respublika.lt

Kaip visa Seimo ir VSD kariauna, o užkulisiuose JAV ambasada, „gelbėjo” mus nuo R.Pakso

(393)
Publikuota: 2025 balandžio 03 08:00:57, Olava STRIKULIENĖ
×
nuotr. 6 nuotr.
Artūras Paulauskas ir Egidijus Kūris. Redakcijos archyvo nuotr.

Kovo mėnesį buvęs JAV Valstybės departamento pareigūnas Maikas Benzas socialiniame tinke X, remdamasis „Wikieaks" dokumentais nusistebėjo, dėl kokių menkų priežasčių buvo nuverstas Lietuvos prezidentas Rolandas Paksas. Taip pat pastebėjo, jog šioje istorijoje dalyvavo ir tuometis JAV ambasadorius Lietuvoje Stivenas Mulas.

 

Tiesa, tos „menkos priežastys" 2003-aisias buvo išpūstos į milžinišką burbulą, kupiną „grėsmių", slaptų „šnipų", organizuotų banditų, burtininkių su tualetiniu popieriumi ir panašios fantastikos.

JAV ambasados, o su ja - ir JAV valstybės departamento įtaka, aišku, buvo nutylima. Piliečiai jos net nenujautė. Burbulas išpūstas dalyvaujant mūsiškiam Valstybės saugumo departamentui ir jo tuometiniam generaliniam direktoriui, signatarui Mečiui Laurinkui. Taip pat dalyvaujant tuometiniam Seimo pirmininkui, Naujosios sąjungos (solialliberalų) partijos vadovui Artūrui Paulauskui ir tuometinėms keturioms didžiausioms Seimo frakcijoms - liberalcentristams (NS) (socialliberalams), Tėvynės Sąjungai - Lietuvos krikščionims - demokratams ir Socialdemokratinei koalicijai, kurią sudarė Lietuvos demokratinė darbo partija (LDDP) su Socialdemokratais.

Iš pradžių M.Laurinkus pristatė Seimui VSD pažymą „Dėl negatyvių tendencijų, keliančių grėsmę valstybės saugumui". Pažyma pateikta su schema, kurioje R.Paksas buvo visas apraizgytas vietiniais bei Gruzijos banditais, kirpėjomis, stomatologe Rūta Smailyte, aiškiarege Lena, savo patarėju, „Aviabaltika" vadovu Jurijumi Borisovu, Rusijoje registruota įvaizdžio kūrimo bei konsultacijų agentūra „Almax" ir t.t. O visą šį vaizdingą kratinį karūnavo nuostata, jog šalies prezidentas kažkaip susijęs su Rusijos planu „Strekoza" („Laumžirgis") ir visais tais kitais išvardintais asmenimis ar tik nujaučiamomis personomis. Todėl ir ne tik todėl pažeidžiamas, politiškai neatsparus ir t.t.

Devyni prieš vieną

Po tokio pareiškimo, kaip vėliau išaiškėjo, labiau tinkančio ne M.Laurinkui, bet nepilnamečiam burtininkui Hariui Poteriui, Seimas, aišku, ėmėsi žygių bei žygdarbių.

Sudarė Seimo laikinąją komisiją „Dėl galimų grėsmių Lietuvos nacionaliniam saugumui", jos pirmininku tapo signataras, socialdemokratas Aloyzas Sakalas, o nariais - liberaldemokratas Dailis Alfonsas Barakauskas, liberalcentristai Gintaras Steponavičius ir Algis Kašėta, socialliberalai Alvydas Sadeckas ir Vaclov Stankevič, konservatorius Andrius Kubilius bei LDDP ir LSDP bendra koalicijai tuo metu priklausę Zenonas Mačernis ir Stasys Kružinauskas.

Tad faktiškai iš 9-ių narių tik liberaldemokratas D.A.Barakauskas bent teoriškai turėjo būti buvusio šios partijos pirmininko R.Pakso pusėje.

Vėliau taip ir atsitiko. Komisijai nusprendus, jog „būtina visapusiškai, objektyviai ištirti bei teisiškai įvertinti, ar savo veiksmais Respublikos Prezidentas Rolandas Paksas nėra šiurkščiai pažeidęs Konstitucijos ir sulaužęs duotos priesaikos", tik D.A.Barakauskas išreiškė savo atskirąją nuomonę.

Anot D.A.Barakausko, „atkreiptinas dėmesys į tai, kad VSD pažymoje nėra net užsiminta apie Prezidento atsakomybę ir jo veiklos, neva keliančios grėsmę valstybės nacionaliniam saugumui".

(...) D.A.Barakauskas teigė, jog „Komisija peržengė jos kompetencijos ribas (...) Komisijos išvados yra neteisėtos ir nepagrįstos".

