Taip sako advokatas Justas Sakavičius, sulaukiantis žmonių kreipimųsi dėl pasipiktinimo pandemijos valdymu. Teisininkas neslepia, kad kai kurie sprendimai Lietuvoje pažeidžia žmogaus teises. Be to, teisininkui kyla abejonių dėl šalyje paskelbtos ekstremalios padėties teisėtumo.
„Vakaro žinios" ketvirtadienį rašė apie vilnietės Barbaros šeimos istoriją. Moters vaikai turi antikūnų ir tai yra užfiksuota testų atsakymuose, tačiau, nepaisant to, kad yra persirgę, vykstant į užsienį vaikai turi testuotis brangiais PGR testais, o grįžus į šalį - izoliuotis. Barbara svarsto dėl to kreiptis į teismą.
Advokatas Justas Sakavičius, „Vakaro žinių" paprašytas įvertinti teisines tokio skundo galimybes, svarstė, kad šiuo konkrečiu atveju galėjo būti pažeistas lygiateisiškumo principas. „Jau esu gavęs užklausų dėl panašių situacijų. Daugybė šalių taiko panašias taisykles prisidengiant pandemija. Bet tai yra diskriminacija. Žmogus yra persirgęs, tačiau jam negalioja išimtys kaip kitiems persirgusiems ir dėl to jam dar tenka patirti finansinių išlaidų ar kitų nepatogumų. Taip pažeidžiamas lygiateisiškumo principas.
Esmė ta, kad nei ES, nei Lietuvos valdžios institucijos nepripažįsta COVID-19 liga persirgusių asmenų imuniteto buvimo, jeigu liga jiems nebuvo diagnozuota remiantis PGR tyrimo rezultatu. Pabrėžiu - būtent PGR testu. Lietuvos Vyriausybės nutarime nurodyta, kad visi iš paveiktų šalių į Lietuvos teritoriją grįžtantys asmenys nustatytu laiku turi atlikti PGR arba greitąjį antigeno testą, o serologinių antikūnų tyrimų rezultatas nepripažįstamas. Tai yra parašyta tiesiogiai, nepaliekant jokių interpretacijų. Nors antikūnai neatsiranda atsitiktinai. Tai rodo, kad tikrai esi persirgęs", - sako J.Sakavičius.
Advokatas pastebi, kad pasaulyje yra taikoma ir kitokia praktika. „Visų pirma, daug valstybių tokio dokumento kaip Galimybių pasas net neturi. Amerikoje yra valstijų, kurios uždraudė tokius dokumentus, kuriuos įvesti savo klientams bandė privatus verslas. Bet valdžia pasakė, kad tokia diskriminacija negalima", - sako J.Sakavičius.
Jis sako, kad pandemijos valdymo sprendimai Lietuvoje kelia nemažai klausimų. „Pavyzdžiui, kodėl persirgusio asmens teisės ir galimybės yra ribojamos priklausomai nuo to, ar jis darė PGR testą savo ligos pradžioje, ar ne? Kaip tai susiję su viešai deklaruojamu tikslu, kad kuo daugiau asmenų įgytų imunitetą?" - svarsto advokatas. Jo nuomone, gali būti, jog taip siekiama dviejų tikslų: „Arba norima, kad žmonės aktyviau skiepytųsi, arba kad daugiau žmonių darytųsi PGR testus ir taip keltų sergančiųjų statistiką."
Paklaustas, ar už to gali slėptis finansiniai farmacininkų interesai, advokatas sako, kad daug ką parodys laikas: „Bet skiepų gamintojai turi finansinių interesų. Mūsų valdžia tiesiog priima sprendimus pagal tai, kaip elgiasi kiti. Juk užsakyta tiek testų ir vakcinų. Valdžia nori parodyti, kad pinigai nebuvo išleisti veltui. Juk visai šaliai suplanuota nupirkti virš 16 mln. vakcinų. Kur tiek dėti? Kažkaip reikia vilioti žmones ir skatinti skiepytis. Kas iš to bus, niekas nežino. Tokių sąlygų mes dar nesame matę ir tik laikas parodys, kaip į tai sureaguos visuotinis imunitetas ir kaip tai nulems viruso atmainų atsiradimą."
Teisininko nuomone, kyla labai daug klausimų, ar pati ekstremali situacija Lietuvoje nėra įvesta neteisėtai.
„Kokia yra ekstremali situacija šiandien, kuri įvesta pagal Civilinės saugos įstatymo nuostatas? Šis įstatymas nėra skirtas užkrečiamų ligų užkardymui. Yra numatyta, pagal kokius kriterijus ekstremali situacija gali būti įvedama. Ar tie 14 koronaviruso atvejų yra toks kriterijus? Esant ligų protrūkiui, taikomas Užkrečiamų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymas. Jame yra numatytos priemonės, pagal kurias turi būti valdoma situacija. Pavyzdžiui, karantinas. Šiandien Vyriausybė karantiną tiesiog pervadino ekstremalia situacija mažai ką sušvelnindama.
Mūsų valdžiai reikia drąsos elgtis protingai, o ne taip, kaip kažkas padiktuoja iš viršaus. Pirmiausia visus sprendimus reikia priimti paisant sveiko proto ir nepažeidžiant žmonių teisių bei laisvių. Kiekvienas turi laisvę vartoti alkoholį ar rūkyti ir taip pažeisti savo sveikatą. Kodėl dabar žmonėms reikia atimti laisvę apsispręsti skiepytis ar natūraliai persirgti virusu. O bukuoju būdu visus paskiepyti ir žiūrėti, kas bus, yra pats kvailiausias požiūris", - sako advokatas.