respublika.lt

Ekonomistas J.Stiglitzas ragina taikyti tarifus „disfunkcinėms“ Jungtinėms Valstijoms

(9)
Publikuota: 2025 vasario 13 15:42:00, Emilija Ferdmanaitė, Elta
×
nuotr. 1 nuotr.
Josepho Stiglitzo "Facebook" asmeninės paskyros nuotr.

Nobelio ekonomikos premijos laureatas Josephas Stiglitzas ketvirtadienį kalbėdamas pasaulinėje konferencijoje pareiškė, kad valstybės turėtų priešintis JAV prezidento Donaldo Trumpo administracijos „disfunkcinei“ politikai įvesdamos tarifus ir apmokestindamos Amerikos tarptautines įmones.

 

 

Amerikiečių ekonomistas kalbėjo Vatikane vykusioje konferencijoje dėl pelno mokesčio reformos. Konferencijoje pranešimus taip pat skaitė Brazilijos prezidentas Luizas Inacio Lula da Silva ir Ispanijos ministras pirmininkas Pedro Sanchezas.

„Turime galvoti, kaip kūrybiškai reaguoti į Jungtinių Valstijų vyriausybės neveiksnumą“, – pažymėjo J. Stiglitzas, kuris nuo seno pasisako už tarptautinių mokesčių reformą, siekiant užtikrinti, kad tarptautinės korporacijos sąžiningai mokėtų savo dalį.

J. Stiglitzas teigė, kad šią savaitę D. Trumpo priimtas sprendimą sustabdyti ilgametę kovą su kyšininkavimu simbolizuoja dėl korupcijos sienas kertančius „neteisėtus srautus“.

„Dabar turime JAV prezidentą, kuris sako, kad kyšininkavimas yra priimtinas. „Tai bus naudinga Amerikos verslui“, – aiškina jis“, – kalbėjo J. Stiglitzas.

D. Trumpas pirmadienį Teisingumo departamentui nurodė sustabdyti Užsienio korupcinės praktikos įstatymo vykdymą. Šis įstatymas draudžia JAV bendrovėms dalyti kyšius užsienio vyriausybių pareigūnams.

J. Stiglitzas pabrėžė, kad tarptautinė bendruomenė turėtų plačiau naudoti „kompensacinius muitus“ – tarifus, kuriuos viena šalis taiko kaip atsaką į kitos šalies subsidijas, „norėdama pasakyti: jei jūs leidžiate kyšininkavimą, tai yra subsidija jūsų įmonėms“.

„Jei nieko nedarote dėl klimato kaitos, tai irgi yra subsidija, ir tos šalys, kurios nesirūpina klimato kaita, susidurs su papildomais mokesčiais“, – pridūrė jis.

„Jei Jungtinės Valstijos nutraukia USAID programą, visam pasauliui sukeldamos daug kančių ir iš esmės pažeisdamos žmogaus teises, likęs pasaulis turėtų pasakyti: „Ką gi, tada mes apmokestinsime jūsų tarptautines įmones, kad gautume lėšų išlaikyti USAID.“

J. Stiglitzas yra vienas iš Nepriklausomos komisijos dėl tarptautinio įmonių pelno apmokestinimo reformos (ICRICT) – organizacijos, siekiančios kovoti su mokesčių vengimu – pirmininkų.

Lapkričio mėnesį Rio di Žaneire G20 šalių vadovai susitarė dėti daugiau pastangų, kad pasaulio milijardieriai mokėtų daugiau mokesčių. 

D. Trumpas pasitraukė iš Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) pasaulinio susitarimo dėl mokesčių, kurį pasirašė beveik 140 šalių ir pagal kurį įmonių pelnui taikomas 15 proc. minimalus mokestis.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
4
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (9)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Jei būtų galimybė, ar grįžtumėte į visuomeninį elektros tiekimą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Išgyvenimo kuprinė:

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-8 -4 C

-6 -3 C

-10 -5 C

-2 +2 C

-5 -2 C

-4 -2 C

0-3 m/s

0-5 m/s

0-3 m/s