„Aušriečiams“ siūlant išslaptinti KGB bendradarbių sąrašus, prezidentas Gitanas Nausėda tikina abejojantis šios parlamentarų iniciatyvos nuoširdumu. Be to, pažymi šalies vadovas, anksčiau vienas idėjos autorių – „Nemuno aušros“ pirmininkas Remigijus Žemaitaitis – laikėsi kitokios nuomonės ir 2015 m. Seime palaikė siūlymą šiuos sąrašus įslaptinti 75 metų laikotarpiui.
„Žinote, svarstyti (siūlymus – ELTA) mes galime, bet kol kas nelabai yra ką svarstyti, kadangi, kiek man žinoma, ši iniciatyva kol kas egzistuoja tik feisbukuose. Na, ir šios iniciatyvos autorius 2015 metais pats balsavo už tai, kad liustracija būtų pratęsta 75-iems metams“, – penktadienį Vilniuje žurnalistams sakė G. Nausėda.
„Abejoju šitokių iniciatyvų nuoširdumu. Matyt, bus taip, kaip ir daugeliu kitų atvejų – viso labo tiktai virpinamas oras, bet realių veiksmų net ir neketinama įgyvendinti“, – pridūrė jis.
Kaip skelbta anksčiau, Seimo „Nemuno aušros“ frakcija paruošė įstatymo pataisas, kuriomis siūloma išslaptinti KGB bendradarbių sąrašus. Parlamentui pritarus siūlymams, įslaptinti liktų tik tie asmenys, kurie šiuo metu nėra politikai, neužima jokių valstybės tarnautojų ir pareigūnų postų.
Aiškinamajame rašte projekto iniciatoriai nurodo, jog viešojoje erdvėje dažnai manipuliuojama informacija apie asmenis, kurie prisipažino, jog kadaise yra slapta bendradarbiavę su buvusiomis SSRS specialiosiomis tarnybomis.
Tokia medžiaga, pasak politikų, pateikiama be pagrindžiančių dokumentų, neretai kenkia žmogaus reputacijai, garbei bei orumui. Todėl, jų teigimu, išslaptinus bendradarbiavusių su KGB asmenų sąrašus, nebeliktų erdvės spekuliacijoms.
Šiuo metu įstatymas numato, jog prisipažinę KGB bendradarbiai yra įrašomi į įskaitą, tačiau jų duomenys 75 metus yra įslaptinti ir saugomi.
Jeigu Seimas pritartų iniciatyvai, su KGB bendradarbiavusių asmenų sąrašas bei jų duomenys būtų išslaptinti nuo kitų metų sausio 1 d.
2015 m. Seimas nusprendė, jog duomenys apie prisipažinusius buvusius KGB bendradarbius bus įslaptinti 75 metus. Iki tol įstatymas numatė, kad tokių asmenų duomenys yra įslaptinti iki 2015 m., tad baigiantis terminui parlamentas priėmė sprendimus šį laikotarpį pratęsti.