Lietuvos kriminalinės policijos biuro pareigūnams specialios operacijos metu pavyko sulaikyti 3 iškrypėlius, įtariamus mažamečių asmenų tvirkinimu ir vaikų išnaudojimu pornografijai.
- Kaip atpažinti, kad asmuo, siekiantis bendrauti, yra pedofilas? - pasiteiravo „Respublika“ Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato psichologo Arūno NORKAUS.
- Jei pedofilinių polinkių turintis žmogus artimiau susipažinti siekia internetu, jis paprašo, kad vaikas atsiųstų savo, draugų ar draugių fotografijas. Pirmiausiai prašoma įprastų, gyvenimiškų fotografijų, bet netrukus vaikas sulaukia prašymo atsiųsti fotografiją, kurioje jis būtų įsiamžinęs nuogas. Neretai vaikas net būna pamokomas, kaip turi nusifotografuoti. Bendraujant gyvai pedofilai vaikus vilioja pasiūlymais pasivažinėti prašmatniais automobiliais, kviečia apsilankyti jų namuose ar pabendrauti kavinėje. Iš nepažįstamų žmonių rankų vaikai neturėtų priimti nei maisto, nei gėrimų, nes neaišku, kokių medžiagų gali būti ten įberta. Vaikams ir jaunuoliams nederėtų sėsti ir į nepažįstamų ar mažai pažįstamų žmonių automobilius, susivilioti pasiūlymais apsilankyti jų namuose.
- Kaip apsaugoti vaikus nuo iškrypėlių?
- Tėvai privalo kontroliuoti savo vaikų gyvenimą ir elgesį, turi žinoti, kokiuose portaluose lankosi jų vaikai, pasirūpinti, kad žalinga informacija vaikams būtų neprieinama. Būtina skiepyti vaikams atsargumo jausmą, paaiškinti, kad bendrauti su nepažįstamais asmenimis gali būti pavojinga. Svarbu visą šią informaciją pateikti ne gąsdinant, o nuoširdžiai kalbantis, kad vaikas visa tai kuo geriau priimtų.
- Gal ir Lietuvoje, kaip JAV, derėtų oficialiai informuoti žmones apie jų kaimynystėje gyvenančius asmenis, teistus už pedofiliją?
- Problema ta, kad mūsų šalyje perdėtai bijoma pažeisti žmogaus teises, aklai vadovaujamasi demokratijos principais, Visuotine žmogaus teisių deklaracija. Tačiau JAV juk nė kiek ne mažiau demokratiškos už ES valstybes. O būtent JAV ir yra išplėtota išsami informacinė sistema apie pedofilus. Šioje visiems prieinamoje informacijoje pateikiama pedofilo fotografija, įvykdytos nusikalstamos veikos aprašymas, nurodoma gyvenamoji vieta. Jei už pedofiliją teistas asmuo pakeičia gyvenamąją vietą, apie tai nedelsiant pranešama jo naujos gyvenamosios vietos savivaldos institucijoms. Tokia praktika nepakenktų ir Lietuvoje. Juk ir pedofilų aukos turi teises, kurios yra gerokai svarbesnės nei nusikaltėlių. Mūsų šalyje, deja, vis dar nepriimtas cheminės kastracijos įstatymas, nors kai kuriose ES šalyse jis jau taikomas ir yra veiksmingas.
- Kas pastūmėja žmones į pedofiliją?
- Dažniausiai šis potraukis būna įgimtas. Tačiau į pedofiliją žmonės gali įsitraukti ir dėl netinkamo auklėjimo šeimoje, susiklosčius tokioms aplinkybėms, kurios pakerta žmogaus pasitikėjimą savimi. Dėl didžiulio menkavertiškumo jausmo tokie žmonės nesijaučia galį bendrauti su sau lygiais, nedrįsta susirasti partnerių. Norėdami tai kompensuoti jie ieško už save silpnesnių ir juos išnaudoja. Į pedofiliją pastūmėti gali ir vaikystėje patirta prievarta.
Parengta pagal dienraštį "Respublika"