Premjeras Gintautas Paluckas sako, kad Finansų ministerijos siūlomas 36 proc. gyventojų pajamų mokesčio (GPM) tarifas didžiausioms pajamoms gali būti pakeistas. Anot jo, dėl to bus apsipręsta po diskusijų koalicijoje ir su verslo atstovais.
„Mano pozicija yra panaši į prezidento. Manau, mums kultūriškai sunku priimti tą viršutinį tarifą. Todėl neatmetu galimybės, kad po diskusijos tai galėtų pasikeisti. Be abejo dėl to bus išklausytos ir verslo asociacijos“, – penktadienį Šiauliuose žurnalistams teigė G. Paluckas.
Ketvirtadienį G. Nausėda teigė, kad siekiant išlaikyti kvalifikuotus žmones ir patrauklias darbo vietas, GPM progresyvumas neturėtų peržengti protingų ribų. Anot jo, reiktų „apsiriboti“ 32 proc. tarifu.
Taip pat premjeras pabrėžia, kad dabartinis projektas yra tik Finansų ministerijos pasiūlymai, kuriuos Vyriausybė ir Seimas dar gali pakeisti.
„Pirmiausiai kalbant apie mokesčių korekcijas tam tikras. Iš tiesų rimta diskusija prasideda tik dabar, po Finansų ministerijos pateiktų aiškių projektų. Mes galime diskutuoti ne tik apie menamus tarifus, bet kaip jie būtų taikomi, kokie algoritmai, kokios išlygos“, – kalbėjo premjeras.
„Net Vyriausybės nutarimas, kuris bus teikiamas Seimui, jau bus kitoks nei Finansų ministerijos pateikti siūlymai. (...) Tikrai šnekėsimės su verslu. Nes jie įsipareigoję užtikrinti augimą“, – sakė jis.
Pinigai reikalingi savivaldai
Nekilnojamo turto (NT) mokesčio siūlymui toliau susilaukiant kritikos, G. Paluckas tvirtina, kad jo sugeneruotos lėšos bus reikalingos ne tik gynybai, bet ir savivaldybių palaikymui. Anot politiko, 2027 m. pasibaigus dabartiniam Europos Sąjungos (ES) biudžeto laikotarpiui sumažės jos institucijų skiriamos lėšos Lietuvos infrastruktūrai.
„NT mokesčio pajamos trumpuoju laikotarpiu keliaus į gynybos fondą, bet ilgesniu laikotarpiu grįš į savivaldą. O savivaldai tie pinigai reikalingi norint garantuoti gerovę, remontuoti šaligatvius, takus, gatves. Nes Europos finansavimas senka. Ir naujoji finansinė perspektyva bus gerokai lieknesnė, nei esame įpratę turėti“, – aiškino G. Paluckas.
„NT mokesčio projektas yra įregistruotas ir diskusija prasideda. Bet tikslas yra pirmiausiai pasiekti, kad mokestis nieko neslėgtų ir nesmaugtu“, – tikino jis.
Kaip rašoma oficialioje ES svetainėje, dabartinis ilgalaikis sąjungos biudžetas naudojamas nuo 2021 m. iki 2027 m. Kitas ilgalaikis ES biudžetinis laikotarpis – 2028–2034 m.
ELTA primena, kad Rimanto Šadžiaus vadovaujama Finansų ministerija trečiadienį įregistravo mokesčių pertvarkos projektą ir siūlo taikyti nulinį tarifą NT, kurio vertė neviršija 40 tūkst. eurų.
Kaip numatoma ministerijos pasiūlytame projekte, 0,1 procento tarifas būtų taikomas NT vertei nuo 40 tūkst. iki 200 tūkst. eurų. 0,2 proc. tarifas – iki 400 tūkst. eurų, 0,5 proc. tarifas – iki 600 tūkst. eurų. Galiausiai, 1 proc. tarifą siūloma taikyti nekilnojamojo turto vertei, viršijančiai 600 tūkst. eurų.
GPM siūloma dalinti į keturias tarifo kategorijas, priklausomas nuo pajamų dydžio. Metinėms pajamoms iki 36 vidutinių darbo užmokesčių (VDU) būtų taikomas 20 proc. tarifas, pajamoms nuo 36 iki 60 VDU – 25 proc., nuo 60 iki 120 VDU – 32 proc. tarifas.
Ketvirtasis tarifas, paliestų gyventojus uždirbančius virš 120 VDU ir siektų 36 proc.
Mokesčių pakeitimų projekte taip pat numatyta didinti ar panaikinti kai kuriuos lengvatinius pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifus. Tarp galimų pakeitimų – siūlymas atsisakyti PVM lengvatinio tarifo taikymo šildymui ir karštam vandeniui bei malkoms.
Dar siūloma padidinti lengvatinį PVM tarifą, taikoma apgyvendinimo, keleivių vežimo paslaugoms bei meno ir kultūros įstaigų, renginių lankymui nuo 9 iki 12 proc. Ministerijos duomenimis, to finansinė nauda – 20,1 mln. eurų.
Visgi, ministerija siūlo sumažinti knygoms ir neperiodiniams informaciniams leidiniams taikomą lengvatinį PVM tarifą nuo 9 proc. iki 5 proc.
Taip pat pateiktas pasiūlymas visas ne gyvybės draudimo sutartis apmokestinti 10 proc. tarifu.