86-i prieš vieną

Tačiau Komisijos išvados buvo labai palankiai sutiktos Seimo daugumos. Tarsi būtent tokių, o ne kitokių išvadų ir buvo laukta. Galbūt ne tik Seime, bet ir JAV ambasadoje Vilniuje? Netrukus (2003 m gruodžio 16 d.) Seimo narių grupė įteikė Seimo pirmininkui A.Paulauskui teikimą pradėti Respublikos Prezidentui Rolandui Paksui apkaltos procesą. Šį teikimą Seimo pirmininkui A.Paulauskui pasirašė ir pats Seimo pirmininkas A.Paulauskas. O šalia jo buvo dar 85 parašai.

Štai jie:

Raimondas Šukys, Julius Sabatauskas, Andrius Kubilius, Alvydas Sadeckas, Irena Šiaulienė, Eligijus Masiulis, Alvydas Ramanauskas, Ramūnas Karbauskis, Jonas Jučas,. Artūras Melianas,, Kęstutis Kriščiūnas, Jonas Korenka, Nikolajus Medvedevas, Arvydas Vidžiūnas, Klemensas Rimšelis, Antanas Baura, Aloyzas Sakalas, Algis Kašėta, Danguolė Mikutienė, Domininkas Velička, Algirdas Gricius, Povilas Jakučionis, Algirdas Sysas, Antanas Stasiškis, Artūras Vazbys, Algimantas Salamakinas, Vaclovas Karbauskis, Gediminas Jakavonis, Vaclov Stankevič, Gintautas Šivickas, Stasys Kružinauskas, Jurgis Razma, Gintautas Kniukšta, Egidijus Vareikis, Kęstutis Kuzmickas, Vladimir Orechov, Vytautas Landsbergis, Gintaras Steponavičius, Gediminas Kirkilas, Vasilijus Popovas, Artūras Skardžius, Jūratė Juozaitienė, Raimundas Palaitis, Rasa Juknevičienė, Algis Rimas, Audrius Klišonis, Jonas Čekuolis, Virginijus Martišauskas, Birutė Vėsaitė, Algimantas Valentinas Indriūnas, Vytautas Kvietkauskas, Romanas Sedlickas, Sigita Burbienė, Gediminas Vagnorius, Algirdas Saudargas, Arminas Lydeka, Kęstutis Glaveckas, Vytenis Povilas Andriukaitis, Gediminas Dalinkevičius, Saulius Lapėnas, Vasilij Fiodorov, Nijolė Steiblienė, Rimas Valčiukas, Antanas Valys, Juozas Matulevičius, Justinas Karosas, Algirdas Kunčinas, Gintautas Babravičius, Algirdas Butkevičius, Gintaras Šileikis, Irena Degutienė, Edvardas Kaniava, Dalia Teišerskytė, Giedrė Purvaneckienė, Juozas Raistenskis, Valentinas Greičiūnas, Juozas Palionis, Eduardas Šablinskas, Valerijus Simulik, Viktoras Uspaskich, Visvaldas Nekrašas, Česlovas Juršėnas, Alfonsas Macaitis, Ona Babonienė, Rimantas Sinkevičius, Artūras Paulauskas.

Kai kurie pasirašiusieji jau mirę, kiti - pasitraukę iš politikos ar tapę europarlamentarais. Kai kurie (Eligijus Masiulis, Gintaras Steponavičius ir t.t.) nuteisti, iš jų vienas net sėdi už grotų. Aštuoni pasirašiusieji dirba ir šios kadencijos Seime, tik kai kurie jau pakeitę partijas. Tačiau 2003 m gale jie visi dar buvo gyvi, neteisti, teisūs, labai principingi ir regėjo tik vieną „pažeidžiamą" asmenį - R.Paksą.

Teikimas su priedainiu

Teikime, įteiktame Seimo pirmininkui, po kiekvieno punkto buvo kartojamas vis tas pats priedainis - „ir tuo Respublikos Prezidentas šiurkščiai pažeidė Konstituciją bei sulaužė duotą priesaiką". Tad atmetus šį priedainį, R.Paksas kaltintas:

• „Savo veikloje neužtikrinus Valstybės paslapties apsaugos (priedainis)

• „Savo veiksmais neteisėtai darius įtaką privačių ūkio subjektų veiklai (priedainis)

• „Savo veikloje nesuderinus viešųjų ir privačių interesų (priedainis)

• „Savo veiksmais neužtikrinus ir sutrikdžius valstybės valdžios institucijų darnų funkcionavimą (priedainis)

• „Aplaidžiai vykdžius savo pareigas (priedainis)

Taip pat teigiama, jog pateikti kaltinimai grindžiami „šiais argumentais, faktais ir įrodymais (jų šaltiniais).

