Antradienį vilniečiai galėjo pagalvoti, jog gyvena kaime - Gedimino prospekte nuo maždaug 11 valandos ėmė rikiuotis žemės ūkio technika (daugiausiai - traktoriai, kurių galima buvo priskaičiuoti apie 800). Tai - keturias dienas truksiančio ūkininkų protesto pradžia. Žemdirbiai iškėlė 6 pagrindinius reikalavimus, tačiau dalis jų sako protestuojantys ne vadovaudamiesi asmeniniais interesais, o dėl visos Lietuvos, nes tokios blogos valdžios iki šiol dar nebūta.
Ūkininkas Gytis iš Suvainiškio (Rokiškio r.) dirba 500 ha dydžio augalininkystės šeimos ūkyje.
„Ūkyje dirbame trys šeimos: tėvuko, brolio ir mano. Protestuojame prieš senas valdžios klaidas, kurias būtina ištaisyti, bet jos vis netaisomos nuo 2014 m. Ypač dėl tų daugiamečių pievų, nors man asmeniškai ši problema neaktuali. Tačiau juk kovoji už visus, ne tik už save. Ta vienybė šiandien Vilniuje akivaizdi. Dauguma šneka, kad Žemės ūkio ministerijos vadovų kadencija baigiasi, o mes su tomis klaidomis turėsime toliau gyventi. Žemės ūkyje nėra jokio konkretumo", - Vakaro žinioms" kalbėjo ūkininkas iš Rokiškio rajono.
Pasak jo, žemdirbių netenkina ir nuo sausio įsigalioję drastiški akcizai suskystintoms naftos dujoms, ir gerokai pabrangęs dyzelinas, ir kitos problemos.
„Yra daugybė klausimų, kurie trečiadienį prie Vyriausybės bus išsakyti. Atvažiavome į Vilnių, nes tikimės, kad kas nors bus ištaisyta. Ūkininkauju nuo 2008 m., tai galiu pasakyti, kad neatsimenu tokių blogų metų, kaip per šios Vyriausybės kadenciją", - akcentavo ūkininkas.
Pasak jo, daug kas galvoja, kad žemdirbiai maudosi piniguose, nes dar gauna ir ES išmokas.
„Galiu pasakyti, kad mano ūkis su visomis dotacijomis turi 30 tūkst. eurų minusą. Jei nebūtų išmokų, tai nuostolis būtų per 60 tūkst. eurų. Užsiimame augalininkyste. Jei užsiimtume pienininkyste, tai būtų dar blogiau, nes matote, kas su ja vyksta. Gyvulininkystės Lietuvoje beveik nebėra. Mano dukrai - šešti metai, noriu, kad ji suprastų, iš kur pienas atsiranda. Tačiau kai dabar važiuoji per Lietuvą, ji stebisi ir rodo mamai: žiūrėk, karvė. O mano laikais buvo kitaip", - pasakojo ponas Gytis, kuris savo traktoriumi iš Suvainiškio riedėjo nuo 2 valandos nakties iki 10.30 val. ryto.
Ūkininkė Jolita iš Kazlų Rūdos atvairavo savo traktorių kartu su 12 kraštiečių - irgi nepatingėjusių tokį kelią riedėti savais traktoriais. Vienas kolegų - jos tėvukas. 400 ha, dydžio augalininkystės ūkį valdančios šeimos atstovai palaiko visus pagrindinius 6 protesto organizatorių reikalavimus.
„Daugiametės pievos, kuro naudojimo sąlygos, suskystintų naftos dujų akcizai... Atvykdami į Vilnių išgirdome, kad žemės ūkio ministras jau lyg ir nusileidžia bei dujų akcizą siūlys mažinti, kuro sąlygas atstatys į pradines. Valdžia mūsų iki šiol neišgirsdavo, valdininkai neidavo į dialogą. Kol neprasidėjo protestai, tokie, kaip laužų akcija, niekas nevyko. O tik pasigirdo, kad suvažiuosime su traktoriais, atsirado reakcija. Visi turi suprasti, kad, jei nebus ūkininkų, nebus ir maisto, ateities. Turime priekaištų ir Aplinkos ministerijai. Jei tavo žemė patenka į saugomą teritoriją, dalyje žemės negalima iš viso jokia veikla, ne tik trąšų ar pesticidų naudojimas", - kalbėjo ūkininkė Jolita.
Jos tėtis Vitas dukrą papildė: „Turėdami nuosavą žemę ją dirbame ir už ją mokame mokesčius valstybei. O valstybė mūsų nuosavą žemę dar išnuomoja medžiotojų būreliams, kurie irgi už tai susimoka mokestį valstybei. Be savininkų žinios valstybė išnuomoja. Reiškia, mes jau nebesame tikri tos žemės savininkai".
Beje, ilgokai tarp kelių šimtų žemdirbių teko ilgokai paieškoti tokio, kuris užsiimtų gyvulininkyste (kiaulių augintojų taip ir nepasisekė surasti).
300 ha dydžio ūkyje dirbantis Arvydas iš Kazlų Rūdos sakė, kad jo ūkis - mišrus: augina karves, bet pats ir pašarus pasigamina.
