Informacija gali daryti neigiamą poveikį asmenims iki 18 metų.
Kokio renginio tikėtumėtės gavę tokį kvietimą: „Gyvųjų numirėlių, paliegusių zombių, kraujuojančių kanibalų, smaugėjų bei maniakų puota „Menų zonoje“ jūsų čakroms pravalyti.“ Tai ne ištrauka iš siaubo filmo, tai normalus viešas 10-ojo festivalio „Ont GRIND`ų“ koncerto pristatymas. O pats koncertas, pavadinimu „Flesh&Bones“ arba, kaip numato organizatoriai, gali būti vadinamas ir gyvųjų numirėlių puota. O puotoje ir atitinkami atlikėjai. Pavyzdžiui, grupė, pavadinimu „Stranguliatorius“, dažnai mėgstanti savo klausytojų paklausti, ar šie išsirinko stiprią šaką.
Net jei jums ir atrodo, kad tokie dalykai vyksta tik fantastikos filmuose ar kažkur slapčia organizuojamuose renginiuose, tai taip tikrai nėra. Birželio 17 d. pačioje Klaipėdos širdyje įsikūrusioje „Menų zonoje“ vyko kaip tik toks koncertas. Viešai pristatomas kaip alternatyvios muzikos, tačiau kai kuriems žiūrovams sukėlęs kiek kitokias mintis.
Renginyje ne atsitiktinai apsilankiusi Klaipėdos m. savivaldybės tarybos Kultūros, švietimo ir sporto komiteto narė Nina Puteikienė neslepia, kad atvykti ją paskatino žinia apie organizuojamą koncertą, kurio specifika sukėlė įtarimų.
„Tokio stiliaus muzikos renginyje buvau pirmą kartą. Festivalis „Ont GRIND`ų“ pristatė tris grupes. Įspūdį paliko ganėtinai neigiamą. Koncerte grojo grupė „Stranguliatorius“, išvertus iš anglų kalbos - smaugėjas. Ir dabar užsukus į šios grupės „Facebook“ paskyrą galima pamatyti tai, kas stebina. Muzikos stilius yra viena, tačiau kyla klausimas, kokią žinią skelbia ši grupė. Jos „Facebook“ paskyroje, pagrindinėje nuotraukoje, vaizduojamas smaugiamos merginos veidas. Platinami vaizdai su smaugimo kilpomis, kurios vaizduojamos net ant grupės marškinėlių, šalia užrašo „nepakartojamas mirties ritualas“. Tai grupė, kuri savo koncertus pradeda klausimu: „Ar klausytojai turi tvirtą šaką?“, o socialinėje erdvėje skelbia, jog į koncertus pasikorusius įleidžia nemokamai. Net Valstybės dienos proga jų paskyroje skelbiama: „Būk pilietiškas, atsisiųsk „Išlikimo vadovą“ ir paremk senąsias savižudybių tradicijas“.
O ir pačiame koncerte, kuriame apsilankiau, dekoracijos buvo sužaloti manekenai su išvirtusiais viduriais. Gal tai galima vertinti kažkaip kitaip, bet aš įžvelgiau smurtinių idėjų propagandą, perteikimą. Aš suprantu, kad muzika gali patikti ar nepatikti, bet aš kalbu apie turinį. O ir atėję pasiklausyti muzikos, man sukėlė įtarimų, nes mačiau apsvaigusius, vartojančius alkoholį. Nors šalia buvo ir mažamečių vaikų. Koncertas baigėsi, kai aplinkinių namų gyventojai iškvietė policiją“, - įspūdžiais su „Vakaro žiniomis“ dalijosi N.Puteikienė.
Koncerte miesto tarybos narė sako diskutavusi su klausytojais ir išgirdo priešpriešą, esą ir garsaus menininko Šarūno Saukos darbuose taip pat vaizduojami viduriai, tačiau, pasak N.Puteikienės, svarbų vaidmenį vaidina ne pati tema, o kaip apie ją kalbama: „Yra pornografija ir yra Sandro Botičelio paveikslas „Veneros gimimas“. Ir ten, ir ten yra nuogybės, mes galime kalbėti tiek apie nuogybę, tiek apie mirtį, bet kalbėti skirtingai. Visa Vakarų kultūra remiasi pagarba žmogaus gyvybei, o man pasirodė, kad čia aš mačiau priešingus dalykus.“
Įtarimų sukėlęs koncertas, pasirodo, tik repeticija prieš kasmetiniu tapusį festivalį „Ont GRIND`ų“, organizuojamą tų pačių organizatorių. Kasmet Rietavo savivaldybėje vykstantis renginys buvo suplanuotas rugpjūčio 5 d. toje pačioje „Menų zonoje“ kaip viešas, atviras ir nemokamas renginys. Taigi lengvai prieinamas ir nepilnamečiams, ir vaikams. O nemokamas, greičiausiai, todėl, kad finansuotas iš Klaipėdos savivaldybės bei Lietuvos kultūros tarybos lėšų.
Kažin, ar daug Lietuvos žmonių apsidžiaugtų, sužinoję, kad jų sumokėti mokesčiai dalijami štai tokio pobūdžio renginiams finansuoti. „Menų zona“ yra vienas iš „Klaipėda - Lietuvos kultūros sostinė“ projektų, todėl manyčiau, kad organizatoriai turėjo labai atidžiai įvertinti, koks yra projekto tikslas. Žinoma, norėta pristatyti subkultūras, leisti jaunimui muzikuoti, tačiau... jeigu žmonės nori padainuoti ar pakalbėti apie stranguliacines kilpas, ko gero, tuo domisi siauras žmonių ratas, ir jie galėtų apie tai bendrauti kiek privačiau. O „Menų zonai“ buvo skirtas 38 tūkst. eurų finansavimas iš savivaldybės. Kai buvo organizuotas taikus kultūrininkų piketas prie savivaldybės prieš neskaidrų kultūros projektų finansavimą Klaipėdos miesto savivaldybėje, žmonės tiesiog sėdėjo ant kėdžių ir leido burbulus. Tačiau atvyko policijos ekipažas ir patikrino piketuotojų dokumentus. Už tokių dalykų slypi ne tik muzikinės srovės, bet ir pati kultūros politika bei sprendimai, ką remti ir ko neremti. „Menų zonos“ vadovas ir projekto pateikėjas Darius Vaičekauskas yra Klaipėdos savivaldybės Kultūros ir meno tarybos narys, o ši taryba paskirsto pinigus visiems projektams. Tuos 38 tūkst. eurų taryba ir skyrė jo projektui. Kai vyko svarstymas, jis nusišalino, tuomet liko per mažai tarybos narių, kad apskritai būtų paskirtas finansavimas. Tačiau vėliau finansavimas vis tik buvo paskirtas.
Manyčiau, kad nemokami renginiai turi būti tokie, kurie formuoja žmogų ir jį ugdo, o kitokio pobūdžio renginiai turėtų būti mokami. Tuomet bilietus pirktų tik tie, kuriems tokios idėjos artimos. Tikiuosi, jog mano apsilankymas tame renginyje buvo geras skiepas, nes po jo buvo užblokuotas mano „Facebook“ profilis, išplatintas mano fotomontažas su ilga nosimi, neva aš meluoju. O dar vėliau buvo publikuotas ir vaizdas su, sakyčiau, mano veido pomirtine kauke be burnos ir su tuščiomis akiduobėmis“, - svarsto N.Puteikienė.
Finansavo neaišku ką
Tiesa, savivaldybės skirtas finansavimas dar ne viskas. Lietuvos kultūros taryba taip pat yra skyrusi 18 tūkst. eurų. „Konkrečiai jūsų minima grupė („Stranguliatorius“ - aut. past.) ar renginys, kuriame ji pasirodė, paraiškoje Lietuvos kultūros tarybai nebuvo nurodyti ar minimi. Kreipimosi tikslinti projekto veiklas ar programą taip pat nesulaukėme. Vargu ar tokio pobūdžio idėjos gali būti vertinamos teigiamai. Lietuvos kultūros tarybos finansuoto projekto aprašyme jos nebuvo išdėstytos, nenurodytas ir renginys, kurio metu pasirodė minima grupė“, - „Vakaro žinias“ patikino Lietuvos kultūros tarybos atstovė Goda Dapšytė.
