Seimas atleido socialdemokratą Mindaugą Bastį iš Seimo Pirmininko pavaduotojo pareigų jam atsistatydinus.
Penktadienį už tokį Seimo Pirmininko Viktoro Pranckiečio pateiktą nutarimo projektą balsavo 85 Seimo nariai, 1 buvo prieš, 10 parlamentarų susilaikė.
Seimo Pirmininkas sakė, kad susipažinęs su Valstybės saugumo departamento (VSD) pažyma jis pareiškė viešą nuomonę, jog M. Bastys turi trauktis. "Yra nurodytos pareigybės, kurioms reikalingas slaptumo lygmuo. Ten yra įrašyta, kad Seimo Pirmininko pavaduotojams privalu turėti lygmenį "Visiškai slaptai". Susipažinęs su Valstybės saugumo departamento išvada dėl M. Basčio galėjimo, arba tiksliau - negalėjimo, susipažinti su visiškai slaptais dokumentais, pareiškiau viešą nuomonę, kad M. Bastys turėtų trauktis. Gavome jo prašymą, kuriuo jis informuoja, kad atsistatydina iš Seimo Pirmininko pavaduotojo pareigų", - sakė V. Pranckietis.
Atsakydamas į Seimo narių klausimus, Seimo vadovas užtikrino, kad VSD pažyma "nėra slapta, ji klaidžioja viešojoje erdvėje".
Seimo nariui socialdemokratui Juozui Olekui pasidomėjus, ar visada tokia informacija ateina per BNS agentūrą, V. Pranckietis dar kartą patikino, kad ši pažyma yra vieša. "Medžiaga ateina viešuoju keliu, ji visiškai neturi jokio įslaptinimo", - aiškino V. Pranckietis.
Seimo narį socialdemokratą Julių Sabatauską nustebino, kad ta pažyma buvo vieša.
Kaip jau skelbta, Valstybės saugumo departamentas (VSD), vadovaujantis valstybės ir tarnybos paslapčių įstatymu, atliko Seimo nario M. Basčio patikrinimą dėl galimybės dirbti ar susipažinti su įslaptinta informacija, kai ji žymima žyma "visiškai slaptai". Atsižvelgiant į patikrinimo metu surinktą informaciją ir jos vertinimą, VSD priėmė neigiamą išvadą M. Basčio atžvilgiu dėl leidimo dirbti su įslaptinta informacija.
Viešai skelbtame VSD rašte pažymima, kad parlamentaras M. Bastys turėjo ryšių su atominės energetikos korporacijos "Rosatom" atstovu laikomu Jevgenijumi Kostinu, buvusiu KGB darbuotoju Piotru Vojeika, Rusijos valstybinio kanalo RTR žurnalistu Ernestu Mackevičiumi, taip pat - buvusiu Kauno mafijos autoritetu Saturnu Dubininku ir neteisėta veikla įtariamu verslininku Vadimu Pachomovu.
Seimo narys liberalas Eugenijus Gentvilas pažymėjo, kad M. Basčio susitikimai su žmonėmis, kurie nėra laikytini Lietuvos draugais, buvo reguliarūs, kryptingi. Todėl, jo nuomone, ateityje reikės kalbėti ir apie tolesnes procedūras, tai yra apie Seimo nario buvimą Seime.
Seimo nariai konservatoriai mano, kad socialdemokratams tenka politinė atsakomybė dėl šio įvykio. "Socialdemokratai, jūs stipriai važiuojate į griovį", - pareiškė konservatorius Kęstutis Masiulis.
Tuo tarpu socialdemokratas Artūras Skardžius apgailestavo, kad Kovo 11-osios išvakarėse "tampame pažymomis valdoma valstybe".
Sulaukęs neigiamos VSD pažymos, M. Bastys nutarė pats atsistatydinti iš Seimo vicepirmininko pareigų.
Dėl mestų kaltinimų M. Bastys ketina kreiptis į Generalinę prokuratūrą.
Iš Seimo narių gretų politikas trauktis neketina, nes nesijaučia kaltas.
Jeigu M. Basčiui būtų inicijuota apkalta, Seimo Pirmininkas V. Pranckietis žurnalistams sakė manąs, "kad nereikia slėptis už Seimo nario mandato". Jis taip pat pažymėjo, kad VSD paminėti faktai apie M. Bastį nėra nauji, "tai kodėl tai neįvyko anksčiau, praėjusią kadenciją?"
