Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas išsprendė klausimą dėl raidžių „q“, „x“ ir „w“ rašybos Lietuvos piliečių pasuose - jos galimos, nors kalbininkai ne kartą įspėjo, kad tai sukeltų didelį pavojų lietuvių kalbai.
Teismas, išnagrinėjęs apeliacinius skundus dėl Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Migracijos valdybos sprendimų, kuriais atsisakyta išduoti pareiškėjų vaikams Lietuvos pasus, kuriuose asmenvardžiai būtų įrašyti originalia jų rašyba, varde ir pavardėje naudojant raides „q“, „x“ bei „w“, iš dalies patenkino apeliacinius skundus, t.y. įpareigojo atsakovą išduodamuose pasuose asmens vardą bei pavardę įrašyti lietuviškais rašmenimis ir kartu nelietuviškais rašmenimis bei nesugramatinta forma.
Teismo sprendimu nagrinėjamoje byloje susiklosčiusi padėtis, kai asmeniui yra apsunkinama galimybė pagal savo asmens dokumentus būti identifikuotam tiksliai, pagal jo pavardę, kaip ji buvo apibrėžta registruojant šią pavardę apibrėžiantį civilinės būklės aktą, yra nesuderinama su teise į privataus ir šeimos gyvenimo apsaugą bei neatitinka Lietuvos asmens tapatybės kortelės ir paso įstatymo nuostatų, todėl atsakovas nepagrįstai netenkino pareiškėjos prašymo išduoti Lietuvos pasą jos sūnui, jame jo pavardę užrašant originalia rašyba.
Beje, nelietuviškus rašmenis Lietuvoje įteisinti siekė poeto Adomo Mickevičiaus provaikaitis, Prancūzijos pilietis Romanas Goreckis Mickevičius. Jis į teismus kreipėsi dėl to, kad jo dukters asmens dokumente pavardė būtų įrašyta su raide „w“, o varde Aleksia - „x“.
Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“