respublika.lt

Svarbūs pokyčiai, kurie palengvins daugiabučių modernizacijos procesus

(10)
Publikuota: 2022 sausio 20 20:39:29, APVA
×
nuotr. 1 nuotr.
Daugiabučių renovacija Lietuvoje. Nuotrauka iš APVA archyvo

Lietuvoje daugiabučių modernizacijos tempai auga - per 2021 m. Lietuvoje atnaujinta daugiau kaip 340 daugiabučių, įgyvendinant Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą. Pagal šią programą renovuojamiems daugiabučiams teikiama valstybės parama pastato energinį efektyvumą didinančioms priemonėms.

 

 

Šiuo metu šalyje atnaujinama dar 600 daugiabučių namų, o iš viso nuo 2013 m., kai į renovacijos procesus įsitraukė savivaldybės, iki 2021 m. atnaujinta daugiau kaip 3000 daugiabučių arba 92 tūkst. butų.

„Pastarųjų metų rezultatai išryškina svarbią tendenciją - vis daugiau daugiabučių gyventojų ne tik nori modernizuoti savo būstą, bet ir imasi realių veiksmų. 2021 m. gruodžio 31 d. baigėsi 8 kvietimas atnaujinti daugiabučius - gautų paraiškų skaičiumi jis sumušė rekordą per visų kvietimų istoriją", - pastebi Vytautas Vrubliauskas, APVA (Aplinkos projektų valdymo agentūra) pastatų energinio taupumo departamento direktorius

Kvietimo metu gauta 784 paraiškos, daugiausiai daugiabučių norima modernizuoti Vilniuje (139 paraiškos), Klaipėdoje (66) ir Kaune (59).

Kaip siekiama efektyvinti daugiabučių modernizaciją?

Nuo šių metų pradžios įsigaliojo nauji daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programos pakeitimai, kuriais siekiama palengvinti ir pagreitinti renovacijos procesus. Pasak aplinkos ministro Simono Gentvilo, šie pakeitimai - tai geros žinios būtų savininkams, projektų administratoriams ir statybininkams.

„Savininkams gera žinia, kad naikinant perteklinę biurokratiją nereikės iš naujo tvirtinti investicinių planų - vėl ir vėl rinktis laiptinėse arba nuotoliniu būdu balsuoti dėl būsto atnaujinimo. Nuo šiol gyventojams užteks vieną kartą patvirtinti namo atnaujinimo investicinį planą", - apie pokyčius pasakoja aplinkos ministras.

S.Gentvilas pratęsia, jog administratoriams valstybė beveik padvigubina kompensacijas už daugiabučių atnaujinimo projektus. Papildomai administratoriai gaus avansinius mokėjimus už renovacijos proceso administravimą, nes seniau pirmąjį mokėjimą jie gaudavo tik po dalies statybos darbų atlikimo. Jie turėjo daryti labai daug įdirbio prieš tai, tačiau negalėjo gauti pinigų, kol nebuvo padaryti statybos pirmieji darbai.

Prie pokyčių prisideda ir leidimas didesniems pastatams projektavimo ir statybos darbų konkursą skelbti bendru viešuoju pirkimu. Taip architektai ir statybininkai galės dirbti komandoje, o tai leis pasiekti kokybiškesnių rezultatų per trumpesnį laiką. Skaičiuojama, kad taip bus sutaupyta iki pusmečio laiko.

Statybos bendrovėms gera naujiena ta, kad bus komplektuojami modernizacijos projektai: skelbiami konkursai atnaujinti ne po vieną, o po keletą pastatų. Tai leis ir didesnėms įmonėms įsilieti į modernizacijos projektus, optimaliau ir aiškiau planuoti darbus.

„Tokie pakeitimai leis paspartinti ne tik būsimus projektus, bet ir šiuo metu strigusius. Sutrumpės procedūros, nes kai kurios bus daromos vienu metu, joms nereikės gyventojų pritarimo, kai kurie viešieji pirkimai susilies į vieną. Kadangi projektai buvo gan smulkūs, kartais net statybininkai neateidavo į konkursus, o dabar, sustambėjus projektams, bus didesnė tikimybė, kad konkursai įvyks. Modernizacijos procesai turėtų pagreitėti dėl trijų dalykų: procedūrų, pakartotinių sąmatų patvirtinimo ir dėl to, kad užsakymai bus didesni - didesni statybininkai ateis į konkursus, bus didesnė konkurencija, didesnis planavimas - visa tai leis nupirkti rangovą iš pirmo karto, o ne laukti pakartotinio konkurso", - teigia S.Gentvilas.

Modernizacijos iššūkiai ir tikslai

Daugiabučių modernizacijos projektai neapsieina ir be iššūkių. Statybų rinkoje šiuo metu tvyro įtampa tiek dėl darbo jėgos, tiek dėl žaliavų trūkumo. Tačiau su šiomis problemomis yra susiduriama ne tik Lietuvoje, bet ir likusiame pasaulyje.

„Pastarųjų metų modernizacijos tendencijos rodo, kad geri pavyzdžiai nustelbia mažiau gerus ir kad renovacija nebėra kvestionuojama. Senų, energetiškai neefektyvių daugiabučių gyventojai tiesiog laukia savo eilės atnaujinimo procese", - teigia aplinkos ministras.

Pasak jo, paprastinti ir efektyvinti daugiabučių modernizacijos projektus siekiama ir toliau. Šių metų tikslas įgyvendinti modulinę renovaciją, ją dar labiau paspartinant - tai leis išspręsti ir statybininkų stygiaus problemą bei padaryti procesą tokį, kad jis galėtų būti vykdomas ir žiemos metu. Manome, jei sugebėsime paspartinti daugiabučių atnaujinimo procesus, 1000 namų per metus atrodys kaip mažas skaičius.

 

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (10)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar lankotės Dainų šventės renginiuose?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar kada nors šaudėte iš šaunamojo ginklo?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+10 +19 C

+12 +17 C

+11 +19 C

+13 +21 C

+15 +23 C

+19 +24 C

0-3 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s