respublika.lt

Dvigubins gaminamų šovinių kiekį

(85)
Publikuota: 2024 spalio 29 16:00:00, Danas NAGELĖ
×
nuotr. 1 nuotr.
Giraitės šaudmenų gamykla, tikimasi, kasmet pradės gaminti dvigubai daugiau šovinių nei dabar. Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

Finansų ministerija didina krašto apsaugai reikalingų priemonių gamybos potencialą, dar šiemet ketindama investuoti į AB Giraitės ginkluotės gamyklą 11,2 mln. eurų. Tai leis anksčiau pradėti naujos gamybos linijos įrengimo darbus, padvigubinsiančius esamus bendrovės gamybos pajėgumus.

 

 

Planuojama, kad nauja šovinių gamybos linija pradės veikti 2027 m. Tam iš viso reikės 36 mln. eurų, kuriuos Finansų ministerija skirs iš savo asignavimų, didindama bendrovės įstatinį kapitalą. Pirmosios 11 mln. eurų investicijos numatomos skirti dar šiemet, patvirtinus jas Vyriausybės nutarimu.

„Vieningai sutariame, jog turime daugiau dėmesio skirti mūsų krašto gynybai ir saugumui stiprinti. AB Giraitės ginkluotės gamyklai didinant gamybos apimtis ir investuojant į šovinių gamybą, Finansų ministerija per kelerius metus prisidės 36 mln. eurų. Tai leis padvigubinti šovinių gamybos pajėgumus ir atliepti dėl karo Ukrainoje išaugusį poreikį stiprinti gynybos pramonę mūsų regione", - teigė finansų ministrė Gintarė Skaistė.

AB Giraitės ginkluotės gamykla gamina smulkaus kalibro šovinius - karinės paskirties NATO standartus atitinkančius bei civilinei rinkai skirtus aukštos kokybės šovinius. Šiuo metu bendrovė gali pagaminti iki 60 mln. šovinių per metus. Pastačius dar vieną gamybos liniją, esami gamybos pajėgumai būtų padvigubinti - bendrovė galėtų pagaminti iki 120 mln. šovinių per metus, o bendrovės apyvarta padidėtų iki 50 mln. eurų. Be to, padidinus gamybos pajėgumus, pasak pranešimo, taip pat padidėtų bendrovės efektyvumo rodikliai.

Šiai valstybės valdomai bendrovei keliamas strateginis tikslas - plėsti gamybinius pajėgumus, pritraukti investuotojus ir kartu vystyti amunicijos asortimentą, jų gamybą bei tiekimą. Bendrovės kapitalo stiprinimas turėtų prisidėti prie bendrovės finansinių pajėgumų ateityje įgyvendinti kitus gynybos pramonės investicijų projektus.

Siekiant padidinti gamybos apimtis, AB Giraitės ginkluotės gamykla 2022 m. jau investavo 2,3 mln. eurų į pralaidumo didinimą, pašalindama apribojimus šovinio surinkimo grandyje. Šiuo metu bendrovė vykdo antrąjį gamybos plėtros etapą, pašalinant apribojimus kulkų surinkime, kuris leis padidinti gamybos apimtis iki 35 proc. Šiuos darbus planuojama užbaigti 2025 m. pabaigoje, tam skiriant 2,6 mln. eurų iš nuosavų bendrovės ir skolintų lėšų.

Saugumo politikos ekspertas Ignas Stankovičius „Vakaro žinioms" priminė, kad dar 1991-aisiais dalyvavo Giraitės šaudmenų gamyklos koncepcijos kūrime.

„Paraką perkam, kapsules perkam, metalą perkam, bet tik štampuojam gilzes ir padarom kulką. Savo medžiagų neturime, tik galvojome, kad savo paraką turėtume gamintis. Deja, parako atsisakėme, gauname iš prancūzų, kuriems dar mokame už tai paskolą", - dėstė I.Stankovičius.

Anot eksperto, reikia atskirti du dalykus: ekonominę ir gynybinę bei logistikos pusę.

„Turėti Lietuvoje trumpą amunicijos logistikos grandinę yra puiku. Nors, kita vertus, gaminame tik NATO standartus atitinkančius šovinius, o nieko stambesnio, kad ir šovinių kulkosvaidžiams, negaminame. Dabar neseku, kas darosi gamykloje, tačiau kai Rusija pradėjo karą Ukrainoje, lyg ir turėjome pradėti gaminti šovinius „kalašnikovams", kuriais ukrainiečiai naudojasi. Man Giraitėje teko dalyvauti ne kaip projektuotojui, o kaip tam tikram ideologui, apvažiavau visas Lietuvos įmones, turėjusias potencialo parakui gaminti. Turėjome tam potencialo. Reikėjo lakų dažų fabriką statyti, nes parako žaliava labai mažai kuo skiriasi nuo lakų dažų", - dėstė I.Stankovičius.

Pasak eksperto, didinti Giraitės gamyklos pajėgumus būtina: nors šoviniai atitinka NATO standartus, gaminant tokiais mažais kiekiais dalyvauti tarptautiniuose konkursuose ir juos laimėti yra sunku arba nuostolinga net laimint.

„Bet negalima kalbėti vien apie ekonominį atsipirkimą. Kai pašonėje vyksta karas, šovinių paklausa visada yra. Aišku, ekonomiškai labiau apsimoka, kai gali pagaminti daugiau ir gali dalyvauti didesniuose konkursuose. Bet žiūrint saugumo prasme, būtina trumpinti logistines grandines - nereikia atsivežti iš kažkur. Juo labiau, kad mūsų šoviniai atitinka NATO standartus", - dėstė I.Stankovičius.

Anot jo, karo pramonė yra pelningas verslas, nors Lietuvai, anot jo, ne tai labiausiai turi rūpėti.

„Pavyzdžiui, šaudmenų gamyba yra pelningas verslas, tik reikia pakankamą jų kiekį gaminti. Kad tavęs konkurentai neišstumtų iš rinkos, išstumdami iš tarptautinių konkursų. Manau, gerai, jog norima investuoti į papildomus Giraitės gamyklos pajėgumus", - reziumavo I.Stankovičius.

 

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
4
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (85)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kaip vertinate V.Blinkevičiūtės sprendimą nebūti premjere?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kuris JAV prezidentas būtų geresnis variantas Lietuvai?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+4 +10 C

+9 +12 C

+3 +8 C

+9 +11 C

+11 +13 C

+4 +7 C

0-11 m/s

0-14 m/s

0-11 m/s