Na, ir kokie tie argumentai?

Nebuvo tik tulpių pašto

....."Almax", įtariama susijusi su Rusijos specialiosiomis tarnybomis, darė ir tebedaro įtaką Prezidentūrai. (....) Respublikos Prezidento santykiai su J.Borisovu yra išskirtiniai (Jurijus Borisovas - tuo metu „Aviabaltika" vadovas, R.Pakso patarėjas - red past). (...) Skubos tvarka jam suteikė pilietybę. (...) Asmenys, susiję su nusikalstamo pasaulio ir šešėlinio verslo struktūromis, darė įtaką Prezidentūrai ir siekė teisėsaugos institucijų vadovų pakeitimo". (...) Nuolatinis (R.Pakso) neatsižvelgimas į VSD pažymas ir pasiūlymus, slaptos informacijos perdavimas asmenims, neturintiems teisės su ja susipažinti".

Baisūs įtarimai, ar ne? Ir iš ko nuspręsta, kad slapta informacija nutekinta? Vienas argumentų, pateiktų A.Sakalo komisijos - „J.Borisovas susitiko su Respublikos Prezidentu ir iš pokalbio jis suprato, kad J.Borisovo telefoninių pokalbių klausomasi". (...) „Jo (R.Pakso) patarėjai viršijo savo kompetenciją, kišosi į kitų valstybės institucijų veiklą, piktnaudžiavo savo statusu, taip įnešdami sumaištį į valstybės valdymą".

Jei į šią pastraipą įrašytume ne R.Paksą, o Dalią Grybauskaitę, Komisijos išvadų tekstas skambėtų lygiai taip pat. Juk irgi kišosi ir į vidaus reikalų ministro R.Palaičio, ir į Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos buvusio vadovo Vitalijaus Gailiaus veiklą ir t.t. Na, tik dar tektų pridėti ir tulpių paštą...

Tad R.Paksas pultas už tai, kad jo patarėjai (...) duodavo neteisėtus pavedimus įvairioms valstybės institucijoms, o Prezidento patarėjo užsienio politikos ir integracijos klausimais (Alvydo) Medalinsko pozicija vienu ar kitu atveju skirdavosi nuo Respublikos Prezidento pozicijos.

Tačiau aiman! Nė vienas iš čia įvardintų asmenų nebuvo patrauktas nei politinei, nei baudžiamajai, nei administracinei atsakomybei. Įskaitant ir J.Borisovą. Nors visi šie komisijos įvardinti asmenys buvo sveiko proto, suaugę ir pakaltinami. Išvada - nebuvo jų už ką kaltinti, nes jie nebuvo Rolandas Paksas.

Seimas buvo stebėtinai mažakalbis

Seimo keturių frakcijų (socialliberalų, liberalcentristų, konservatorių ir LDDP-LSDP) siūlymas pradėti R.Pakso apkaltą, 2003 m gruodžio 18-ąją svarstytas Seimo rytiniame posėdyje. Pirmininkavęs, o ir teikimą pasirašęs G.Steponavičius pranešė, jog „Seimo seniūnų sueiga pasiūlė, kad (...) būtų trumpai suteiktas žodis apkaltos iniciatorių atstovui (...), todėl, kolegos, iniciatorių atstovas Raimondas Šukys - tribūnoje".

Ką kalbėjo R.Šukys, šiuo metu priklausantis „Nemuno aušros" frakcijai ir nuo jos išrinktas Seimo pirmininko Sauliaus Skvernelio pavaduotoju.

O R.Šukys kalbėjo taip:

„Aš noriu pasakyti, kad visi, pasirašiusieji po šiuo tekstu, nori sužinoti tiesą (...) Kaltinimai buvo išreikšti gana nedviprasmiškai, abejonių kilo labai rimtų".

„Jeigu ketverius metus valstybei vadovautų Prezidentas, kuriam Seimas 70-čia balsų iš esmės tas abejones arba kaltinimus galbūt netiesiogiai jau pareiškė savo nutarimu, ketverius metus mes gyventume nepasitikėjimo atmosferoje. Reikia šį klausimą išspręsti taip, kaip yra numatyta Konstitucijoje".

E.Masiulio paklaustas, „ar apkaltos procesas ir jį reglamentuojančios procedūros (...) yra parlamentinė procedūra, ar tai yra kokia nors teisminė procedūra", R.Šukys atsakė, kad tas „procesas yra politinis, parlamentinis, teisinis procesas".

Ką kalbėjo R.Paksą užstojusieji?

