Premjerui Gintautui Paluckui nesureikšminant „aušriečių" lyderio Remigijaus Žemaitaičio pareiškimų, prezidento vyriausiasis patarėjas Frederikas Jansonas laikosi kitokios pozicijos. Anot jo, „Nemuno aušros" pirmininko pasisakymai apie Ukrainą ir gynybos finansavimą kelia sunkumų valstybei.
„Į žodžius privalome kreipti dėmesį, nes tie žodžiai užgauna daug mūsų partnerių ir kelia sunkumų mūsų valstybei", - antradienį teigė F. Jansonas.
„(„Nemuno aušros" - ELTA) darbų nėra. Galime dar palaukti, bet jų nėra. Yra daug žodžių, bet nieko nepadaryta (...) Girdime tik išorinį triukšmą, kuris pridengia neveiksnumą", - pabrėžė jis.
Kaip skelbta anksčiau, Vyriausybės vadovas interviu Eltai teigė, kad koalicijos partnerio pareiškimai apie Ukrainą bei Rusijos grėsmę ar Prezidentūros pasipiktinimą sukėlęs šalies vadovo pasiūlymų iškraipymas jokių realių neigiamų pasekmių vis dar neturi.
Kalbėjimas apie švelnėjančią R. Žemaitaičio retoriką buvo klaida
Savo ruožtu F. Jansonas pripažįsta padaręs klaidą, kai po pirmojo Seimo rinkimų turo sakė, jog R. Žemaitaičio retorika pradėjo keistis.
„Buvo tikimasi, kad jis pradės elgtis kaip politikas, kuris šiaip jau yra valdančiosios koalicijos dalis ir turėtų ne tik pliurpti, bet ir dirbti. Tai neįvyko", - aiškino prezidento patarėjas.
„Šiuo atveju visada kalbėdamas apie žmogų tikiesi, kad jis kažkiek bus protingas, kažkiek bus sukalbamas. Bus toks, su kuriuo galėsi kalbėtis. Šiuo atveju buvo tam tikra klaida, nes laikas eina, o kalbėjimas darosi vis bjauresnis ir bjauresnis", - akcentavo jis.
Vieši aštrinimai naudingi Lietuvai nedraugiškoms valstybėms
Kalbėdamas apie viešojoje erdvėje matomus koalicijos partnerių nesutarimus, prezidento patarėjas akcentuoja, kad toks tariamas susiskaldymas naudingas Lietuvai nedraugiškoms valstybėms.
„Ar turime aštrinti, ar ne - čia yra valdančiosios koalicijos atsakomybė. Kiekvienas viešas aštrinimas yra galimybė priešiškoms valstybėms parodyti, kad Lietuva yra nesusivienijusi. (...) Tas daužymasis viešumoje duoda naudą tik Lietuvos valstybės nemėgėjams", - kalbėjo F. Jansonas.
Visgi, patarėjas pripažįsta, kad dėl R. Žemaitaičio pareiškimų apie Ukrainą tenka aiškintis užsienio partneriams.
„Tie pareiškimai, kurie įžeidžia Lietuvai draugiškas valstybes - dėl jų tenka aiškintis ir tai yra gėdinga ir skaudu. (...) Tai, kas buvo kalbama apie Ukrainą - yra melas, tai, kas buvo kalbama apie Lietuvos gynybos finansavimą - yra melas", - dėstė jis.
ELTA primena, kad pastaruoju metu viešojoje erdvėje taip pat surezonavo „Nemuno aušros" pirmininko R. Žemaitaičio pareiškimai apie Ukrainą bei Lietuvos saugumą. Politikas nepritarė Valstybės gynimo tarybos (VGT) sprendimams reikšmingai didinti gynybos finansavimą, o Seimo pirmininkui paraginus abejojančius politikus nuvykti į Ukrainą, R. Žemaitaitis tikino nematąs prasmės to daryti.
Tuo metu LNK žinios trečiadienį pranešė, jog susitikimų su rinkėjais metu R. Žemaitaitis metė kaltinimus prezidentui Gitanui Nausėdai, neva šis siūlo nacionalizuoti gyventojų indėlius ir panaudoti juos gynybai. Taip pat politikas tikina, jog norint gauti papildomų lėšų krašto apsaugai, reikėtų atšaukti sankcijas Baltarusijos trąšų tranzitui.
Savo ruožtu šalies vadovas Gitanas Nausėda teigė, kad dėl R. Žemaitaičio pareiškimų pokyčiai valdančiojoje daugumoje gali būti neišvengiami. Vertindamas pastarųjų savaičių „aušriečio" pasisakymus, šalies vadovas pažymėjo, kad R. Žemaitaitis tampa panašus į prorusiškomis pažiūromis pasižymėjusį Eduardą Vaitkų.
Tuo metu premjeras Gintautas Paluckas nelinkęs sureikšminti R. Žemaitaičio pasisakymų.
Visgi, Seimo pirmininkas Saulius Skvernelis nesutinka su tokia ministro pirmininko pozicija. Anot jo, tolesnės „Nemuno aušros" perspektyvos valdančiojoje daugumoje turėtų būti aptartos koalicinėje taryboje. Todėl politikas neatmeta, kad, socialdemokratams ir toliau nesiimant iniciatyvos šiuo klausimu, koalicinės tarybos posėdį šauks jo vadovaujami demokratai „Vardan Lietuvos".