„Beje, prieš tris savaites ūkyje pradėjo veikti karvių melžimo robotas - investavome daugybę pinigų, investiciją suplanavome prieš metus, kai pieno supirkimo kaina buvo dvigubai didesnė nei dabar. Visos sutartys pasirašytos, o dabar melžiame už dvigubai mažesnę kainą. Melžimo robotas - savotiškas „boksas", į kurį karvė įeina pati, kada tik nori „pasimelžti". Kai įeina, roboto ranka ją pamelžia. Melžimas daug sveikesnis, gerėja pieno kokybė, mažėja bakterijų, somatinių ląstelių, karvės nepatiria streso, nes nėra žmogaus.
Esu jaunas žmogus, vasarą man sukako 30 metų. Su gyvuliais niekas nenori dirbti, nes tai - sunkus darbas: rytą vakarą reikia eiti į fermą, prižiūrėti gyvulius, juos gydyti, nes, jei bus nesveiki, išvis nieko neužsidirbsi. Todėl laukiam normalesnių kainų. Kai pradėjau ūkininkauti prieš 5 metus, mokėjo 13 centų, po to pakilo iki 40 centų, dabar krito iki 25 centų. O kiek pienas kainuoja parduotuvėje, turbūt patys žinote. Ir dar tas pienas yra nugriebtas. Mano karvių pieno riebumas yra 5 proc. Kur tokio riebumo pieną rasite parduotuvėje?" - retoriškai klausė ponas Arvydas.
Ūkininkas samdo du jaunus žmones, kurie užsidirba kiek per tūkstantį eurų „į rankas" per mėnesį.
„Bet jei žmogus yra darbštus ir savo darbu ūkį pakelia į aukštesnį lygį, didina jo pelningumą, aš visada pasiruošęs mokėti daugiau. Deja, šiais laikais beveik niekas nenori aplink karvių uodegas vaikščioti", - reziumavo ūkininkas Arvydas.
Augalininkyste užsiimantis Varėnos rajono žemdirbys Karolis (apie 80 ha) sako, kad iš ūkininkavimo neišgyvena, todėl turi ir papildomą darbą.
„Beveik visi dirbame antruose darbuose, kad galėtume susimokėti visus mokesčius. Nieko nesamdome, nes tai - šeimos ūkis. Ūkio neatsisakysi, nes kur dėti traktorius, kaip bankui išsimokėti. Traktorius šiais laikais kainuoja daugiau nei butas Vilniuje, už 100 tūkst. eurų tik mažiuką traktorių gali nusipirkti", - pasakojo ponas Karolis.
Jis pabrėžė, kad dalis ūkininkų atvažiavo protestuoti ne dėl savų ūkių: spręsti visos valdžios problemų.
„Ar jums patinka, kad nacionalinis stadionas statomas 30 metų?Man tai nepatinka. Ar patinka 300 eurų akcizas už suskystintas naftos dujas? Jei nusileisime mes, visiems ant galvos užlips. Po laužų akcijos viešai buvo reiškiama, esą užsiimame populizmu. Tačiau kai pamatė, kiek traktorių Vilniuje susirinks, išgirdome, kad dujų akcizas jau kris iki kažkur 47 eurų. Reiškia, protestas kažką reiškia. Atvažiavau tikrai ne tik dėl savo ūkio. Dėl visos Lietuvos", - konstatavo Varėnos rajono ūkininkas.
Eismo ribojimai ūkininkų protesto metu
Kaip nurodo Vilniaus savivaldybė, nuo antradienio 11 val. iki penktadienio 16 val. organizuojamo susirinkimo dalyvių traktoriai ir miškovežiai stovės Gedimino pr. dalyse nuo Šventaragio iki pastato Gedimino pr. 9, nuo Jogailos iki A.Jakšto gatvės, nuo A.Jakšto iki Vasario 16-osios gatvės, nuo Vasario 16-osios iki J.Tumo-Vaižganto gatvės, nuo J.Tumo-Vaižganto iki Gynėjų gatvės, nuo Gynėjų iki A. Goštauto gatvės.
Taip pat A.Goštauto gatvės dalyje nuo Alberto Goštauto viešojo transporto stotelės (ją paliekant laisvą) iki A.Goštauto ir Gynėjų gatvės sankryžos (neužstatant 40 metrų A.Goštauto gatvės iki sankryžos), nuo Geležinio Vilko gatvės viaduko iki Gedimino prospekto, nuo Gedimino prospekto iki pastato J.Jasinskio g. 16A.
Dalyvių technika taip pat stovės ir ties A.Goštauto ir A.Tumėno gatvių sankryža esančios automobilių stovėjimo aikštelės dalyje, toliau nei 75 metrai nuo Seimo pastato, pievoje už minėtos automobilių stovėjimo aikštelės.
Nuo antradienio 9 val. iki sausio 26 d. 16 val. taip pat bus draudžiamas transporto priemonių eismas nurodytose Gedimino pr. dalyse išskyrus gyventojų, aptarnaujantį ir viešąjį transportą.
Nuo pirmadienio 20 val. iki penktadienio 16 val. bus draudžiamas ir transporto priemonių stovėjimas ties A.Goštauto ir A.Tumėno gatvių sankryža esančios automobilių stovėjimo aikštelės dalyje, toliau nei 75 metrai nuo Seimo pastato.
Taip pat draudžiamas transporto priemonių stovėjimas A.Goštauto gatvės dalyje nuo Gedimino prospekto iki pastato J.Jasinskio g. 16A.
Traktoriai važiuoja po Vilnių: