Kandidatas į teisingumo ministrus Rimantas Mockus nenori vertinti „Nemuno aušros“ lyderio Remigijaus Žemaitaičio. Akcentuodamas, kad nėra politikas, advokatas tikina, jog pasiūlymą tapti ministru svarstęs nagrinėdamas Vyriausybės programą.
„Koalicijos sutartis yra rašytinis teisinis dokumentas. Šios koalicijos sutarties vienas iš kontrahentų yra ir pono Žemaitaičio partija. Suprantama, kad tiek su ponu Žemaitaičiu, tiek su gerbiamu ministru pirmininku, tiek su jo ekscelencijos vyriausiuoju patarėju aš buvau susitikęs“, – trečiadienį žurnalistams Prezidentūroje teigė R. Mockus.
„Aš nesu politikas, aš esu profesionalus teisininkas ir žiūriu į teisines užduotis, iškeltas Vyriausybės programoje ir nevertinu politikų ir tai ne mano prerogatyva“, – dėstė jis.
Atsakydamas, ar sutampa jo ir R. Žemaitaičio požiūris į reikalingus pokyčius, R. Mockus akcentavo, kad visi numatyti prioritetai jau išdėstyti Vyriausybės programoje. Visgi, kandidatas neatskleidžia, ar pasiūlymo tapti ministru sulaukė iš premjero Gintauto Palucko, ar iš „Nemuno aušros“ lyderio.
„Žiūrėjau per Vyriausybės programą, visi kiti klausimai man buvo antraeiliai. Esu išgryninęs savo pozicijas, aš nesu politikas, tikrai žiūriu tik iš profesionalios teisinės pusės ir į politinius dalykus aš nesiveliu ir nežinau“, – kalbėjo jis.
„Skambučio aš sulaukiau iš abiejų partijų lyderių, ačiū“, – į klausimą, ar pirmojo skambučio sulaukė iš R. Žemaitaičio, ar iš G. Palucko atsakė R. Mockus.
Kritikuoja praėjusios kadencijos prioritetus
Kalbėdamas apie tai, kodėl nusprendė kandidatuoti į ministrus, R. Mockus kritikuoja „laisviečių“ keltus prioritetus teisingumo srityje. Jo vertinimu, praėjusioje kadencijoje buvo pernelyg orientuojamasi į bausmių vykdymo sistemos klausimus.
„Pagrindinis aspektas, dėl kurio aš ryžausi, tai, kad Lietuvos teisininkų įvairiose diskusijose vis labiau jautėme, kad Teisingumo ministerija pasiėmusi tik labai siaurą sritį – bausmių vykdymo sistemos klausimų sprendimą“, – kalbėjo R. Mockus.
„Ministerija, mano vertinimu, turėtų veikti daug plačiau, jos amplitudė turėtų būti daug platesnė. Kaip ir minėjau prezidentui, būtina stiprinti teisėkūros kokybę, maksimaliai įtraukiant akademinę bendruomenę“, – pridūrė jis.
Nors pats advokatas pabrėžia, kad nėra politikas, jis tikina savo autoritetu teisininkų bendruomenėje neabejojantis.
„Tikrai manau, kad turiu, juolab, kad prieš žengdamas šį žingsnį aš bendravau su teisininkų akademine bendruomene, Vilniaus universiteto profesūra. Gavau palaikymą ir iš savo bendruomenės ir tai buvo lemiamas momentas, kada aš sutikau ir apsisprendžiau“, – kalbėjo R. Mockus.
Prioritetu laiko pirmininkavimą ES
Tuo metu vardindamas savo prioritetus kandidatas išskiria Lietuvos pirmininkavimą Europos Sąjungos (ES) Tarybai.
„Suprantama, kad darbų ir užduočių piramidės viršūnėje yra preciziškais ir savalaikis pasiruošimas pirmininkavimui ES Tarybai 2027 m. pirmąjį ketvirtį, tinkamas ir savalaikis ES teisės aktų įgyvendinimas nacionalinėje teisėje“, – teigė R. Mockus.
Tarp jo keliamų prioritetų yra ir asmens teisių ir laisvių į privatų gyvenimą stiprinimas, palanki aplinka nevyriausybinėms organizacijoms, platesnis teisinės bendruomenės įtraukimas į teisėkūros procesus.
„Nacionaliniame lygmenyje – konstitucinės teisės apsaugos stiprinimas, Lietuvos teismų sistemų ir savarankiškumo, ir autoritetų stiprinimas, teisėjų padėjėjų instituto stiprinimas, advokatų teisinės apsaugos stiprinimas“, – akcentavo jis.
„Antrinės teisinės pagalbos prieinamumo didinimas, prokurorų procesinės veiklos efektyvinimas, antstolių veiklos išvadavimas nuo perteklinių biurokratinių procedūrų, notarų profesinės veiklos tobulinimas, atsisakant perteklinių ir nebūtinių procedūrų“, – prioritetus dėstė kandidatas.
ELTA primena, kad praėjusią savaitę prezidentas G. Nausėda pasirašė dekretą dėl naujosios Vyriausybės sudėties. Naujasis kabinetas – be dviejų ministrų. Vis dar liko neaišku, kas vadovaus Aplinkos ir Teisingumo ministerijoms.
Pastarajai ministerijai vadovauti „aušriečiai“ jau turėjo du kandidatus – pirmiausiai ministro portfelis buvo pasiūlytas advokatui Gintautui Bartkui, tačiau šios kandidatūros jam atsisakius, į ministrus buvo deleguotas buvęs Lietuvos kalėjimų tarnybos vadovas Virginijus Kulikauskas.
Visgi, jam nepavyko įtikinti prezidento savo tinkamumu vadovauti Teisingumo ministerijai.