Kilus klausimų, kodėl su Taikos koalicija kandidatuojančio Danuko Arlausko anketoje nenurodytas ryšys su SSRS tarnybomis, Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos centras (LGGRTC) sako tikrinantis tik slaptuosius šių struktūrų bendradarbius. Visgi, Vyriausiajai rinkimų komisijai (VRK) medžiagą šiuo klausimu teikiantis centras neatmeta, kad buvusio KGB darbuotojo sprendimas prisidėti prie sovietinės sistemos galėjo būti sąmoningas.
„Tokiais atvejais, centras tikrina, ar tarp kandidatų yra prisipažinusių Liustracijos komisijai slaptų okupacinių represinių struktūrų bendradarbių. Atliekant šią procedūrą pagal 2024 m. rugpjūčio 13 d. VRK paklausimą, atsakyta, kad tokių asmenų nenustatyta. Taigi centras tikrina informaciją apie kandidatus į Seimą tik gavęs Vyriausiosios rinkimų komisijos paklausimus. Centras atsakinėja į šias užklausas dėl galimo kandidatų bendradarbiavimo su KGB, remdamasis turima duomenų baze – savanoriškai prisipažinusiųjų Liustracijos komisijai apie slaptą bendradarbiavimą su KGB (agentai, informatoriai, konspiracinių butų laikytojai ir kt.) – sąrašu“, – Eltai siųstame atsakyme teigė LGGRTC atstovai.
Pasak įstaigos atstovų, jų internetiniame puslapyje galima rasti informacijos apie SSRS tarnybose dirbusius asmenis. Tarp jų yra nurodytas ir buvęs KGB darbuotojas D. Arlauskas, taip pat nurodytos tikslios jo pareigos bei vaidmuo tarnyboje.
Visgi, paprašyti įvertinti, ar D. Arlausko darbas KGB gali būti laikomas VRK anketoje prašomu nurodyti sąmoningu bendradarbiavimu su SSRS tarnybomis, LGGRTC mano, kad tai gali būti laikoma asmeniniu apsisprendimu.
„Profesinė veikla, priklausomai nuo asmens amžiaus, išsilavinimo, socialinės padėties, auklėjimo ir susiformavusių vertybių, yra sąmoningas sprendimas. Žinoma, kalbant apie KGB negalima pamiršti teroro ir prievartos metodų, kuriais plėtotas jų slaptų bendradarbių tinklas. Vis dėlto, kadriniai darbuotojai turėjo sąmoningo pasirinkimo ribas. Pagal archyvinius duomenis galima teigti, kad D. Arlausko darbas represinėse struktūrose yra ir sąmoningo asmeninio apsisprendimo momentas“, – aiškino LGGRTC atstovai.
Susilaukė kritikos iš konservatorių: siūlo šalinti iš rinkimų
Paaiškėjus, kad D. Arlausko anketoje nenurodytas ryšys su SSRS tarnybomis, valdantieji konservatoriai mano, kad buvęs KGB agentas interpretuoja įstatymus.
„Čia įstatymo interpretavimo klausimas. Pirmą kartą turime precedentą, kai buvęs KGB darbuotojas kandidatuoja į Seimą. Tokių atvejų nebuvo, todėl anksčiau dėmesys pirmiausia buvo kreipiamas ir galvojama, kad tarp kandidatų gali būti tik slapti bendradarbiai ir buvo reikalavimas tai deklaruoti. Tačiau šiuo atveju deklaravimas turėtų paliesti ir tuos, kurie dirbo, nes tai nebuvo vieša struktūra“, – Eltai teigė A. Anušauskas.
„Niekaip negalėčiau pasakyti, kad žmogus dirbęs KGB nebendradarbiavo su šita struktūra. Dirbi KGB – nebendradarbiauji, bendradarbiauji – jei nedirbi KGB? Įdomus niuansas, galima užsiimti žodžio lingvistika, bet esmė nesikeičia. Taip, jis bendradarbiavo su KGB“, – dėstė buvęs krašto apsaugos ministras.
Anot politiko, atsižvelgdama į neva nuslėptą aplinkybę VRK D. Arlauską turėtų pašalinti iš Seimo rinkimų.
„Manau, kad VRK turėtų šalinti kandidatą. Jis turėjo anketoje nurodyti, niekas jam neuždraustų kandidatuoti. Šioje vietoje jis turi būti sąžiningas ir nurodyti – taip, bendradarbiavau, dirbau KGB“, – akcentavo A. Anušauskas.
Analogiškos pozicijos laikosi ir Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisijos narė Paulė Kuzmickienė. Pasak jos, LGGRTC siųsdami duomenis VRK galėjo akcentuoti, jog kandidatas yra dirbęs KGB.
„Papuolėme į interpretacijų lauką. Iš LGGRTC tikėčiausi, kad matydamas visą sąrašą kandidatų ir matydamas tam tikrus niuansus apie tai praneštų VRK. To ir tikimasi iš institucijų, kurioms specifiškai yra deleguotos specialiosios funkcijos. Dabar man kyla klausimas, ar tarp kandidatų nėra daugiau tokių, kurie papuola po interpretacijomis. VRK turėjo būti informuota apie šią regimybę“, – Eltai teigė P. Kuzmickienė.
„Turėjo būti pateikta informacija, kad yra asmenų, kurie yra dirbę KGB, o tada VRK jau spręstų, ką tokiu atveju daryti“, – pridūrė ji.
Kaip skelbta anksčiau, pats D. Arlauskas tikina, jog neslepia savo buvusios darbovietės. Visgi, jo teigimu, įstatymas numato pateikti informaciją apie bendradarbiavimą, o ne darbą atitinkamose tarnybose.
Informaciją, ar kandidatas praeityje yra sąmoningai bendradarbiavęs su buvusios SSRS specialiosiomis tarnybomis, VRK suteikia Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras (LGGRTC). VRK tikina savo ruožtu kreipusis į centrą su prašymu pateikti papildomos informacijos apie D. Arlauską.
Seimo rinkimai vyks spalio 13 d.