Beje, pasirodo, taryba buvo skyrusi finansavimą ir festivaliui „Ont GRIND`ų, kuris turėjo vykti Rietavo savivaldybėje, o apie tai, kad jis taip pat perkeltas į „Menų zoną“ Klaipėdoje ir ketina vykti rugpjūčio 5 d., taryba nė nebuvo informuota.
Smurtą propaguoti atsisakė
Anksčiau ne vienerius metus festivalis iš tiesų vykdavo Rietavo savivaldybėje esančiame Labardžių parke, tačiau susižavėjusių festivalio idėjomis tarp vietinių neatsirado, tad renginys neįvyko. „Tai paprastai būdavo uždari festivaliai. Vaizdų ten būna šokiruojančių: vaizduojamas kraujas, smurtas, seksas. Nematėme ten nieko gero ir manome, jog bendruomenė tikrai nieko nepraras, jei šis festivalis čia nebevyks, - „Vakaro žinioms“ sakė Rietavo savivaldybės meras Antanas Černeckis.- Beje, pernai bendruomenę sukrėtė nemalonus įvykis. Prie Ruškio ežero vyko kažkoks labai panašus renginys, kurio metu nusižudė jaunas vaikinas. Pasirodo, ten buvo ir narkotinių medžiagų. Po šio įvykio mes pasakėme, kad savo teritorijoje tokių renginių nenorime.“
Piktinasi kita nuomone
„Vakaro žinios“ susisiekė su „Menų zonos“ vadovu Dariumi Vaičekausku, tačiau jam tai nelabai patiko. „O kas su šia grupe negerai ir kas žmonėms nepatinka? Jeigu esate mąstantis žmogus, suprasite ironiją. Yra įvairių stilių grupių, o mes gyvename laisvoje šalyje, tad aš nemanau, kad kažkurioms grupėms yra draudžiama koncertuoti. Jeigu žmonės nelabai supranta, ką jie rodo savo vizuale, norisi palinkėti pasigilinti ir pasidomėti. Žinutė yra tokia, jog ironizuojama visa Lietuvos situacija, nes kai žmonės žudosi, yra blogai. Ir jei grupė pasivadino „Stranguliatorius“, nereiškia, kad jie skatina žmones kartis. Jie kaip tik nori parodyti šalies problemas. Nejau niekas negali pašiepti šios situacijos ir jos ironizuoti? Tai yra ironija ir taip pašiepiama situacija, kurioje Lietuva yra atsidūrusi, kai mėtomi vaikai į šulinius. Čia yra baisu“, - „Vakaro žinioms“ aiškino D.Vaičekauskas.
Valija ŠAP, psichologė ir socialinė darbuotoja:
Muzika ir dainų žodžiai yra įtaigūs jaunimui. Faktas, kad muzika ir jos žodžiai gali daryti poveikį žmonėms, tai yra įrodyta mokslo.
Žinoma, galbūt išanalizavus dainų žodžius ir žinant kontekstą, grupės idėjos susikūrimo vizija taptų suprantama. Ir gal tuomet viską kitaip interpretuotume. O dabar, kai išgirstame grupės pavadinimą, kuris reiškia užsmaugimą, ir kai tokia grupė atvyksta į koncertą, didžioji dalis atėjusių nežino grupės konteksto ir viską priima tiesiogiai.
Juk paauglių mąstymas dar tik formuojasi ir jiems suprasti tokį kontekstą ir grupės ironiją, vien dėl mąstymo ir raidos ypatumų, gali būti tiesiog per sudėtinga. Šiandien situacija yra labai sudėtinga ir rimta. O tarp paauglių yra didelė rizika, jog bus pasekėjų, jeigu aplinkoje buvo nusižudęs žmogus. Jeigu paauglys, kurio aplinkoje kažkas nusižudė arba jis yra aukštos savižudybės rizikos grupėje, girdės tai skatinančius žodžius, abejoju, kad jis bus pajėgus suprasti, kur yra ironija. Nes psichikos ypatumai yra labai pasikeitę. Sveikam mąstančiam žmogui tai nepadarys įtakos, bet yra ir pažeidžiamos grupės, jas reikia apsaugoti. Todėl miestas, pirkdamas koncertą, turėtų galvoti, kokią naudą gaus visuomenė, kuri ateis į tą renginį. O kilus šioms diskusijoms, gal ateityje bus susimąstyta, kas perkama už valstybės pinigus.
Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“