Pasibaigus pirmajam Seimo rinkimų turui Lietuvos liaudies partijos (LLP) sąrašo lyderis Eduardas Vaitkus teigia paskleidęs žinią, kad žmonės turi galimybę rinktis nesisteminę politinę jėgą. Politikas tvirtina, kad tai ir buvo didžiausias partijos iškeltas lūkestis.
„Kuo galima džiaugtis? Kad gera žinia yra Lietuvos žmonėms paskleista ir galimybė suteikta rinktis. Galėjo žmonės rinktis arba nesisteminę jėgą, arba vieną iš 15 sisteminių jėgų, kurios jau 30 metų tos pačios ir jei žmonėms patinka tuos pačius rinkti ir ant to pačio grėblio lipti – tai negalime to uždrausti“, – žurnalistams kalbėjo E. Vaitkus.
Politikas teigia, kad nesureikšmina LLP ne itin palankių išankstinių rezultatų, nes tai, anot jo, yra Lietuvos žmonių sprendimas. Be to, aiškina E. Vaitkus, jis nieko nepraras netgi esant nepalankiai rinkimų baigčiai. Jo teigimu, geriausia, ką jis ir jo partija gali padaryti – tai pasiūlyti žmonėms rinktis.
„Man asmeniškai nieko nereikia. Klausimas tik buvo, kurį aš dabar kėliau, ko reikia didžiajai daugumai Lietuvos žmonių. Dėl to ir išsakiau šias vizijas ir pasiūliau jums alternatyvą. Jūs ją priimat arba jūs jos nepriimat ir tai buvo jūsų pasirinkimas. Aš pralošti jau nebegaliu, nes aš pasirinkimą jau padariau – aš pateikiau viziją. Dabar jūs pasinaudojat šansu, arba nepasinaudojat“, – Eltai sakė E. Vaitkus.
„Tai yra Lietuvos žmonių rezultatas, Lietuvos žmonių sprendimas. Kaip norite, taip ir nusprendžiate ir mes visi esame atsakingi už savo sprendimus. Tokiu atveju šita naktis ir parodys, kiek Lietuvos yra žmonių, kurie suvokia, kur mes esame atsidūrę, kas įvyksta Lietuvos masteliu ir aplink Lietuvą, kiek yra žmonių, kurie išdrįsę pasakyti, kad ne, reikia baigti su šita nesąmone“, – tvirtino jis.
Sekmadienį įvyko pirmasis Seimo rinkimų turas. Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) duomenimis, išreikšti savo pilietinę valią prie balsadėžių atėjo 52,06 proc. Lietuvos rinkėjų. Išankstiniame balsavime dalyvavo 11,75 proc. piliečių, o rinkimų dieną balsavo 40,31 proc.
Prieš ketverius metus, 2020 m., rinkėjų aktyvumas siekė 47,16 proc.
Dėl 141 Seimo nario mandato rungiasi 14 partijų ir viena koalicija. 71 Seimo narys renkamas vienmandatėse apygardose. Jeigu nė vienas kandidatas nesurinks penktadalio visų vienmandatės apygardos rinkėjų balsų, spalio 27 d. bus rengiamas antrasis Seimo rinkimų turas.
Dar 70 atstovų parlamente piliečiai išrenka pagal partijų sąrašus daugiamandatėje apygardoje. Politinės jėgos gaus mandatus, jeigu surenka ne mažiau kaip 5 proc. balsų. Tiesa, koalicijoms ši kartelė siekia 7 proc. – mažiausiai tiek balsų, kad gautų vietų Seime, turės surinkti Taikos koalicija bei jungtinį sąrašą sudarę „valstiečiai“.