respublika.lt

Už valstybės perversmą baus griežčiau

(828)
Publikuota: 2023 liepos 22 15:10:27, Danas NAGELĖ
×
nuotr. 1 nuotr.
Vilnietė pedagogė, mitingų organizatorė Astra Genovaitė Astrauskaitė kaltinama organizavusi ir išprovokavusi žmonių sambūrį, kuris užpernai rugpjūtį baigėsi riaušėmis prie Seimo. Stasio Žumbio nuotr.

Prezidentūra, bendradarbiaudama su Generaline prokuratūra, Valstybės saugumo departamentu ir Antruoju operatyvinių tarnybų departamentu prie Krašto apsaugos ministerijos, teikia Baudžiamojo kodekso pataisas, kurios, be kita ko, numatytų, jog už dalyvavimą perversme būtų baudžiama nebe iki 20 metų laisvės atėmimo, bet ir iki gyvos galvos.

 

Projekto aiškinamajame rašte pristatoma geopolitinė situacija, primenama, kad 2022 m. vasario 24 d. prasidėjo intensyvi Rusijos karinė invazija į nepriklausomą Ukrainos valstybę.

„Šalies agresorės veiksmai kelia grėsmę ne tik Ukrainos valstybingumui, bet ir visos Europos saugumui bei tarptautine teise grįstiems pasaulio valstybių santykiams. Be išorinių grėsmių, taip pat pastebimos tęstinės Rusijos pastangos kištis į kitų valstybių, įskaitant Lietuvą, vidaus reikalus. Lietuvos žvalgybos institucijų 2023 m. parengtame grėsmių nacionaliniam saugumui vertinime pažymima, kad Kremlius siekia išlaikyti įtaką Lietuvoje, todėl imasi iniciatyvų pristatyti Rusiją kaip patrauklią alternatyvą Lietuvos visuomenės pasirinktai vakarietiškai orientacijai", - dėsto projekto iniciatoriai.

Nors daugiau kaip trys ketvirtadaliai Lietuvos gyventojų nurodo Rusiją kaip pagrindinę grėsmę nacionaliniam saugumui ir smerkia jos invaziją į Ukrainą, esą maždaug dešimtadalis šalies gyventojų yra linkę manyti, kad dėl karo Ukrainoje atsakinga ne Rusija, o kitos valstybės.

„Egzistuoja rizika, kad prorusiškai nusiteikę Lietuvos piliečiai ir į Lietuvą atvykę Rusijos piliečiai gali kėsintis į Lietuvos valstybės Nepriklausomybę, teritorinį vientisumą bei konstitucinę santvarką.

Iš esmės analogiškas grėsmes kelia ir Rusijos pradėtame kare dalyvaujanti Baltarusija, kurios žvalgybos tarnybos aktyviai verbuoja į Lietuvą bėgančius Baltarusijos piliečius", - įspėjama aiškinamajame rašte.

„Valstybė, siekdama apsaugoti visus asmenis ir save pačią nuo grėsmių išvardintoms konstitucinėms vertybėms, taiko įvairias prevencines ir represines priemones, be kita ko, baudžiamąją atsakomybę kaip pačią griežčiausią teisinės atsakomybės rūšį. Nusikaltimų, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybės Nepriklausomybę, teritorinį vientisumą ir konstitucinę santvarką, sudėtys reglamentuojamos Baudžiamojo kodekso XVI skyriuje.

Išanalizavus šį skyrių ir įvertinus Generalinės prokuratūros bei nacionalinių žvalgybos institucijų pateiktą informaciją buvo prieita prie išvados, kad XVI skyriuje nustatytas teisinis reguliavimas pasižymi akivaizdžiais trūkumais - viena vertus, kai kurios nusikalstamų veikų sudėtys suformuluotos per siaurai arba nepakankamai aiškiai, kita vertus, pernelyg maži gresiančių bausmių dydžiai nekoreliuoja su veikų pavojingumo pobūdžiu", - dėstoma dokumente.

Teikiamomis pataisomis tikimasi šiuos trūkumus ištaisyti ir „tokiu būdu užtikrinti efektyvesnę itin svarbių valstybės egzistencijai teisinių gėrių - nepriklausomybės, teritorinio vientisumo ir konstitucinės santvarkos - apsaugą".

Šiuo metu Baudžiamasis kodeksas numato, kad tas, kas organizavo ar dalyvavo sąmoksle valstybės perversmui įvykdyti arba dalyvavo perversme, baudžiamas laisvės atėmimu nuo ketverių iki dvidešimties metų. Siūloma šį straipsnį papildyti nuostata - „arba laisvės atėmimu iki gyvos galvos".

Kodekse yra iš išlyga, kad tas, kas darydamas minėtą veiką panaudojo ginkluotą jėgą arba jeigu dėl jo veikos atsirado sunkių padarinių, baudžiamas laisvės atėmimu nuo dešimties iki dvidešimties metų arba laisvės atėmimu iki gyvos galvos. Siūloma šį straipsnį papildyti nuostata, kad iki gyvos galvos gali būti baudžiamas ir tas asmuo, dėl kurio minėtos veikos „žuvo žmogus ar atsirado kitokių sunkių padarinių".

Beje, kaip ir dabar, nuo baudžiamosios atsakomybės būtų atleidžiamas sąmoksle dalyvavęs asmuo, jeigu jis savo noru valstybės institucijai suteikė svarbią informaciją apie rengiamą valstybės perversmą.

Siūloma ženkliai griežtinti baudžiamąją atsakomybę ir už kolaboravimo veiką. Dabar tai gali užtraukti laisvės atėmimo bausmę, kurios trukmė - nuo trejų mėnesių iki penkerių metų. Projektu siūloma nustatyti, kad „Lietuvos Respublikos pilietis, okupacijos ar aneksijos sąlygomis padėjęs neteisėtos valdžios struktūroms įtvirtinti okupaciją ar aneksiją, slopinti Lietuvos gyventojų pasipriešinimą arba kitaip talkinęs neteisėtai valdžiai veikti prieš Lietuvos Respubliką, baudžiamas laisvės atėmimu nuo penkerių iki penkiolikos metų".

„Atkreiptinas dėmesys, kad siūlymas griežtinti bausmę grindžiamas, visų pirma, objektyviu šios veikos pavojingumo pobūdžiu. Kolaboravimo veiką darantis asmuo sudaro sąlygas okupacijos ar aneksijos įtvirtinimui, tokiu būdu tiesiogiai kėsindamasis į vieną iš svarbiausių teisinių gėrių - Lietuvos valstybės Nepriklausomybę", - dėsto projekto autoriai.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
27
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (828)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kada puošite namus Kalėdoms?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kurioje Baltijos valstybėje gyventi geriausia?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-4 +6 C

+1 +7 C

0 +7 C

-1 +3 C

+4 +9 C

+1 +9 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-9 m/s