JAV rotacinės pajėgos Lietuvoje jau šuo metu yra beveik 365 dienas per metus ir ši nuolatinė rotacija bus tęsiama toliau, sako Vilniuje besilankantis JAV ir NATO pajėgų Europoje vyriausiasis vadas generolas Kertisas Skaparotis (Curtis Scaparrotti).
Anot generolo, šiuo metu Lietuvoje dislokuoti amerikiečių sunkieji pėstininkai iš JAV 3-iosios brigados čia liks iki gegužės pabaigos, tačiau birželį-liepos mėnesiais, į šalį "Kardo kirčio" pratyboms atvyks Minesotos nacionalinės gvardijos batalionas. Rugsėjį į Baltijos šalis bus atsiųsta 173-iosios oro desantininkų brigados bataliono dydžio karių grupė.
"Esame įsipareigoję jūsų gynybai, įsipareigoję atgrasymui kartu su jūsų pajėgomis, ir JAV pajėgas čia matysite beveik nuolatos", - žurnalistams sakė generolas, paklaustas, ar Lietuva gali tikėtis nuolatinio, sąjungininkų buvimo šalyje.
Tai pirmasis K. Skaparočio, kaip NATO pajėgų vado Europoje, vizitas Lietuvoje, po to, kai pernai gegužę šias pareigas jis perėmė iš generolo Filipo Bridlovo (Philip Breedlove).
Prezidentė Dalia Grybauskaitė yra sakiusi, kad Lietuva sieks nuolatinio JAV pajėgų buvo šalyje.
NATO pajėgų vadas: pasitikiu dabartine NATO struktūra
Prezidentei Daliai Grybauskaitei pareiškus, jog NATO turėtų perkelti savo vadavietes arčiau rytinių Aljanso sienų, Aljanso ir JAV pajėgų Europoje vadas generolas Kertisas Skaparotis (Curtis Scaparrottis) teigia, kad dabartinės technologijos leidžia užtikrinti vadovavimą pajėgoms iš bet kurios vietos.
Generolas taip pat teigė pasitikintis dabartine Aljanso karinių pajėgų vadovavimo struktūra.
"Šiuolaikiniame pasaulyje turime technologijas ir galimybes vadovauti iš įvairių vietovių, greitai permesti pajėgas", - teigė Vilniuje apsilankęs K. Skaparotis.
Šiuo metu pagrindinė NATO karinė vadavietė, koordinuojanti Aljanso misijas visame pasaulyje, įsikūrusi Monse, Belgijoje, o už Centrinę Europą atsakinga vadavietė - Brunsume, Nyderlanduose. Anot Prezidentūros, pagrindinės NATO vadavietės vis dar išdėstytos vadovaujantis Šaltojo karo laikų logika - Europos vakaruose ir pietuose.
1999 m. Ščecine, Lenkijoje, buvo įkurta daugianacionalinė Šiaurės-Rytų korpuso vadavietė. 2014 m., po Rusijos įvykdytos Ukrainos Krymo pusiasalio aneksijos Aljanso vadovai nusprendė Baltijos valstybėse, Lenkijoje, Rumunijoje ir Bulgarijoje įkurti NATO pajėgų integravimo vienetus - nedidelius štabus, kurie rūpintųsi sąjungininkų pajėgų atvykimu, padėtų organizuoti pratybas ir palengvintų greitojo reagavimo pajėgų atvykimą. Vadavietės buvo atidarytos 2015 m. rugsėjį, Lietuvoje atidarymo proga tuomet lankėsi NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas (Jens Stoltenberg).
S.Skvernelis: gynyba ir jos finansavimo didinimas yra šios Vyriausybės prioritetas
Šalies gynyba ir jos finansavimo didinimas yra šios Vyriausybės prioritetas, sakė Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis, ketvirtadienį susitikęs su Lietuvoje viešinčius NATO ir JAV vyriausiuoju pajėgų vadu Europoje generolu Kertisu Skaparočiu (Curtis M. Scaparrotti).
"JAV, NATO ir mūsų sąjungininkų dėka jaučiamės saugūs. Sąjungininkų pajėgos reikšmingai stiprina atgrasymą ir gynybą. Nuo 2014 m. JAV parodyta lyderystė, karinis buvimas Lietuvoje ir Baltijos šalyse, turi ypatingos reikšmės sutelkiant mūsų visuomenę bei politinę valią stiprinti gynybą ir sąjungininkus kolektyvinių įsipareigojimų vykdymui", - pažymėjo S. Skvernelis.
Jis priminė, jog gynyba ir jos finansavimo didinimas yra šios Vyriausybės prioritetas. Nuosekliai artėjama prie užsibrėžto tikslo 2018 metais pasiekti 2,07 proc. BVP išlaidų gynybai lygį, dėl šių tikslų sutaria tiek visuomenė, tiek ir politikai.
Premjeras pasidžiaugė, kad Vilniuje sėkmingai veikia NATO Energetinio saugumo kompetencijos centras. Tai vienintelė Lietuvoje nuolat veikianti NATO institucija, kuri atlieka itin svarbią užduotį - rūpinasi galingiausio pasaulyje gynybinio aljanso energetiniu saugumu.
Generolo K. Skaparočio žodžiais, Lietuva yra teisi sakydama, jog reikia pokyčių NATO sprendimų priėmimo kontekste: būtina spartinti procesus, pokyčiai turi pritaikyti Aljansą prie pasaulio, kuriame gyvename.
Pasak Vyriausybės spaudos tarnybos pranešimo, svečias sakė esąs dėkingas Lietuvos kariuomenei, su kurios atstovais anksčiau dirbo Afganistane. Ypač išskirtos Specialiųjų operacijų pajėgos, jų bendradarbiavimas su JAV kariais ir akivaizdūs šios sąveikos rezultatai.