Iškraipydamas teikiamus siūlymus dėl gynybos finansavimo „Nemuno aušros“ lyderis Remigijus Žemaitaitis gąsdina žmones, sako prezidentas Gitanas Nausėda. Šalies vadovas pažymi – už tai politikui gali grėsti baudžiamoji atsakomybė.
„Tokie pareiškimai yra labai rimti pareiškimai, jie tikrai sukelia daugybę painiavos tiek čia, Lietuvoje, gąsdinant žmones. Nes tai, kas yra daroma, yra žmonių gąsdinimas. Ir tai, be kita ko, gresia baudžiamąja atsakomybe, jeigu, pavyzdžiui, tokios nesąmonės ir jų skleidimas sukeltų indėlininkų paniką. Ponas Žemaitaitis už tokias kalbas turėtų sėsti į teisiamųjų suolą“, – ketvirtadienį Elektrėnuose žurnalistams sakė G. Nausėda.
„Tai kelia sumaištį tarptautinėje bendruomenėje, nes tikrai mūsų partneriai sunkiai supranta tokias kalbas apie Ukrainą, apie paramą Ukrainai, apie nesilankymą Ukrainoje, kadangi ten yra tas ir anas. Šitokie pokalbiai yra labai neatsakingi, žvelgiant iš atskiro žmogaus pozicijų. O iš politiko, kuris yra ir valdančiojoje koalicijoje, tai yra dvigubai neatsakinga“, – pabrėžė prezidentas.
„Jis diskutuoja su savimi“
Kaip skelbta, R. Žemaitaitis pastaruoju metu atsidūrė dėmesio centre dėl savo kontroversiškų pareiškimų. Politikas nepritarė Valstybės gynimo tarybos (VGT) sprendimams reikšmingai didinti gynybos finansavimą, o Seimo pirmininkui paraginus abejojančius politikus nuvykti į Ukrainą, R. Žemaitaitis tikino nematąs prasmės to daryti.
Tuo metu LNK žinios pranešė, jog susitikimų su rinkėjais metu R. Žemaitaitis metė kaltinimus prezidentui, neva šis siūlo nacionalizuoti gyventojų indėlius ir panaudoti juos gynybai.
Šią savaitę R. Žemaitaitis taip pat iškraipė Prezidentūros teiginius – šalies vadovo atstovams kalbant apie poreikį užtikrinti 4 proc. siekiantį ekonomikos augimą, „aušrietis“ nurodė, jog tai reiškia, kad gynybai užteks 4 proc. nuo bendrojo vidaus produkto (BVP).
„Aš, tiesą sakant, jau nebesigilinu į pono Žemaitaičio diskusijas su pačiu savimi, nes iš esmės tai, kas vyksta – jis diskutuoja su savimi. Diskutuoja apie liustraciją, diskutuoja apie kitus dalykus. 4 procentai (ekonomikos – ELTA) augimo tai nėra 4 procentai gynybai skiriamų lėšų. Atskirkime, apie ką kalbame. Ekonomikos augimas yra bendrojo vidaus produkto pokytis per metus. Gynybos išlaidos ir jų finansavimas – tai gynybos išlaidų ir bendrojo vidaus produkto konkrečiais metai santykis. Čia mes kalbame, kad reikia per keletą metų prie dabartinio augimo pasiekti 5-6 procentus iš eilės tam, kad mes suformuotume pilnai veikiančią nacionalinę diviziją“, – nurodė šalies vadovas, reaguodamas į R. Žemaitaičio paskleistą informaciją.
„Ką daro prezidentas ir jo komanda – mes siūlome ieškokime rezervų, panaudokime neišnaudotus išteklius, vidinius finansinius rezervus, tiek pensijų fondų, tiek formuojant taupomuosius indėlius (...). Mes tai ir siūlome. Siūlome tai daryti, pasinaudojant nacionaliniu plėtros banku ILTE, kuris jau yra įkurtas. Ir jis galėtų tokią funkciją vykdyti – spartinti mūsų ekonomikos augimą ir tokiu būdu vesti mus iki to rezultato, kuris yra taip reikalingas“, – kalbėjo jis.
Todėl, apibendrindamas leido suprasti G. Nausėda, diskusijos su R. Žemaitaičiu yra beprasmiškos.
„Aš, tiesą sakant, noriu pasakyti, ką noriu pasakyti. Ir visai nenoriu diskutuoti su ponu Žemaitaičiu, kadangi jis kalbasi... Nežinau, ar su dievais, ar su pačiu savimi“, – sakė prezidentas.
Premjero laikysenos nevertino
Ir nors pats kritiškai pasisako R. Žemaitaičio atžvilgiu, prezidentas nesiėmė vertinti premjero Gintauto Palucko laikysenos. Pastarasis nėra linkęs sureikšminti „Nemuno aušros“ lyderio pareiškimų ir nurodė, konkrečių Prezidentūros siūlymų iškraipymas neturi jokių neigiamų pasekmių.
„Aš tikrai nekomentuosiu pono Palucko pozicijos, jis pats gali puikiausiai pakomentuoti ir išdėstyti savo argumentus. Aš tik noriu pasakyti, ką aš noriu pasakyti“, – klausiamas, kaip vertina Vyriausybės vadovo laikyseną, tepasakė prezidentas.
Visgi, G. Nausėda pakartojo manąs, jog tvyrančios įtampos dėl R. Žemaitaičio neišvengiamai išsispręs. Šalies vadovas akcentavo – „aušriečio“ elgesys rodo, jog jis nėra pasirengęs konstruktyviam darbui.
„Aš manau, kad klausimas išsispręs. Aš paskutinį kartą komentuodamas pasakiau – aš manau, kad klausimas tiesiog natūraliai išsispręs, nes susidaro įspūdis, kad šis žmogus tiesiog pats ieško tinkamos progos pasprukti iš koalicijos, kadangi jis nėra pasirengęs konstruktyviai dirbti, teikti įstatymų projektų. O daugiau yra pasirengęs jaukti vidinę mūsų visuomenės atmosferą“, – apibendrino G. Nausėda.
ELTA primena, kad užsitęsus ginčams valdančiosios daugumos gretose, pirmadienį socialdemokratų iniciatyva šaukiama koalicinė taryba. Pasak ministro pirmininko patarėjo Justino Argusto, posėdžio metu numatoma aptarti politines aktualijas, Vyriausybės programos priemonių planą, siūlomus pokyčius antrajai pensijų pakopai bei kitus klausimus.
Dalis valdančiosios daugumos atstovų pastaruoju metu kalbėjo apie būtinybę šaukti koalicinės tarybos posėdį ir aptarti viešojoje erdvėje rezonansą kėlusius „Nemuno aušros“ lyderio R. Žemaitaičio pareiškimus.
Paskutinį kartą koalicinė taryba buvo sušaukta dar praėjusiais metais – gruodžio pabaigoje.