Politologas Kęstutis Girnius įsitikinęs, kad prezidentas Gitanas Nausėda, rinkimų kampanijos metu pareiškęs, jog jo perrinkimo atveju būtų keičiami daugiau nei keli ministrai, taip tik siekė patraukti į savo pusę nepatenkintuosius konservatorių Vyriausybe. Jo nuomone, veikiausiai bus keičiamas tik vienas ministras, realiausia - žemės ūkio.
Prisišnekėjo
„Kadangi G.Nausėda rinkimų kampanijos metu pažadėjo ministrų kaitą, jam bus garbės reikalas bent jau vieną ministrą pakeisti. Juo labiau kad paprastai po kiekvienų prezidento rinkimų bent vienas ministras būna pašalinamas. Įsivaizduoju, kad prezidentas gali pasitenkinti vien žemės ūkio ministro Kęstučio Navicko nepatvirtinimu. Tada visi bus patenkinti. Manau, kad didesniems pokyčiams šalies vadovas nesiryš, paprasčiausiai neatsargiai prabilo", - svarstė K.Girnius.
Pasak politologo, pačiam prezidentui būtų nenaudinga tesėti savo pažadus atleisti net kelis ministrus.
„Taip tik būtų mobilizuoti konservatorių rinkėjai: esą prezidentas skriaudžia konservatorius ir tada jie telktųsi Seimo rinkimams", - akcentavo K.Girnius.
G.Landsbergį išmesti pavojinga
Nors bene labiausiai šalies vadovas nesutaria su užsienio reikalų ministru Gabrieliumi Landsbergiu, prezidentas neabejoja, kad jis nebus atleistas. Vien jau dėl to, kad yra konservatorių lyderis.
„Manau, kad G.Landsbergis - labai prastas ministras, bet jei bandytų jį nuimti, premjerė Ingrida Šimonytė protestuodama, kad atleidžiamas jos partijos pirmininkas, gal net atsistatydintų. Ir tada valstybėje kiltų krizė. O kam to reikia likus 5 mėnesiams iki Seimo rinkimų? Net ir normaliomis aplinkybėmis, nepaisant, kaip prastai dirba G.Landsbergis (o tokio prasto užsienio reikalų ministro per visą istoriją turbūt nesame turėję), būtų didžiulė rizika jį atleisti. Aišku, nebent jis kažkuo nusikalto. Tačiau nei finansinių, nei etinių nuodėmių jis lyg ir neturi, tik labai prastai dirba", - teigė politologas.
Konservatoriai nusišneka
Jam šypseną kelia konservatorių partijos vicepirmininkų - pačios I.Šimonytės bei Pauliaus Saudargo komentarai, esą rezultatai juos labai tenkina, nes I.Šimonytė pateko į antrą turą.
„Visiškos nesąmonės. Pralaimėjimas yra absoliučiai triuškinantis. Pralaimėta visose savivaldybėse, visose apygardose. I.Šimonytė netgi surinko daug mažiau balsų nei 2019-aisiais (tada surinko 443 tūkst. balsų, o dabar tik 284 tūkst.). Rinkėjų sumažėjo net 36 proc. Tai yra akivaizdus jos premjeriavimo atmetimas.
Premjerui patekti į antrą turą yra natūralus dalykas, nes jis yra viena labiausiai matomų figūrų. Aišku, yra žmonių, kurie tikrai balsavo už G.Nausėdą, tačiau manau, kad maždaug pusė balsavo ne tiek už G.Nausėdą, kiek prieš I.Šimonytę. Aišku, reikia palaukti, kol sociologai atliks žmonių apklausas ir išsiaiškins, kodėl jie balsavo vienaip ar kitaip", - kalbėjo K.Girnius.
Aiškiau - po EP rinkimų
Tačiau, pasak politologo, dar per anksti teigti, kad toks I.Šimonytės sutriuškinimas yra rimtas signalas konservatoriams prieš Seimo rinkimus, nes galbūt rinkėjai prieš ją balsavo labiau ne kaip prieš konservatorių vieną lyderių, o kaip prieš asmenybę.
„Aiškiau bus po Europos Parlamento rinkimų. Jei konservatoriai vėl gaus tris vietas - tada nieko. O jei gaus mažiau, bus aišku, kad prasidėjo audra prieš juos. Jei viena partijos lyderių per prezidento rinkimus surenka tiek mažai balsų, reiškia, kad dalis žmonių nepatenkinti ir partija. Kiek - pamatysime po artimiausių rinkimų, nes tai - dar patikimesnis rodiklis nei bet kokia sociologinė apklausa", - reziumavo K.Girnius.