Didžiojo septyneto (G7) užsienio reikalų ministrai penktadienį pareiškė esantys „labai susirūpinę“ dėl stiprėjančio Rusijos ir Šiaurės Korėjos bendradarbiavimo, ypač dėl to, kad Pchenjanas perduoda Maskvai ginklus, skirtus atakuoti Ukrainą.
„Esame labai susirūpinę dėl stiprėjančio KLDR (Šiaurės Korėjos) ir Rusijos bendradarbiavimo, kuris akivaizdžiai pažeidžia įvairias Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos rezoliucijas“, – pareiškime, kurį išplatino G7 šiuo metu pirmininkaujanti Italija, sakė ministrai.
„Raginame KLDR ir Rusiją nutraukti neteisėtą ginklų perdavimą“, – teigiama pareiškime, kuris taip pat buvo paskelbtas Pietų Korėjos, Australijos, Naujosios Zelandijos ir Europos Sąjungos ministrų vardu.
„Mūsų vyriausybės ryžtingai prieštarauja šiam besitęsiančiam ginklų, kuriuos Rusija panaudojo smogdama Ukrainos kritinei infrastruktūrai, taip pratęsdama Ukrainos žmonių kančias, perdavimui“, – dėstoma pareiškime.
Šią savaitę pasirodžiusioje Pentagono ataskaitoje sakoma, kad Rusija Ukrainoje naudoja Šiaurės Korėjos raketas. Tokia išvada daroma remiantis nuolaužų analize.
Pietų Korėja kaltina Pchenjaną siunčiant į Rusiją tūkstančius konteinerių su amunicija. Tai pažeistų abiem šalims taikomas JT sankcijas.
Įtakinga Šiaurės Korėjos vadovo Kim Jong Uno sesuo Kim Yo Jong šį mėnesį paneigė mestus kaltinimus ir savo ruožtu pavadino juos „absurdiškais“.
Tačiau ekspertai sako, kad per pastaruoju metu Šiaurės Korėjos atliktus raketų bandymus galimai buvo išbandoma ginkluotė, skirta naudoti mūšio lauke Ukrainoje.
JT sankcijos draudžia Šiaurės Korėjai atlikti bandymus, kuriuose būtų pasitelkiamos balistinės technologijos. Tačiau Maskva kovą pasinaudojo veto teise JT Saugumo Taryboje, kad iš esmės nutrauktų JT vykdytą pažeidimų stebėjimą.
„Pasinaudodama veto teise, Rusija siekė atkirsti visų JT šalių narių prieigą prie objektyvios ir nepriklausomos informacijos bei gairių, kurių joms reikia norint įgyvendinti įpareigojančias su KLDR susijusias Saugumo Tarybos rezoliucijas, kurios lieka galioti“, – tvirtino G7 ministrai.
„Raginame KLDR ir Rusiją nutraukti neteisėtą ginklų perdavimą, taip pat raginame KLDR žengti konkrečius žingsnius link to, kad būtų visiškai, patikimai ir negrįžtamai atsisakyta visų branduolinių ginklų, balistinių raketų ir susijusių programų“, – tęsė ministrai.
„Raginame KLDR sureaguoti į daugybę nuoširdžių pasiūlymų grįžti prie diplomatijos – vienintelio būdo užtikrinti ilgalaikę taiką Korėjos pusiasalyje“, – tikinama pareiškime.