Vladas Žalnerauskas: „...gal ne visai atitinka Konstituciją toks teiginys, pavyzdžiui, „įtariamas susijęs su Rusijos specialiosiomis tarnybomis ir t.t.". Man nepavyko rasti, kad tokį įtarimą kas nors būtų oficialiai pateikęs (...) Man niekur nepavyko rasti apibrėžimo, kas yra „asmenys, susiję su nusikalstamo pasaulio ir šešėlinio verslo struktūromis". Kada jūs (kreipiasi į R.Šukį - red past.) paskutinė kartą buvote išpažinties?" (R.Šukys į paskutinė klausimą neatsakė, pareiškęs, kad tai asmeniška - red past).

Julius Veselka: „...tą įslaptintą informaciją renka ne vienas Mečys Laurinkus, renka jo komanda (...) Ar jūs esate įsitikinę, kad nešant Prezidentui informaciją, ta pati informacija iš to paties saugumo tą pačią dieną nutekėjo kam reikia. Ar jūs tikrai galite įrodyti, kad iš saugumo negalėjo nutekėti informacija, o tik iš Prezidento?"

Petras Gražulis: „Vykdant apkaltos procesą, vienas iš reikalavimų - griežtai laikytis politinio nešališkumo. (...) Ar tie komisijos nariai, kurie dirbo Laikinojoje tyrimo komisijoje, kur reiškė savo išankstines nuomones, o ir daugelis Seimo narių jau turi išankstines nuomones, ar jie vis dėl to sugebės išlikti politiškai nešališki?"

Algimantas Matulevičius: „Tikrai norėtųsi, kad būtų daugiau objektyvumo, nes man atrodo, kad jo kiekvieną dieną lieka vis mažiau. Galbūt dar vis tiek ši valstybė nuo Naujųjų metų dar gali tapti teisine valstybe"?

Šių laikų lietuviškos demokratijos nacionaliniai ypatumai iš esmės jau nuteisė tą, kurį šiandien bandoma ir galvojama teisti. (...) Būtų įdomu, ar nuoširdžiai sakoma, kad mes norime demokratiškai apsivalyti ir sustiprinti demokratiją (....) . Ar bus taip pat organizuoti, inicijuoti politiniai sprendimai dėl buvusio Prezidento Valdo Adamkaus, buvusio Seimo pirmininko Vytauto Landsbergio, premjero Andriaus Kubiliaus, dėl tų baisių dalykų, kurie buvo padaryti lietuvių tautai atiduodant nežinia kam „Mažeikių naftą" (...).Ar tai bus nueita į vieno žmogaus, šiuo atveju, Prezidento R.Pakso nulinčiavimą?"

Į žodį „nulinčiavimas" sureagavo tuometinio Seimo pirmininko pirmasis pavaduotojas Česlovas Juršėnas: "Siūlyčiau parinkti terminus. Terminas labai aiškus - parlamentinė procedūra, kuri vadinasi apkalta. Dėl kitų terminų - prašyčiau atsisakyti, nors, žinoma, kiekvieno valia demokratinėje šalyje kalbėti, ką jis nori".

Ir taip gimė J.Sabatausko komisija!

Dauguma Seimo narių visiškai nedalyvavo diskusijoje, pritarė Specialiosios tyrimo komisijos sudarymui ir tik ginčijosi, kiek joje turėtų būti narių ir kiek iš tų narių turi būti teisininkai.

A.Kubilius ir E.Masiulis siūlė, kad būtų 5 teisininkai, o Petras Gražulis - kad šeši.

Galiausiai Seimas nubalsavo, kad R.Pakso likimą spręstų 12-os asmenų Komisija, kurioje dirbtų 6 Seimo nariai ir 6 teisininkai, parinkti Teisėjų tarybos ir Generalinės prokuratūros. Tarp Specialiosios komisijos narių nepateko nė vienas politikas, dalyvavęs A.Sakalo komisijos veikloje.

Seimas į Specialiąją tyrimo komisiją delegavo socialdemokratą Julių Sabatauską (pirmininkas), socialliberalą Vaclovą Karbauskį, konservatorių Jurgį Razmą, liberalcentristą Gintarą Steponavičių, R.Šukį ir Alfonsą Macaitį.

Prabėgo 22-eji metai. R.Paksas, A.Medalinskas ir Rūta Smailytė vis dar Lietuvos valstybės neišdavė...

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
646
F

Sekite mus „Google“ naujienose.

Esame Facebook: būk su mumis Facebook

Esame Youtube: būk su mumis Youtube

Esame Telegram: būk su mumis Telegram

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (393)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar reikia trumpinti mokslo metus?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar tikite, kad užsienio agentai daro reikšmingą įtaką Lietuvos politikai?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+3 +8 C

0 +3 C

-4 0 C

+6 +14 C

-1 +4 C

+1 +3 C

0-6 m/s

0-9 m/s

0-7 m/s