Socialdemokratai išsaugojo teisę deleguoti naują kandidatą į Seimo vicepirmininko pareigas. "Tai turėtų būti socialdemokratų pasirinkimas, nes yra koalicijos sutartis ir įsipareigojimai. Mes negalime jų teisių sumenkinti, tarsimės su socialdemokratais", - į Eltos klausimą, ar pritartų Seimo vicepirmininkų skaičiaus sumažinimui, atsakė V. Pranckietis.
M. Bastys: jokių nusižengimų nesu padaręs
Iš Seimo vicepirmininko posto atsistatydinantis socialdemokratas Mindaugas Bastys tvirtina, kad jokių nusižengimų, kurie prieštarautų įstatymams, jis nėra padaręs.
Politikas nemato problemos dėl to, kad bendrauja su daugeliu žmonių.
„Aš su daugeliu Lietuvos Respublikos piliečių susitinku. Kiekvienas pilietis turi teisę kreiptis į mane kaip į Seimo narį įvairiais klausimais, ir aš negaliu neigti to, kad susitikimų buvo šimtais", - penktadienį po Seimo Socialdemokratų partijos frakcijos posėdžio spaudos konferencijoje sakė M. Bastys.
Valstybės saugumo departamentas (VSD), vadovaujantis valstybės ir tarnybos paslapčių įstatymu, atliko Seimo nario M. Basčio patikrinimą dėl galimybės dirbti ar susipažinti su įslaptinta informacija, kai ji žymima žyma „visiškai slaptai". Atsižvelgiant į patikrinimo metu surinktą informaciją ir jos vertinimą, VSD priėmė neigiamą išvadą M. Basčio atžvilgiu dėl leidimo dirbti su įslaptinta informacija.
Viešai skelbtame VSD rašte pažymima, kad parlamentaras M. Bastys turėjo ryšių su atominės energetikos korporacijos „Rosatom" atstovu laikomu Jevgenijumi Kostinu, buvusiu KGB darbuotoju Piotru Vojeika, Rusijos valstybinio kanalo RTR žurnalistu Ernestu Mackevičiumi, taip pat - buvusiu Kauno mafijos autoritetu Saturnu Dubininku ir neteisėta veikla įtariamu verslininku Vadimu Pachomovu.
Paprašytas pakomentuoti, M. Bastys sakė turįs teisę susitikti su žmonėmis, bet jokių nurodymų nėra vykdęs.
„Aš tarnauju Lietuvos valstybei, Lietuvos piliečiams, aš esu prisiekęs. (...) Jokių nurodymų nėra vykdyta, tai yra interpretacijos, ir man labai gaila, kad tokios interpretacijos vyksta. Profesorių Kostiną pažįstu, jis dirbęs Vilniaus universitete, jį pažįstu kaip akademinės bendruomenės atstovą. Mano veiksmuose, kad kažkokius nurodymus vykdyčiau arba kažką daryčiau, nėra, mano kompetencijoje tokių dalykų nebuvo ir negalėjo būti. Čia interpretacijos, kurios visiškai neatitinka tikrovės", - tvirtino M. Bastys.
Pasak jo, jis gana seniai bendravęs su VSD pažymoje minimais asmenimis. „Kada aš pradėjau eiti Seimo pirmininko pavaduotojo pareigas, nei su vienu nesu bendravęs", - užtikrino jis.
Socialdemokratas M. Bastys pareiškė atsistatydinantis iš Seimo vicepirmininko pareigų, bet iš Seimo narių gretų trauktis neketina.
Politikas nemano, kad jam galėtų būti inicijuota apkalta. „Manau, kad nėra tokios procedūros ir galimybės inicijuoti man apkaltos", - sakė jis.
Tokios nuomonės laikosi ir Seimo socialdemokratų partijos frakcijos seniūno pavaduotojas Juozas Olekas, nors dar nėra skaitęs VSD pažymos.
„Nesu skaitęs pažymos, nesu matęs. Mūsų bičiuliams, frakcijos nariams atrodo, kad jokio pagrindo, jog M. Bastys negalėtų eiti Seimo nario pareigų, nėra",- žurnalistams sakė J. Olekas.
Penktadienį Seimas balsavimu ketina apsispręsti, ar atleisti M. Bastį iš Seimo vicepirmininko pareigų.
M. Bastys taip pat pasitraukia iš rinkimų kovos dėl socialdemokratų partijos pirmininko posto.
Dėl mestų kaltinimų politikas ketina kreiptis į Generalinę prokuratūrą. „Esu įsitikinęs, kad Generalinė prokuratūra nieko konkretaus apie mane neras", - sakė M. Bastys.