Buvęs premjeras Algirdas Butkevičius „Vakaro žinioms“ tvirtino, esą buvusi žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė teismui melavo, kad jis ministrę spaudė priversti atsistatydinti Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vadovą, grasindamas priešingu atveju apie V.Baltraitienę pateikti slaptas pažymas.
- Buvusi žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė teisme teigė visą laiką jautusi jūsų spaudimą, kad turi priversti Valstybinės maisto ir veterinarijos direktorių Joną Milių atsistatydinti, o jei nesugebės atstatydinti, tada esą jūs grasinote apie V.Baltraitienę pateikti kažkokias slaptas pažymas. Kas jose surašyta? - „Vakaro žinios“ teiravosi Algirdo BUTKEVIČIAUS.
- Tai yra melas, galiu pasakyti. Mano santykiai su J.Miliumi, kol nebuvo šitas konfliktas iškilęs, buvo labai geri. Ir labai daug buvome padarę darbų (nes buvo užsidariusi Rusijos rinka) ieškant naujų eksporto rinkų maisto produktams. O ta pažyma buvo išdalyta visiems ministrams. V.Baltraitienė iš pradžių sakė, kad į šitą procesą nesikiš, tuo mane labai nustebindama. Tačiau kai jai buvo duotas pavedimas atlikti tyrimą, paaiškėjus istorijai dėl „Judex“ listerijos, jai buvo pasakyta, kad reikia laikytis įstatymų ir Vyriausybės įstatymo. Kadangi šią sritį koordinuoja Žemės ūkio ministerija, ministrei buvo duotas pavedimas atlikti tyrimą antikorupciniu požiūriu dėl listerijos. Po nurodymo ji šį darbą atliko ir, kiek pamenu, dar buvo atliktas ir vidaus auditas. Tiek galiu pasakyti. Pažyma visiems ministrams buvo išdalyta.
- Tačiau V.Baltraitienė sakė, kad grasinote pateikti pažymas apie ją.
- Jei aš būčiau turėjęs pažymą prieš ją ir nebūčiau ėmęsis jokių veiksmų, tai šis klausimas būtų iškeltas daug aukščiau. Nes pažymos yra teikiamos trims asmenims - prezidentei, ministrui pirmininkui ir Seimo pirmininkui. Ministrei negrasinau.
- Tačiau tai rimtas kaltinimas iš ministrės pusės, teisininkai tokius ministrės parodymus vertina kaip šantažą iš jūsų pusės, o V.Baltraitienė teismui liudijo žinodama, kad už melagingus gresia baudžiamoji atsakomybė. Jei tai melas, kokia bus jūsų reakcija?
- Reaguosiu. Kol kas ką tik iš komandiruotės grįžau. Buvau Paryžiuje.
- J.Milius teigė, kad akis į akį jam sakėte neturintis jokių priekaištų, o viešai raginote jį atsistatydinti kaip praradusį pasitikėjimą.
- Galiu pasakyti, kad, atlikus antikorupcinį vertinimą, buvo nustatyti pažeidimai. J.Milius tuos pažeidimus pripažino ir pasižadėjo ištaisyti. Tačiau kai tokie atvejai paaiškėja, vadovams visada yra pasiūloma atsistatydinti, nes yra labai jautri sritis, o J.Milius puikiai žinojo, kad buvo jautriai sureaguota kitose šalyse. Nes norint eksportuoti produkciją į kitą šalį, ta šalis turi atsiųsti ekspertus, atlikti tyrimus mūsų laboratorijose, lankytis tose įmonėse. J.Miliui pasakyta, kad būtų pats geriausias atvejis, jei jis parašytų pareiškimą ir pats atsistatydintų.
- Tvirtinate J.Miliui nesakęs, kad neturite jam priekaištų?
- Buvo toks pokalbis, bet prieš tai, kai buvo atliktas antikorupcinis tyrimas. Iki tol minėjau, kad jis gerai dirbo, kartu surasta kaip niekad daug naujų rinkų eksportui. Bet šis atvejis po antikorupcinio tyrimo mano buvo įvertintas neigiamai. Tai ir kiti žmonės girdėjo.
- Antikorupcinį vertinimą specialiosios tarnybos atliko savo iniciatyva ar jūsų pavedimu?
- Jį atliko Žemės ūkio ministerija, gavusi mano pavedimą, nes iki tol delsė tai atlikti. Ministrė norėjo, kad pats A.Butkevičius išspręstų problemą nesilaikydamas įstatymų.
- Tačiau per Vyriausybės posėdį, kai buvo atleidinėjamas J.Milius, buvo remiamasi kažkokia slapta pažyma, mat jo veiklos ataskaitoms anksčiau buvo pritarta ir tuo pagrindu J.Miliaus atleisti nebuvo galima.
- Tai kita pažyma, gauta iš specialiųjų tarnybų, bet ji nesuvaidino pagrindinio vaidmens. Aišku, ta pažyma... Labai svarbūs ir moraliniai dalykai, kai kalbama apie vadovo galimybę toliau eiti pareigas. Tačiau pagrindinis atleidimo motyvas buvo antikorupcinio vertinimo pažyma.
- Pastaruoju metu daugybė vadovų atleisti remiantis slaptomis pažymomis, kurių turinio net patys „kaltinamieji“ nesužino. Ar jums priimtina tokia politika, ar ji neprasilenkia su demokratija ir žmogaus teisėmis?
- Pažymos visada yra rašomos trims valstybėms vadovams. Jas reikia blaiviai vertinti, tačiau valstybės vadovams jos yra reikalingos. Kiekvienas šalies vadovas yra labai užsiėmęs ir ką tu gali žinoti, koks yra tavo pavaldinys ar kitas žmogus, einantis svarbias pareigas ir galintis padaryti rimtų pažeidimų.
- Kaip tos slaptos pažymos paprastai atsiranda? Paprašo vienas iš valstybės vadovų ar jiems įsiūlo specialiosios tarnybos?
- Yra teikiamos ataskaitos, tiek galiu pasakyti.
- Gal jūs dėl J.Miliaus atleidimo patyrėte spaudimą iš aukščiau?
- Ne, nejutau jokio spaudimo. Galiu pasakyti, kad labai ilgai diskutavome su teisininkais. Kol nebuvo galutinio antikorupcinio įvertinimo, jo nepuolėme atleisti iš darbo. Kol teisininkai nesusipažino su įvertinimu, tol klausimas nebuvo teikiamas.
- Prieš jus nėra jokios slaptos pažymos?
- Nežinau. Man nėra pateikta. Gal kitiems yra pateikta? Tačiau to nežinau.
Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“