respublika.lt

Kas nuveikta po sausio 16-osios revoliucijos

(0)
Publikuota: 2010 sausio 18 08:46:09, Ignas JAČAUSKAS, Virginija GRIGALIŪNIENĖ
×

Veltui žmonės pernai sausio 16-ąją rinkosi prie Seimo rūmų. Tie, kas už jų sienų, tautos balso neišgirdo ir nepasimokė iš savo klaidų. Valdantieji, priėmę krūvą žmonėms nesuprantamų sprendimų, toliau ginkluojasi ir rūpinasi tik savo saugumu, atsitverdami nuo visuomenės abejingumo tvora.

 


VISUS Į REZERVATĄ.
Politikai nusprendė nebeprisileisti visuomenės. Žmonės skurdinimo politika galės piktintis tik per kelis kilometrus nuo Seimo bei Vyriausybės. Taip nusprendė Vilniaus politikai, rengiantys naują tvarką, pagal kurią protestuoti žmonės galės tik prie Vilniaus koncertų ir sporto rūmų. Politikai tvirtina, kad taip bus įtvirtinta tikroji demokratija. Tiesa, piliečiai formaliai dar galės prašyti leidimo piketuoti prie valdžios pastatų, tačiau savivaldybė turės visas teises nukreipti protestus kuo toliau.

SKOLA AUGO. Valdžia visų piliečių vardu pernai pasiskolino 13,8 mlrd. litų ir valstybės skolą išaugino iki 27 mlrd. litų. Šiemet skolą ruošiamasi padidinti dar iki 36 mlrd. Tuomet vienas Lietuvos Respublikos pilietis nuo kūdikio iki pensininko bus skolingas kreditoriams kone po 12 tūkst. litų. Planų, kaip pinigus atiduosime, išrinktieji neturi.

NURĖŽTOS PENSIJOS. Po Seimo ir Vyriausybės sprendimų visos pensijos sumažėjo mažiausiai 5 proc. Iš dirbančių pensininkų bus atimta dar daugiau - iki 70 procentų, atsižvelgiant į gaunamą uždarbį. Valstybinės pensijos, skiriamos mokslininkams ir kitiems Lietuvai nusipelniusiems asmenims, sumažintos iki 20 proc. Valdžia šį “taupymą” pensininkams įvedė iki 2011-ųjų pabaigos, nors įstatymais galės bet kada jį pratęsti.

PENKTADALIS DARBINGŲJŲ - BE DARBO. Nedarbas Lietuvoje po 2009-ųjų sausio 16-osios išaugo nuo 4,4 proc. iki 12,5 proc. Šiuo metu, vien oficialiais duomenimis, šalyje darbo neturi 270 tūkst. darbingo amžiaus piliečių. Nors analitikai prognozuoja, kad netrukus nedarbas gali pasiekti 20 proc., valdžia nesiėmė jokių veiksmų jam pažaboti.

PASIRENGTA AKISTATAI. Prie valstybės vairo stovinčios politinės jėgos pasirūpino, kaip apsisaugoti nuo jas išrinkusios visuomenės. Įteisintas vandens patrankų naudojimas, o Viešojo saugumo tarnyba už 1,54 mln. litų įsigijo dešimt grotomis bei skydais ginkluotų, keturiais ratais varomų “VW transporter” autobusiukų.

NUSKRIAUSTOS MAMOS. Vaikus auginantiems tėvams valdžios atstovai motinystės (tėvystės) pašalpas, priklausomai nuo jų dydžio, sumažino iki 20 procentų. Pirmaisiais metais vaiką auginanti mama arba tėtis gaus 90 (buvo 100), antraisiais - 75 (buvo 85) proc. buvusio atlyginimo. Tiesa, prezidentė Dalia Grybauskaitė išsireikalavo, kad naujoji tvarka įsigaliotų tik nuo šių metų liepos. Vadinamieji “vaiko pinigai” taip pat sumažinti: juos gaus vaikai iki 2 metų, taip pat 2-7 metų vaikai, kai jų šeimoje pajamos vienam asmeniui siekia 525 litus. Anksčiau pašalpa buvo mokama iki vaiko pilnametystės, kai pajamos siekė mažiau nei 1050 litų vienam asmeniui.

Valdžios rūpestis - apsiginti nuo tautos

Krescencijus Stoškus, filosofas:

Liūdniausia, kad vadinamajame valdžių keitimosi procese nebuvo tikrų permainų, realių pasikeitimų. Kad nuo pirmųjų dienų buvo įtvirtinta stipriojo teisė. Kad nebuvo pasirinktas teisingumo principas, o tik sudarytos visos sąlygos pasireikšti pergudravimo teisei - kuris kurį apsuks. Tuometė valdžia tuo pasinaudojo. Deja, pirmtakų pradėta politika tęsiama iki šiol.

Didelė bėda, manau, ta, kad iki šiol nesusikūrė pilietinė visuomenė. Bet, kita vertus, ji ir negalėjo susikurti. Nes visais būdais buvo siekiama šį procesą sustabdyti. Buvo rezgami visokiausi kliuviniai, kad tik to neįvyktų. Buvo sukurta tik institucinė, bet ne pilietinė demokratija.

Praraja tarp valdžios ir tautos tik gilėja, tauta įvaryta į kampą, bėga gyventojai iš Lietuvos, bankrutuoja verslas, o užuot ieškojusi galimybių, kaip tą sustabdyti, ką daryti, kad kraštas išgyventų, valdžia galvoja tik apie tai, kaip apginti savo institucijas. Svarstoma, kaip skubiau apsirūpinti vandens patrankomis, kaip uždrausti mitingus ir panašiai. Kitaip sakant, valdžia jėgų stiprinimo forma siekia apsiginti nuo savo tautos. Kuriama žandarmerija, ir tuo didžiuojamasi! Vaizdas iš tiesų nešventinis.

Parengta pagal dienraštį "Vakaro žinios"

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar linksmai sutikote Naujuosius Metus?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokie jums buvo 2024-ieji metai?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+2 +6 C

-3 +2 C

-6 0 C

-1 +2 C

-2 +2 C

-5 -1 C

0-11 m/s

0-10 m/s

0-10 m/s