąsdinimus, kad geriau iš namų niekur neičiau, nes man blogai baigsis. Šias frazes žmogus vis kartojo, kol aš galiausiai padėjau ragelį. Labai išsigandau, iš tiesų bijau išeiti iš namų. Baisu net ragelį pakelti, kai matau, kad skambinama iš man nežinomo telefono numerio. Buvo ir kitokių skambučių, kur buvo kalbama apie prostituciją, narkotikus, įžeidinėjama. Kai kurių skambučių nebuvo įmanoma suprasti, lyg skambintų psichiškai nesveiki žmonės", - vos sulaikydama ašaras sakė Brigita.
Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnybai viešai paskelbus, kad šis vaizdo klipas yra akivaizdi neapykantos kalba tam tikros bendruomenės atžvilgiu, Brigita stebisi, ar tai reiškia, kad galima tyčiotis ir žeminti vaizdo klipe dalyvavusius arba su tuo nesusijusius žmones: „Ima atrodyti, kad teises Lietuvoje turi tik vienos grupės žmonės, o kitus galima smerkti, tildyti ir apmėtyti akmenimis. O kaip būtų buvę, jeigu tokioje situacijoje, kokioje esame mes, atsidurtų kažkas iš LGBT ir sulauktų tokių žinučių ir skambučių? Manau, kad sureaguotų net valdžios atstovai.
Tikrai taip nepaliksime. Manau, pasaulis turi sužinoti, kokie dalykai vyksta Lietuvoje. Ieškosime būdų tai padaryti."
Situaciją komentuoja Seimo narys Petras GRAŽULIS:
Man teko girdėti, kad LGBT bendruomenė Lietuvoje pasiekė netgi JAV, kuriose gaminami šie batai. Esą ten juos daugiausiai dėvi būtent homoseksualai. Aš norėjau pasidalinti savo socialiniame tinkle, o klipas jau užblokuotas. Greitai suveikė. Kad per pusdienį kils tokios reakcijos, nesitikėjau. Matote, kas valdo pasaulį?
Manau, tokios reakcijos kilo todėl, kad filmuotis sutikau aš. Būtų šokinėję konservatoriai, niekam nebūtų užkliuvę. Yra populiari daina „Gėjai niekadėjai" ir ji niekam nekliūva, yra laisvai prieinama „Youtube" platformoje. O jei LGBT piktinasi dėl žodžio „pideras", galiu pasakyti, kad jau esu kreipęsis į Lietuvių kalbos komisiją ir jie atsakė, jog jis yra vartojamas lietuvių kalboje ir nėra necenzūrinis.
Svarbiausia, visi pamiršo, kad tai tebuvo protesto akcija, jog uždaryti sporto klubai. O sportas yra sveikata. Bet Seimas šiandien daugiau niekuo nesirūpina, tik LGBT gerove. Ir dar gyvūnų gerove.
Nesuprantama, kodėl žmonės neskatinami sportuoti, o miškuose be kaukių vaikščiodami dar ir baudas gauna. Visi esame uždaryti, priaugę svorio. Ko siekiama - išmarinti Tautą? Žiūrėkime, kaip elgiasi kitos valstybės. Jos pripažįsta, jog koronavirusą reikėtų palyginti su gripu ir grįžti į gyvenimą. Nes tai, kas vyksta dabar, primena vieną Rytų pasakojimą apie mirtį. Atėjusi Giltinė į miestą pažadėjo pasiimti 5 tūkst. žmonių gyvybių, tačiau jai išeinant paaiškėjo, kad mirė 15 tūkst. Paklausus Giltinės, kodėl taip nutiko, ši atsakė, kad 10 tūkst. mirė iš baimės. Šiuo metu mūsų situacija yra kažkuo panaši.
VŽ informacija
Beje, vos pasirodžius vaizdo klipui su P.Gražuliu, Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba, vadovaujama Birutės Sabatauskaitės, kreipėsi į Valstybinės lietuvių kalbos komisiją su prašymu išaiškinti, ar žodis „pederastas" šiais laikais turi niekinančią prasmę, ar ne. Komisija pritarė žodžio „pederastas" reikšmei kaip menkinančiai.
Nors dar 2015 m. ta pati komisija, gavusi tokį patį paklausimą iš LGBT organizacijos, nurodė, kad lietuvių kalbos konsultantai neįžvelgia neigiamo termino „pederastas" poveikio visuomenės kalbos kultūrai ir nurodė, kad Tarptautinių žodžių žodyne teikiama žodžio „pederastas" reikšmė yra tokia: „vyras, užsiimantis pederastija". Žodžio „pederastija" nurodoma reikšmė: „vyro lytinis santykiavimas su nesubrendusiu jaunuoliu pro išangę."