respublika.lt

Mažieji koalicijos partneriai nepraranda vilčių pirmadienį susitarti dėl eurokomisaro: susitikimą inicijavo I. Šimonytė

(58)
Publikuota: 2024 rugpjūčio 17 17:16:00, Martyna Pikelytė, Elta
×
nuotr. 1 nuotr.
Ingrida Šimonytė. Eltos nuotr.

Mažieji koalicijos partneriai pirmadienį vyksiančiame koalicinės tarybos susitikime tikisi aptarti, kas galėtų atstovauti Lietuvai Europos Komisijoje (EK). Šis susitikimas rengiamas po to, kai penktadienio vakarą užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis paskelbė, jog jo potencialiai kandidatūrai į eurokomisarus nepritarė prezidentas Gitanas Nausėda.

 

Kaip anksčiau Eltai sakė Liberalų frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas, aptarti galimus kandidatus į eurokomisarus ateinančią savaitę nori premjerė Ingrida Šimonytė, tad koalicijos tarybos susitikimas vyks jos kvietimu.

„Turiu vilčių, nes I. Šimonytė pasakė, kad tuo klausimu ir norėtų susitikti. Tai pirmadienį vyks susitikimas ne „laisviečių“ iniciatyva, o dėl Šimonytės noro pasakyti pavardes ar pavardę“, – Eltai teigė E. Gentvilas.

Pasak liberalo, šį klausimą uždaryti reikėjo jau seniai. Visgi, jis tikina, kad pagal Lietuvoje numatytą eurokomisaro delegavimo tvarką būtų sunku atliepti EK pirmininkės Ursulos von der Leyen lūkestį išrinkti du kandidatus. Todėl, jis sako neatmetantis, kad I. Šimonytė gali siūlyti ne dvi, o vieną kandidatūrą.

Užsienio reikalų ministrui, konservatorių lyderiui G. Lansbergiui paskelbus, kad jo galimai kandidatūrai į EK narius nepritaria Prezidentūra, Seimo pirmininkė, Liberalų sąjūdžio vadovė Viktorija Čmilytė-Nielsen teigė mananti, kad koalicijos tarybos susitikimas tampa dar aktualesnis.

„Koalicinėje taryboje turime spręsti, ką toliau daryti, iš premjerės tikimės išgirsti galimus kandidatus, apie kuriuos ji svarsto, koalicijoje aptarsime dabartinę situaciją. Sunku pasakyti, ar ji (I. Šimonytė – ELTA) jau bus pasirengusi įvardyti konkrečius žmones, galbūt kalbėsime apie kitus dalykus, apie portfelius arba sritis, bet, žinoma, tas koalicinės tarybos susitikimas dabar tampa dar svarbesnis“, – Eltai šeštadienį kalbėjo V. Čmilytė-Nielsen.

Laisvės frakcijos seniūnas Vytautas Mitalas taip pat tikisi, kad koalicinė taryba pajėgs išspręsti iki šiol šiame formate neaptarinėtą eurokomisaro klausimą.

„Vilčių turime. Koalicija ir kiti Seimo nariai dėl šio kandidato turės balsuoti. Procesas, kuris toliau yra numatomas, bus reikalingas aptarti. Labai gerai, kad tam yra laikas atskiras numatytas“, – Eltai teigė V. Mitalas.

Užsienio reikalų ministras G. Landsbergis penktadienį Eltai sakė sulaukęs informacijos, kad jo kandidatūrai į eurokomisarus nepritaria prezidentas G. Nausėda. Todėl, pasak konservatorių lyderio, premjerė Ingrida Šimonytė, ieškodama, kandidato į EK, turėtų žvalgytis kitų pavardžių.

„Pirmiausiai, esu dėkingas už paramą ir už tai, kad buvau premjerės pateiktas, ir už tai, kad paramą, kiek man yra pristatyta, man išreiškė ponia Ursula von der Leyen (EK pirmininkė – ELTA). Taip pat viešai buvo pasakęs Europos liaudies partijos vadovas Manfredas Weberis. Tai yra tikrai svarbu ir aš tą tikrai vertinu. Suprasdamas, kad vienai institucijai ar net institucijos vadovui tai niekaip nėra priimtina ir nesvarbu, manau, kad reikia ieškoti kito varianto“, – Eltai penktadienio vakarą teigė G. Landsbergis.

Nors anksčiau skelbta, kad G. Landsbergio kandidatūra oficialiai prezidentui nebuvo pristatyta, pats G. Landsbergis sako, jog turima informacija leidžia teigti, kad jo kandidatūros derinimo procesas vyko.

Konservatorių lyderis tvirtina susipažinęs su informacija, kuri leidžia daryti išvadą, jog prezidentas, kurio pritarimas būtinas, skiriant Lietuvos kandidatą į eurokomisarus, tikrai nepritars jo kandidatūrai.

„Tos formuluotės, kurios buvo man perduotos apie pokalbius, vykusius diskusijų ar pateikimo metu, leidžia numanyti, kad Prezidentūrai nebuvo aktualu, kokie portfeliai Lietuvai tektų. Svarbiausias jų prioritetas buvo, kad joks portfelis netektų vienam žmogui“, – teigė ministras.

ELTA primena, kad ilgą laiką neoficialiai buvo kalbama, jog į postą Briuselyje taikosi užsienio reikalų ministras G. Landsbergis. Didelė dalis konservatorių partijos narių taip pat atvirai reiškė paramą šiai potencialiai kandidatūrai.

Visgi, pats ministras ilgą laiką tokios intencijos viešai nebuvo išsakęs.

Prezidentas G. Nausėda, kurio pritarimas yra būtinas deleguojant Lietuvos atstovą į EK, ne kartą leido suprasti, jog G. Landsbergio kandidatūros nebūtų linkęs palaikyti. Jis yra pareiškęs, jog matytų geresnių kandidatų už G. Landsbergį. Be to, šalies vadovas teigė, kad Vilniui derėtų siekti portfelių, kurie yra susiję su ekonomikos sritimi. Prezidento patarėjas Frederikas Jansonas buvo užsiminęs, jog į tokį EK portfelį galėtų pretenduoti ir pati premjerė, ir finansų ministrė Gintarė Skaistė.

Seimo rūmuose taip pat netrūko skepsio, vertinant G. Landsbergio galimybes tapti eurokomisaru. Ne tik opozicijos, bet ir valdančiosios daugumos atstovai yra viešai pareiškę, kad šiai kandidatūrai nepritartų.

Eurokomisaro kandidatūrą teikia Vyriausybė, poziciją suderinus su prezidentu ir Seimu.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
8
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (58)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar reikėtų leisti medikams tam tikrais atvejais bendraujant su pacientais įrašinėti vaizdą ir garsą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokie jums buvo 2024-ieji metai?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+1 +5 C

0 +4 C

+2 +5 C

+1 +3 C

+2 +5 C

+3 +5 C

0-4 m/s

0-8 m/s

0-6 m/s